| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

Jako pracownicy „Muratora” często jesteśmy proszeni o bezstronną ocenę materiałów budowlanych i rozwiązań. W miarę możliwości służymy radą i podpowiadamy. Dziś nasze rekomendacje odnośnie materiałów do wznoszenia domu. Polecamy silikaty i prefabrykaty szkieletowe. Sprawdź dlaczego.

Silikaty

Silikaty są zdrowe, wytrzymałe, łatwo dostępne, a przede wszystkim stosunkowo tanie. To doskonały materiał na dom ekologiczny. Nie zawierają żadnych szkodliwych związków, ich główne składniki to piasek, wapno i woda. Są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, a dzięki silnie zasadowemu odczynowi także na rozwój mikroorganizmów. Bloczki silikatowe mają gładką powierzchnię i zwartą strukturę. Ta gęsta struktura sprawia, że stosunkowo małe elementy mają duży ciężar. Nie jest to jednak wadą, bo zapewnia im wysoką izolacyjność akustyczną i świetną akumulacyjność ciepła. Do budowy większości ścian nośnych wystarczą bloczki szerokości 18 cm. Po ociepleniu muru 20-centymetrową warstwą styropianu otrzymuje sięścianę grubości 38 cm o współczynniku U nieprzekraczającym 0,2 W/(m2.K).

Prefabrykowane ściany szkieletowe

To propozycja dla tych, którzy boją się, że logistycznie nie udźwigną trudów budowy. Wykonawcy takich domów to przeszkolone ekipy z dużą kulturą wykonawczą. W tej technologii buduje się wiele domów energooszczędnych, niektóre osiągają standard domu pasywnego. Prefabrykaty, z których powstaną ściany, stropy i dach, są konstruowane poza placem budowy. To bardzo bezpieczne rozwiązanie ze względu na materiały – drewno i termoizolacja nie są wystawione na działanie deszczu i słońca, które mogłyby niekorzystnie zmienić ich parametry techniczne. Produkcja elementów zazwyczaj trwa kilka miesięcy, a odpowiedzialność za ten etap budowy spoczywa na producencie, nie na inwestorze. Montaż budynku trwa kilka dni. Jeśli decydujesz się na takie budowanie, warto wybierać dom jak najcieplejszy i o dużym stopniu prefabrykacji. Ściany mogą być już gotowe, czyli nie tylko z izolacją termiczną wypełniającą konstrukcję szkieletową i poszyciem z płyt, ale również z dodatkową warstwą ocieplenia od zewnątrz. Wybór tej technologii nie oznacza rezygnacji z projektu indywidualnego. Choć firmy mają własne katalogi projektów, dostosują też inny projekt, choćby projekt gotowy przygotowany w innej technologii.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

15 wskazówek dla osób budujących dom z betonu...

Murowanie ścian z betonu komórkowego jest bardzo proste i można sobie z tym poradzić samodzielnie....

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

Wapno – surowiec naturalny, zdrowy i trwały. FILM

Wapno stosowane jest do wznoszenia budowli od setek lat. To naturalny surowiec, który w skutecznie...

Kupujemy stal zbrojeniową. Jak wybrać pręty...

Prawie każdy dom jednorodzinny ma przynajmniej kilka elementów wykonanych z betonu zbrojonego...

Przygotowanie do murowania ścian - jak obliczyć...

Planując samodzielną budowę domu stajemy przed wyborem materiału, z którego będziemy murować ściany i...