| muratordom.pl » Instalacje » Centralne odkurzanie » Rury i kształtki w instalacji centralnego odkurzania

Rury i kształtki w instalacji centralnego odkurzania

Powietrze z kurzem zasysane podczas odkurzania jest transportowane do jednostki centralnej siecią przewodów z tworzywa sztucznego. Zobacz, jakich rur i kształtek najlepiej używać, jak je łączyć i jak dobrze rozprowadzić sieć przewodów po całym domu...

Do rozprowadzenia systemu centralnego odkurzania najlepiej używać rur i kształtek specjalnie przeznaczonych do tego typu instalacji – sztywnych z PCW z dodatkiem składnika neutralizującego działanie ładunków elektrostatycznych przeciwdziałających przyciąganiu cząsteczek kurzu (niebieskich o ściance grubości 2,2 mm lub białych o ściance 1,2-1,5 mm i ø 2").

Sprawdź, ile trzeba zapłacić za system centralnego odkurzania

Zwykłe rury używane w instalacjach hydraulicznych niezbyt dobrze sprawdzają się w instalacjach centralnego odkurzania. Mogą zmniejszać siłę ssania i ilość powietrza przetłaczanego w jednostce czasu, ponieważ ich wewnętrzna powierzchnia nie jest dostatecznie gładka i mają słabą charakterystykęprzepływu. Elementy instalacji zazwyczaj łączy się specjalnym mocnym klejem. Mniej popularne są połączenia z uszczelką na wcisk bez użycia kleju.

Rozprowadzenie przewodów systemu centralnego odkurzania

Jak każdą instalację, tak i tę należy jakoś ukryć, żeby biegnące po wierzchu przewody nie szpeciły pomieszczeń. Nie jest to zbyt łatwe, bo rury do centralnego odkurzania mają średnicę około 50 mm. Najłatwiej sobie poradzić na wczesnym etapie budowy, a już na pewno trzeba się z tym uporać, zanim rozpoczną się prace wykończeniowe.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Wiktor Greg

Prawidłowe wykonanie instalacji (możliwie prosty przebieg, łagodne łuki, połączenia pod kątem 45°) zabezpieczy ją przed ewentualnym zapchaniem podczas eksploatacji

W domach bez piwnicy poziome odcinki prowadzi się zazwyczaj w warstwie wylewki, która musi być z tego powodu odpowiednio grubsza. W podpiwniczonych mogą przebiegać po wierzchu pod stropem piwnicy. Na wyższych kondygnacjach wygodnie jest je ukryć w przestrzeni sufitu podwieszanego albo ułożyć na nieużytkowym poddaszu. Pionowe odcinki można prowadzić w bruzdach w ścianie albo osłonić ekranami z płyt gipsowo-kartonowych. Za ekranami można schować rury także wtedy, gdy chcemy rozprowadzić instalację w istniejącym domu. W tym celu można też wykorzystać kanały wentylacyjne, szachty instalacyjne oraz przestrzenie pod schodami.

Rury należy prowadzić jak najprostszą i najkrótszą trasą od gniazd ssących do jednostki centralnej. Zwykle dla porządku układa się je równolegle i prostopadle do przegród budowlanych. Aby skrócić trasę i zmniejszyć liczbę koniecznych załamań, można też prowadzić je pod katem 45°. Trójniki muszą być zamontowane zgodnie z kierunkiem ruchu powietrza. Instalacja powinna mieć jak najmniej załamań, bo każde z nich to dodatkowy opór zmniejszający siłę ssania odkurzacza. Te niezbędne muszą być wykonane łagodnymi łukami lub za pomocą kolan 30 i 45°. Wyjątek stanowią kolana zamontowane bezpośrednio za gniazdami ssącymi. Powinny mieć 90o, aby zabezpieczyć instalację przed przedostaniem się do niej drobnych przedmiotów, które mogłyby ją zatkać. Jeśli podczas odkurzania coś oprócz kurzu i paprochów zostanie wciągnięte do węża (trzeba uważać, żeby tak się nie stało), a następnie do gniazda, powinno się zatrzymać tuż za nim – w ostrym kolanie, skąd stosunkowo łatwo da się je usunąć. Do gniazda zamocowanego poniżej poziomego przewodu instalację powinno się podłączyć z boku lub za pomocą syfonu, aby po otwarciu nie wysypywały się z niego zanieczyszczenia. Równolegle z rurami układa się kabel elektryczny.

W małym domu wyjątkowo można nie rozprowadzać instalacji, tylko zamontować specjalny odkurzacz z umieszczonym na obudowie gniazdem. Przefiltrowane powietrze jest wyrzucane bezpośrednio przez otwór w ścianie zewnętrznej, na której jest on zawieszony.

Jednostka centralna w instalacji centralnego odkurzania

Jednostka centralna w systemie centralnego odkurzania jest odpowiednikiem korpusu tradycyjnego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Odkurzacz centralny - czysty dom bez alergii

Nowoczesne systemy odkurzaczy centralnych to urządzania przyjazne alergikom. Bez większego trudu usuną 100%...

Czysto wokół wyspy w kuchni - montaż centralnego...

Jeśli planujemy wyspę w kuchni, warto ułatwić sobie sprzątanie przestrzeni wokół niej. Pomocne...

Odkurzacz centralny czy zwykły? Poznaj działanie...

W czym odkurzacz centralny będzie lepszy od zwykłego? Choć droższy, zapewnia znacznie większą wygodę. System...

Odkurzacz centralny. Jak dobrać system odkurzania...

Systemy odkurzania centralnego stają się bardzo popularne. Kiedy powinieneś zdecydować się na odkurzacz...

Budowa domu - najlepszy czas na montaż instalacji...

Instalacja centralnego odkurzania to rozwiązanie, które najlepiej zamontować na etapie budowy domu. Aby...