Obowiązek zamontowania nawiewników okiennych oraz kratki wentylacyjnej w drzwiach łazienkowych

2016-11-19 22:24

Otrzymałem pismo z mojej spółdzielni mieszkaniowej dotyczące przymusowego zamontowania nawiewników w oknach kuchennych oraz kratki wentylacyjnej w drzwiach łazienkowych. Co do okien kuchennych, to były one zamontowane w 2005 r. Wtedy nawiewniki nie były jeszcze obowiązkowe. Nie jestem pewny jaką normę spełniają te okna i czy muszę zamontować wspomniane nawiewniki. Jeśli chodzi o kratkę wentylacyjną w drzwiach łazienkowych, to mam następujące wątpliwości: zgodnie z Dz. U. Nr 75 Rozdział 6 §79. 1."Drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć, z zastrzeżeniem § 75 ust. 2, co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części – otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza" A więc kratka wentylacyjna występuje tu tylko jako jedna z opcji. W drzwiach łazienkowych mam 4 duże otwory (fabrycznie nawiercone), średnica każdego z nich to 4 cm, co daje nam 75,36 cm2 plus 24 otwory nawiercone przeze mnie o średnicy 2 cm każdy (12,56 cm2). W sumie daje nam to 0.08 m2. Czyli więcej niż wymaga ustawa. Ustawa mówi o otworach, gdzie sumaryczny przekrój nie jest mniejszy niż 0,022. Nie ma tu mowy o kształcie otworów ani ich ilości. Chciałbym po prostu wiedzieć, czy może zrobiłem gdzieś błąd w obliczeniach, czy też nie do końca zrozumiałem treść ustawy.

Odnosząc się do pierwszej części powyższego pytania dotyczącej obowiązku zamontowania nawiewników okiennych to zgodnie z § 155 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18 ):

 

1. W budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego, oświaty, wychowania, opieki zdrowotnej i opieki społecznej, a także w pomieszczeniach biurowych przeznaczonych na pobyt ludzi, niewyposażonych w wentylację mechaniczną lub klimatyzację, okna, w celu okresowego przewietrzania, powinny mieć konstrukcję umożliwiającą otwieranie co najmniej 50% powierzchni wymaganej zgodnie z § 57 dla danego pomieszczenia.

 

2. Skrzydła okien, świetliki oraz nawietrzaki okienne, wykorzystywane do przewietrzania pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi, powinny być zaopatrzone w urządzenia pozwalające na łatwe ich otwieranie i regulowanie wielkości otwarcia z poziomu podłogi lub pomostu, także przez osoby niepełnosprawne, jeżeli nie przewiduje się korzystania z pomocy innych współużytkowników.

 

3. W przypadku zastosowania w pomieszczeniach innego rodzaju wentylacji niż wentylacja mechaniczna nawiewna lub nawiewno-wywiewna, dopływ powietrza zewnętrznego, w ilości niezbędnej dla potrzeb wentylacyjnych, należy zapewnić przez urządzenia nawiewne umieszczane w oknach, drzwiach balkonowych lub w innych częściach przegród zewnętrznych.

 

4. Urządzenia nawiewne, o których mowa w ust. 3, powinny być stosowane zgodnie z wymaganiami określonymi w Polskiej Normie dotyczącej wentylacji w budynkach mieszkalnych, zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej.

 

Nie spełnienie wymogów nałożonych przez powyższy przepis powoduje, iż budynek jest w nieodpowiednim stanie technicznym. Brak nawiewników jest przyczyną nieprawidłowego działania systemu wentylacji, co stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi, a to z kolei, zgodnie z art. 66 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane ( Dz. U. 2016.290 z dnia 2016.03.08 ) może spowodować wydanie przez właściwe organy administracyjno-budowlane decyzji nakazującej dopełnienie tego obowiązku w oznaczonym terminie.

