Jak ocieplić nietypowe poddasze użytkowe?

2014-08-14 16:37

W najbliższym czasie chciałbym ocieplić poddasze użytkowe, mam dość nietypowy przypadek i chciałbym zwrócić się o pomoc. Więźba dachowa była budowana jakieś dwadzieścia lat temu i nie wiem dlaczego skonstruowana jest z dwuteowników, do których przymocowane są łaty i do tego deski (dach na pełnym deskowaniu). Tu pojawia się pierwszy problem, jak zrobić szczelinę wentylacyjną pod deskami i czy jest ona niezbędna?   Drugie pytanie, czy dać folię poroizolacyjną pod deskami?   Kolejnym problemem jest duży rozstaw krokwi (150 cm-mierzone w osiach) nie wiem, jak przymocować stelaże do płyt g-k (max roztaw wieszaków 100 cm). Czy odpowiednie będzie zastosowanie łat drewnianychw połowie odległości między krokwiami? Zwracam się z uprzejmą prośbą aby zaproponowała pani jakies rozwiazanie tych problemów. W załączniki przesyłam zdjęcia. Może przybliżą problem. Z góry dziękuje i pozdrawiam

W przypadku dachu z deskowaniem pełnym –szczelina pod deskowaniem jest konieczna- umożliwia odprowadzenie wilgoci na zewnątrz; powinna być drożna (otwory wlotowe w okapie, wylotowe w kalenicy) i mieć co najmniej 25mm; przykładowe szczegóły rozwiązań połaci dachów skośnych znajdzie Pan na www.isover.pl (biblioteka detali AutoCad: http://isover.eserwer24.pl/katalog_rozw/index.html)

 

W przypadku pokrycia dachowego o wątpliwej szczelności, w celu ograniczenia zawilgocenia wełny można zastosować wysopoparoprzepuszczalna membranę dachowa, np. Isover Draftex profi; paroizolacja w tym układzie jest niewłaściwa · folia paroizolacyjna np. Isover Stopair- powinna być mocowana od wnętrza pomieszczenia: pomiędzy warstwą wełną, a okładziną np. z płyt g-k. Standardowy rozstaw krokwi mieści się w przedziale 70-100m; większy rozstaw, zwłaszcza przy dużych rozpiętościach, wraz z dodatkowym obciążeniem: pokrycia dachu, obciążenie wiatrem, śniegiem- może naruszyć nośność konstrukcji i spowodować jej ugięcia poza dopuszczalne. W przypadku dachu docieplanego, gdzie zmianie ulegają nie tylko parametry cieplne, lecz również kwestie wytrzymałościowe- wskazane jest przeliczenie konstrukcji pod nowe warunki (wełna szklana co prawda jest materiałem idealnym do dociepleń ze względu na małe obciążenie w przedziale 0,1-0,2 kN/m3, lecz konstrukcja zabudowy poddasza to już znaczne obciążenie).

 

Jak Pan wspomniał problematyczna jest również kwestia systemowego mocowania zabudów poddasza (określone przez systemodawców suchej zabudowy dopuszczalne max rozstawy mniejsze od 1- 1,2m). Być może rozwiązaniem będzie zagęszczenie konstrukcji wsporczej -ze względu na złożoność tematu dokładne wytyczne w tym zakresie powinny być jednak określone oddzielnym opracowaniem. Sugerujemy zatem kontakt z konstruktorem celem opracowania projektu adaptującego dostosowanego do lokalnych warunków.