| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

Jako pracownicy „Muratora” często jesteśmy proszeni o bezstronną ocenę materiałów budowlanych i rozwiązań. W miarę możliwości służymy radą i podpowiadamy. Dziś nasze rekomendacje odnośnie materiałów do wznoszenia domu. Polecamy silikaty i prefabrykaty szkieletowe. Sprawdź dlaczego.

Silikaty

Silikaty są zdrowe, wytrzymałe, łatwo dostępne, a przede wszystkim stosunkowo tanie. To doskonały materiał na dom ekologiczny. Nie zawierają żadnych szkodliwych związków, ich główne składniki to piasek, wapno i woda. Są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, a dzięki silnie zasadowemu odczynowi także na rozwój mikroorganizmów. Bloczki silikatowe mają gładką powierzchnię i zwartą strukturę. Ta gęsta struktura sprawia, że stosunkowo małe elementy mają duży ciężar. Nie jest to jednak wadą, bo zapewnia im wysoką izolacyjność akustyczną i świetną akumulacyjność ciepła. Do budowy większości ścian nośnych wystarczą bloczki szerokości 18 cm. Po ociepleniu muru 20-centymetrową warstwą styropianu otrzymuje sięścianę grubości 38 cm o współczynniku U nieprzekraczającym 0,2 W/(m2.K).

Prefabrykowane ściany szkieletowe

To propozycja dla tych, którzy boją się, że logistycznie nie udźwigną trudów budowy. Wykonawcy takich domów to przeszkolone ekipy z dużą kulturą wykonawczą. W tej technologii buduje się wiele domów energooszczędnych, niektóre osiągają standard domu pasywnego. Prefabrykaty, z których powstaną ściany, stropy i dach, są konstruowane poza placem budowy. To bardzo bezpieczne rozwiązanie ze względu na materiały – drewno i termoizolacja nie są wystawione na działanie deszczu i słońca, które mogłyby niekorzystnie zmienić ich parametry techniczne. Produkcja elementów zazwyczaj trwa kilka miesięcy, a odpowiedzialność za ten etap budowy spoczywa na producencie, nie na inwestorze. Montaż budynku trwa kilka dni. Jeśli decydujesz się na takie budowanie, warto wybierać dom jak najcieplejszy i o dużym stopniu prefabrykacji. Ściany mogą być już gotowe, czyli nie tylko z izolacją termiczną wypełniającą konstrukcję szkieletową i poszyciem z płyt, ale również z dodatkową warstwą ocieplenia od zewnątrz. Wybór tej technologii nie oznacza rezygnacji z projektu indywidualnego. Choć firmy mają własne katalogi projektów, dostosują też inny projekt, choćby projekt gotowy przygotowany w innej technologii.

Jakie domy budowali Polacy w 2012 roku

Decyzja o budowie domu to jedna z najtrudniejszych w naszym życiu. Wybór odpowiedniego projektu i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Z czego murować ściany. Wady i zalety betonu...

Rożnice między betonem komórkowym a ceramiką poryzowaną nie są drastyczne. Parametry obu...

Wybierz rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany...

Ściany jednowarstwowe nie wymagają ocieplenia. W ścianach dwuwarstwowych niezbędna jest termoizolacja. Czy...

Nadproże w ścianie. Nadproża z cegieł lub...

Nadproża są w każdej murowanej ścianie. Podtrzymują jej ciężar w miejscu otworów okiennych i...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.