 

Zaznaczam jednak, iż biorąc pod uwagę Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 grudnia 2015 roku, Sygn. Akt II OSK 848/14 oraz ustawę z dnia 15 grudnia 2000 roku o spółdzielniach mieszkaniowych ( Dz. U. 2013.1222 z dnia 2013.10.17 ) a także ustawę z dnia 24 czerwca 1994 roku o własności lokali ( Dz. U. 2015.1892 z dnia 2015.11.18 ) „w przypadku ustanowienia na rzecz członków spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokali pojawiają się określone konsekwencje tego stanu prawnego - takie same, jakie wiążą się z ustanowieniem odrębnej własności lokali w świetle przepisów ustawy o własności lokali. Jedną z najbardziej istotnych konsekwencji jest powstanie nieruchomości wspólnej stanowiącej współwłasność wszystkich właścicieli lokali w danej nieruchomości. Nieruchomością wspólną, w świetle art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali są te części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali. Składnikiem tzw. współwłasności przymusowej, są więc instalacje i to zarówno te, które znajdują się poza poszczególnymi lokalami, jak i ich elementy znajdujące się w wydzielonych lokalach. Instalacja wentylacyjna jako urządzenie składające się z elementów znajdujących się nie tylko w lokalu, ale również poza nim (ciągi wentylacyjno-kominowe) i jako urządzenie złożone z szeregu składowych części połączonych w instalację wentylacyjną, stanowi funkcjonalną całość, którą należy zaliczyć do elementów wspólnych budynku. To przesądza o tym, że jako całość instalacja wentylacyjna stanowi część nieruchomości wspólnej.”

 

W myśl art. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:

 

1. Członkowie spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze prawa do lokali, są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

 

11. Osoby niebędące członkami spółdzielni, którym przysługują spółdzielcze własnościowe prawa do lokali, są obowiązane uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w częściach przypadających na ich lokale, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, z zastrzeżeniem art. 5.

 

2. Członkowie spółdzielni będący właścicielami lokali są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich lokali, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych, eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni przez uiszczanie opłat zgodnie z postanowieniami statutu.

 

Jednocześnie stosownie do art. 13 ust. 2 ustawy o własności lokali w zw. z art. 27 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych właściciel lokalu jest obowiązany zezwolić na wstęp do lokalu, ilekroć jest to niezbędne do przeprowadzenia konserwacji, remontu albo usunięcia awarii w nieruchomości wspólnej, a także w celu wyposażenia budynku, jego części lub innych lokali w dodatkowe instalacje.

 

Biorąc powyższe pod uwagę, w mojej ocenie, montaż nawiewników w oknach należących do systemu wentylacji, jako części wspólnej budynku mieszkalnego jest obowiązkiem spółdzielni mieszkaniowej, gdyż to na niej ciąży utrzymanie prawidłowego stanu technicznego budynku. Osoba korzystająca z lokalu uczestniczy oczywiście w kosztach takiej instalacji i jest obowiązana udostępnić lokal mieszkalny w celu dokonania wymaganych prac instalacyjnych.

 

Odnosząc się do drugiej części pytania dotyczącej kratki wentylacyjnej w drzwiach łazienkowych, to przepisy w/w rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dość precyzyjnie wyjaśniają tę kwestię.

 

Art. 79 wskazuje, iż drzwi do łazienki, umywalni i wydzielonego ustępu powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć, z zastrzeżeniem § 75 ust. 2, co najmniej szerokość 0,8 m i wysokość 2 m w świetle ościeżnicy, a w dolnej części - otwory o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022 m2 dla dopływu powietrza.

 

Nie ma tu żadnego znaczenia czy będzie to kratka wentylacyjna, czy kilka, bądź kilkanaście otworów, czy np. podcięcie drzwi łazienkowych w celu zapewnienia dopływu powietrza. W Pana przypadku ważna jest suma wielkości otworów. Jeśli suma ta przekracza minimalną wielkość wskazaną w rozporządzeniu (0,022 m2) to wymogi właściwej wentylacji pomieszczenia higieniczno-sanitarnego są spełnione.

Być może spółdzielnia mieszkaniowa ustaliła, iż w innym lokalu są nieprawidłowości i z ostrożności do wszystkich lokatorów wysłała takie zawiadomienia. Tak jak Pan sam zauważył kratka wentylacyjna jest jedną z opcji właściwej wentylacji, a spółdzielnia mieszkaniowa nie ma podstawy prawnej aby wymagać, aby w lokalach była wybrana akurat ta opcja. Najważniejsza jest suma wielkości otworów wentylacyjnych, nie mniejsza niż w w/w przepisie.

 

Data publikacji: 28.12.2016