| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Z czego budować dom? Systemy budowy domów - zestawy materiałów na ściany, stropy i dachy

Z czego budować dom? Systemy budowy domów - zestawy materiałów na ściany, stropy i dachy

Producenci materiałów konstrukcyjnych zachęcają do kupowania systemów budowy domów. Mają one obejmować wszystko, co potrzebne do budowy. Czy jednak „wszystko” to nie określenie na wyrost? Zobacz, jakie materiały na ściany, stropy, dachy wchodzą w skład popularnych systemów.

Czy system usprawni budowę domu? 

Budynek nie składa się tylko ze ścian, a ściany tylko z elementów podstawowych, czyli bloczków lub pustaków. Gdy budujesz dom, musisz zgromadzić całe mnóstwo dodatkowych wyrobów, aby udało się doprowadzić budowę do stanu surowego zamkniętego. Trzeba przecież z czegoś zrobić nadproża, wieńce, stropy, dach. Potrzebne będą przy tym produkty chemii budowlanej oraz narzędzia – dostosowane często do konkretnego materiału. System ma wyręczyć cię i sprawić, że zamiast jeździć od składu do składu i kompletować materiały, będziesz mógł zająć się doglądaniem budowy, a wszystko, co niezbędne, dotrze jednym transportem (lub w kilku ratach – ale zawsze od tego samego producenta). Tyle wyczytasz z materiałów reklamowych, jednak często prawda wygląda tak, że dany system, gdyby zapisać go w formie listy, obejmie zaledwie kilka punktów. Jedynie nieliczni producenci zapewniają rzeczywiście kompletne systemy, choć nie każdy z ich składników będzie dostępny od ręki w magazynie.

Skąd wziąć system budowy domów?

Systemu nie kupisz w składzie lub markecie budowlanym. Musisz zamówić go bezpośrednio u producenta lub któregoś z jego autoryzowanych przedstawicieli handlowych. Samodzielnie lub z wykonawcą spisujesz wtedy zamówienie, wyszczególniając w nim to, co będzie potrzebne, i podając, jakie ilości poszczególnych produktów zamawiasz. Producent albo handlowiec chętnie cię w tym wyręczy, zdejmując z głowy kolejny kłopot. Po ustaleniu daty lub kilku kolejnych dat dostarczenia towaru możesz zapłacić i spokojnie czekać na dostawę. Gdyby czegoś zabrakło, sprzedawca dostarczy zapomniane produkty na własny koszt. Czas oczekiwania bywa różny. Najszybciej dojadą typowe składniki systemu – elementy do ścian nośnych i działowych, nadproża, zaprawa. Niektóre muszą być produkowane na zamówienie lub sprowadzane z zagranicy – dotyczy to nietypowych nadproży, kształtek wieńcowych, płyt dachowych.

WARTO WIEDZIEĆ

Duże i małe systemy

Nie ma żadnej normy, która by określała, co powinien zawierać tak zwany system budowy domów. Systemy komponują więc producenci materiałów do wznoszenia ścian. Najprostszy, typowy system obejmuje:

 • elementy do budowy ścian jednowarstwowych;
 • elementy do wznoszenia pozostałych ścian nośnych – zewnętrznych i wewnętrznych;
 • elementy do wznoszenia ścian działowych;
 • elementy uzupełniające umożliwiające budowę ścian jednowarstwowych – bloczki lub pustaki uzupełniające, pustaki narożnikowe, połówkowe oraz elementy nadprożowe;
 • zaprawy murarskie.

Poza podstawowymi produktami systemy mogą obejmować także:

 • elementy stropowe;
 • elementy ocieplające do wieńców ścian jednowarstwowych;
 • nadproża do montażu rolet zewnętrznych;
 • elementy dachowe;
 • systemy kominowe;
 • systemy ociepleniowe;
 • narzędzia murarskie.

Już niebawem wszystkie materiały budowlane tylko ze znakiem CE

1 lipca materiały budowlane obecne na rynku będą musiały posiadać znak CE. Według...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Bloczki, płytki i kształtki U z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego przebiega bardzo sprawnie. Bloczki wykonane z tego materiału są...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.