Nowy właściciel działki. Projekt zamienny czy nowe pozwolenie na budowę?

2016-05-18 1:09

W sierpniu 2014 zakupiłem działkę, a miesiąc później uzyskałem pozwolenie na budowę (wniosek został złożony jeszcze przez poprzedniego właściciela). Projekt mi się nie podoba i chcę go zamienić na nieco większy ale bez piwnic. Czy wystarczy zrobić projekt zamienny, czy może musze się starać o nowe pozwolenie na budowę

Przede wszystkim w sytuacji gdy pozwolenie na budowę zostało wydane na wniosek poprzedniego właściciela działki to adresatem tego pozwolenia jest wnioskodawca, a więc poprzedni właściciel. Należało by najpierw zgodnie z art. 40 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku prawo budowlane (Dz.U. 2016.290 z dnia 2016.03.08), wystąpić do organu, który pozwolenie to wydał, z wnioskiem o przeniesieniu tej decyzji na rzecz innego podmiotu tj. teraźniejszego właściciela nieruchomości. Takie przeniesienie jest możliwe za zgodą osoby na rzecz której decyzja została wydana i pod warunkiem, że teraźniejszy właściciel przyjmuje wszystkie warunki zawarte w tej decyzji oraz złoży oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

 

W przypadku złożenia takiego wniosku i wypełnienia w/w warunków, organ, który wydał decyzję o pozwoleniu na budowę jest zobowiązany do jej przeniesienia na rzecz innego podmiotu.

 

Zmiana charakterystycznych parametrów obiektu budowlanego takich jak: kubatura, powierzchnia zabudowy, wysokość, długość, szerokość, liczba kondygnacji stanowi istotne odstąpienie od zatwierdzonego projektu budowlanego i jest dopuszczalna jedynie po uzyskaniu decyzji o zmianie pozwolenia na budowę. Taka decyzja może być wydana na wniosek, do którego należy dołączyć te same dokumenty co w przypadku procedury uzyskania pozwolenia na budowę. Są to m.in.

 

1) cztery egzemplarze projektu budowlanego wraz z opiniami, uzgodnieniami, pozwoleniami i innymi dokumentami wymaganymi przepisami szczególnymi oraz zaświadczeniem, o którym mowa w art. 12 ust. 7, aktualnym na dzień opracowania projektu; nie dotyczy to uzgodnienia i opiniowania przeprowadzanego w ramach oceny oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko albo oceny oddziaływania przedsięwzięcia na obszar Natura 2000;

 

2) oświadczenie o posiadanym prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane;

 

3) decyzję o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, jeżeli jest ona wymagana zgodnie z przepisami o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym;

 

W przypadku projektu budowlanego, może to być ten sam projekt co dotychczasowy, jednak konieczne jest naniesienie zmian, które mają nastąpić. Takich zmian dokonuje projektant, zamieszczając w projekcie odpowiednie informacje dotyczące tego odstąpienia.

 

Biorąc powyższe pod uwagę, należało by rozważyć kwestię szybkości uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę, na podstawie której można by było faktycznie rozpocząć prace budowlane. Z uwagi na konieczność przeniesienia pierwszej decyzji o pozwoleniu na budowę na rzecz innego podmiotu, a dopiero potem uzyskanie decyzji o zmianie pozwolenia na budowę, można stwierdzić, iż cała procedura potrwa co najmniej dwa razy dłużej niż wystąpienie z wnioskiem o uzyskanie nowego pozwolenia na budowę, jednakże obie drogi są dopuszczalne.

 

Data publikacji: 23.05.2016