Studnia dostarczająca wodę nie przeznaczoną do spożycia przez ludzi - odległość od granicy

2016-07-19 23:44

Czy istnieją przepisy, które regulują usytuowanie studni dostarczających wodę nie przeznaczoną do spożycia przez ludzi lub studni chłonnych rozsączających wodę deszczową (chodzi o odległość od granicy działki, odległość od budynku, odległość od biologicznej oczyszczalni ścieków)? Znalazłem tylko przepisy mówiące o usytuowaniu studni dostarczających wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi lub studni chłonnych odprowadzających częściowo oczyszczone ścieki do gruntu. Czy brak przepisów/ograniczeń jest przyzwoleniem na dowolne sytuowanie takich urządzeń budowlanych?

Przepisy Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz. U. 2015.1422 z dnia 2015.09.18), w § 31 określają warunki jakie powinna spełniać studnia. I tak, zgodnie z tym przepisem:

1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

1) do granicy działki - 5 m;

2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m;

3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m;

4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m;

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt. 2-5.

Należy zaznaczyć jednak, iż powyższy art. odnosi się do studni dostarczających wodę przeznaczoną do spożycia ludzi i w niektórych przypadkach również dopuszcza wyjątek od zachowania minimalnej odległości 5 metrów od granicy działki. Przepisy prawa nie ustalają warunków jakie powinna spełniać studnia, z której woda będzie przeznaczona do innych celów niż spożycie przez ludzi, tak więc można powiedzieć, iż w tej kwestii nie ma minimalnych odległości usytuowania studni od granicy działki.

Data publikacji: 22.08.2016