Rozpoczęcie budowy bliźniaka

2014-10-23 9:26

Kończymy spłacać kredyt za małe mieszkanie. Jest nas troje - żona, syn i ja, bez zwierząt, w przyszłości może córka, skoro jest już syn:) Wymagania mamy niewielkie. Mamy 10 arów (25mx40m, wjazd od północy) pod miastem. Działka przewidziana pod zabudowę. Dookoła ludzie się budują, media dostępne, gaz też. W związku z tym, że niewiele mamy i niewiele oczekujemy wymyśliłem bliźniak, którego pół będzie można sprzedać.   Dom ma być mały, dla dwóch osób, dzieci szybko pójdą w świat:) Na dole dwie małe sypialnie dla dzieci, łazienka, kuchnia i salonik, schody, na piętrze sypialnia dla nas, mała sypialnia gościnna, jakieś ciemne pomieszczenie/pomieszczenia o charakterze gospodarczym - wszystko nieduże, mało okien, mało drzwi. Myślę o dobrym ociepleniu od dołu, o płycie fundamentowej, dobrym ociepleniu ścian, prostym dachu - bez okien, dobrze ocieplonym, może rekuperatorze, ogrzewanie gazowe, jak się da podłogowe, bez kominków, bez pralni, suszarni itp i bez garażu.   W grę wchodziło jeszcze rozwiązanie "wszystko na parterze", ale szkoda poddasza - więc z poddaszem. Dużo rzeczy chciałbym zrobić sam. Wymiary działki dużo "ustawiają" i dlatego tak to wygląda. Czekam na wszystkie możliwe sugestie, uwagi, ostrzeżenia i inne informacje, które pozwoliłby mi jakoś ugryźć temat i może zacząć go realizować.

Należy sprawdzić w gminie możliwość realizacji bliźniaka na przedmiotowej działce. Lokalne wytyczne urbanistyczne mogą określać minimalną powierzchnię działki pod dany typ zabudowy. Budowa bliźniaka związana ze sprzedażą jednego segmentu wiąże się z podziałem działki. Zakładając możliwość budowy bliźniaka z uwagi na minimalną odległość ściany z otworami okiennymi i drzwiowymi 4 m od granicy z działką sąsiednią uzyskujemy szerokość jednego segmentu wynoszącą maksymalnie 8,5 m.

 

Przewidując ścianę bez okien w minimalnej odległości 3m od granicy możemy poszerzyć każdy segment o 1 m. Podany program użytkowy wpływa na zwiększenie powierzchni zabudowy i pośrednio powierzchni na poddaszu i wielkości całego budynku.

 

W kolekcji Muratora znajdują się projekty bliźniaków o małej powierzchni, zwartej bryle, co przekłada się na koszty realizacji i późniejszej eksploatacji. Są to:

 

  • Murator WMB01 Sówka
  • Murator WMB02 Czyżyk

 

W obu projektach zastosowanie ogrzewanie gazowe. Można rozważyć projekt bliźniaków:

  • Murator BCC203a Szczupły - wariant I
  • Murator BCC203 Szczupły
  • BCC203b Szczupły - wariant II

 

W dwóch ostatnich wersjach można zamienić garaż na pokój. Można także rozważyć zbliźniaczenie wersji podstawowej z lustrzaną np. projektu Murator C214 Dom na rozstaju. W tym projekcie przewidziano dodatkowy pokój na parterze i 3 sypialnie na poddaszu.