dostępne w wersji mobile muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

PORADY EKSPERTÓW

| muratordom.pl » Bezpłatne porady ekspertów » MURATOR PROJEKTY » Czy schody zewnętrzne wliczają się do...

Ekspert odpowiada

Czy schody zewnętrzne wliczają się do obowiązującej linii zabudowy?

Na mapie działki mam zaznaczoną obowiązującą linię zabudowy. Czy schody zewnętrzne liczą się do linii zabudowy czy musi to być ściana domu?

Ewa Cieślak

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W przypadku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w przepisach ogólnych w jego pierwszej części znajdują się objaśnienia przyjętych pojęć, w tym linii zabudowy. Obowiązująca linia zabudowy określa położenie frontowej ściany budynku. Może być dopuszczone przekroczenie tej linii przez elementy takie jak np. balkony, tarasy, schody zewnętrzne o pewnym ograniczonym wymiarze. W planie miejscowym mogą być zawarte zapisy dotyczące możliwości oddalenia fragmentów frontowej ściany pod warunkiem, że nie przekroczą one podanego procenta długości elewacji.

ZADAJ PYTANIE

PORADY EKSPERTA

Jaki dom wybrać na działkę o dużym nachyleniu?

Jaki dom wybrać na działkę o dużym nachyleniu?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Sugerujemy pozostanie w kontakcie z architektem lokalnym. Nad działką jest linia średniego napięcia ze strefą ochronną, która ma wpływ na zagospodarowanie działki. Z oferty Muratora możemy...

Jak przekształcić budynek gospodarczy na budynek mieszkalny?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Należy zwrócić się do uprawnionego projektanta działającego lokalnie. Nastąpi zmiana sposobu użytkowania. Dla budynku mieszkalnego są inne wymogi: musi być ogrzewany, przegrody zewnętrzne...

Czy taniej zbudować duży dom od razu, czy budować go w dwóch etapach?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Całkowity koszt budowy domu waha się w granicach od 1850 do 3300 zł netto/m2 powierzchni netto domu (czyli liczonej po podłodze). Wartość średnia wynosi około 2300 zł/m2. Zakładając powyższe...

Czy można zbudować dwa domy mieszkalne na jednej działce?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zapraszamy do zapoznania się z artykułami na naszych stronach internetowych: ...

Jakie zmiany w projekcie można wprowadzać już podczas budowy?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

W tej sytuacji nalezy: sprawdzić, czy wymiary działki oraz wytyczne WZ umożliwiają zwiększenie budynku, sprawdzić, czy autor wyraża zgodę na zmiany, zgłosić się do adaptującego, jeśli to był...

Czu potrzebne jest pozwolenie na budowę domu o powierzchni do 25 m2 i dwóch garaży?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Sugerujemy kontakt z lokalnym architektem, który oceni możliwość realizacji budynków zgodnie z obowiązującymi przepisami. Wcześniej należy zasięgnąć informacji o miejscowych przepisach...

Kiedy można postawić dom letniskowy bez pozwolenia na budowę?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z art. 29 i 30 ustawy Prawo budowlane, pozwolenia na budowę nie wymaga m. in. budowa wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w tym garaży, altan oraz przydomowych...

Czy budowa tarasu na dachu garażu wymaga pozwolenia?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z obowiązującym Prawem budowlanym nadbudowa wolno stojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych, których obszar oddziaływania zmieści się na działce, wiąże się z wykonaniem...

Czy mozna postawić mały dom bez pozwolenia na budowę?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Zgodnie z obowiązującymi przepisami wystarczy zgłosić budowę właściwemu organowi administracji architektoniczno-budowlanej, w przypadku: wolnostojących parterowych budynków gospodarczych, w...

Czy potrzebne są usługi architekta po zakupie projektu gotowego, w którym nie będą wprowadzane żadne zmiany?

Doradza ekspert z firmy MURATOR PROJEKTY

Każdy projekt gotowy wymaga adaptacji. Wybrany uprawniony projektant wykona projekt zagospodarowania działki. Projekt gotowy może być adaptowany bez zmian. Mogą być też wprowadzone zmiany, na...

1 2 3 » Archiwum
Ewa Cieślak

Ewa Cieślak

Ekspert z firmy:

MURATOR PROJEKTY

Eksperci MURATOR PROJEKTY odpowiadają na pytania związane z doborem projektu z Kolekcji...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.