Jak rozwiązać problem wentylacji w nieogrzewanym garażu?

2013-10-08 18:24

Nieogrzewany garaż indywidualny ma wentylację w postaci dwóch otworów: wlotowego na dole oraz wylotowego pod stropem. Problem w tym, że wylot nie prowadzi ani do komina, ani na zewnątrz, lecz do sąsiedniego garażu (innego właściciela). Ten drugi garaż podobno ma wylot do komina wentylacyjnego. Prawdopodobnie jest to efektem projektu garaży 2-stanowiskowych, a następnie podzielenie ich na 2 odrębne garaże i sprzedaż różnym właścicielom jako osobne lokale garażowe.   Pomieszczenie jest bardzo wysokie (prawie 5m) i problem jest na górze, gdzie nie ma żadnej możliwości wietrzenia, a przechowuje się tam rzeczy na antresoli. Deweloper proponuje zrobić otwór w drzwiach garażowych, czyli poniżej połowy wysokości pomieszczenia, co nic nie da, bo nadal na górze pod stropem nie będzie ujścia powietrza. Na dole przez nieszczelne drzwi oraz wietrzenie przy każdym otwieraniu, nie odczuwa się braku wentylacji.   Proszę o poradę, jak rozwiązać problem wentylacji w takim pomieszczeniu i jak się ma wentylacja "przez sąsiedni garaż" do przepisów prawa.

Na pewno należy mieć na uwadze fakt, że każdy wjazd lub wyjazd samochodu powoduje zanieczyszczenie powietrza w garażu pewną, choćby niewielką ilością spalin. Z tego względu wentylacja jest konieczna. Z drugiej strony: Pana garaż jest na szczęście obiektem indywidualnym, a nie jest np. częścią budynku mieszkalnego, gdzie zdecydowanie bardziej restrykcyjnie należałoby zapewnić szybkie usuwanie zanieczyszczonego powietrza.

 

Niestety nie spotkałem się w gąszczu przepisów prawnych informacji wprost o tym, co zrobić w przypadku wentylacji przez otwór w ścianie i inny garaż, jednak pewne jest, że dla nieogrzewanych garaży nadziemnych wentylacja nie musi być prowadzona przez kanał (komin) wentylacyjny, lecz mogą to być zwykłe otwory wentylacyjne zapewniające przewietrzenie garażu (otwory w ścianach lub wrotach garażowych). Łączna powierzchnia netto tych otworów to co najmniej 0,04 m2 na każde stanowisko postojowe. Zakładając więc dwa stanowiska w Pana podzielonym garażu, możliwe jest wietrzenie otworami o powierzchni netto 0,08 m2 (np. 2 otwory w ścianach zewnętrznych x 20 x 20 cm).

 

To, że otwór jest wysoko u góry wydaje mi się niefortunnym, gdyż ewentualne spaliny będą się raczej utrzymywać w dolnej części pomieszczenia jeśli nie będzie ruchu mas powietrza do otworu w górnej części, a skoro jest on zablokowany rzeczami przechowywanymi na antresoli to ruch jest utrudniony. Może warto jednak część rzeczy z antresoli po prostu usunąć?