| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

Redaktorzy Muratora rekomendują materiały budowlane. Silikaty i prefabrykaty szkieletowe.

Jako pracownicy „Muratora” często jesteśmy proszeni o bezstronną ocenę materiałów budowlanych i rozwiązań. W miarę możliwości służymy radą i podpowiadamy. Dziś nasze rekomendacje odnośnie materiałów do wznoszenia domu. Polecamy silikaty i prefabrykaty szkieletowe. Sprawdź dlaczego.

Silikaty

Silikaty są zdrowe, wytrzymałe, łatwo dostępne, a przede wszystkim stosunkowo tanie. To doskonały materiał na dom ekologiczny. Nie zawierają żadnych szkodliwych związków, ich główne składniki to piasek, wapno i woda. Są bardzo odporne na działanie czynników atmosferycznych, a dzięki silnie zasadowemu odczynowi także na rozwój mikroorganizmów. Bloczki silikatowe mają gładką powierzchnię i zwartą strukturę. Ta gęsta struktura sprawia, że stosunkowo małe elementy mają duży ciężar. Nie jest to jednak wadą, bo zapewnia im wysoką izolacyjność akustyczną i świetną akumulacyjność ciepła. Do budowy większości ścian nośnych wystarczą bloczki szerokości 18 cm. Po ociepleniu muru 20-centymetrową warstwą styropianu otrzymuje sięścianę grubości 38 cm o współczynniku U nieprzekraczającym 0,2 W/(m2.K).

Prefabrykowane ściany szkieletowe

To propozycja dla tych, którzy boją się, że logistycznie nie udźwigną trudów budowy. Wykonawcy takich domów to przeszkolone ekipy z dużą kulturą wykonawczą. W tej technologii buduje się wiele domów energooszczędnych, niektóre osiągają standard domu pasywnego. Prefabrykaty, z których powstaną ściany, stropy i dach, są konstruowane poza placem budowy. To bardzo bezpieczne rozwiązanie ze względu na materiały – drewno i termoizolacja nie są wystawione na działanie deszczu i słońca, które mogłyby niekorzystnie zmienić ich parametry techniczne. Produkcja elementów zazwyczaj trwa kilka miesięcy, a odpowiedzialność za ten etap budowy spoczywa na producencie, nie na inwestorze. Montaż budynku trwa kilka dni. Jeśli decydujesz się na takie budowanie, warto wybierać dom jak najcieplejszy i o dużym stopniu prefabrykacji. Ściany mogą być już gotowe, czyli nie tylko z izolacją termiczną wypełniającą konstrukcję szkieletową i poszyciem z płyt, ale również z dodatkową warstwą ocieplenia od zewnątrz. Wybór tej technologii nie oznacza rezygnacji z projektu indywidualnego. Choć firmy mają własne katalogi projektów, dostosują też inny projekt, choćby projekt gotowy przygotowany w innej technologii.

Jakie domy budowali Polacy w 2012 roku

Decyzja o budowie domu to jedna z najtrudniejszych w naszym życiu. Wybór odpowiedniego projektu i...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...

Zaprawa tradycyjna czy cienkowarstwowa. Jak...

Wybierając beton komórkowy, jako materiał na ściany naszego domu, możemy nie być świadomi tego, że to...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Silikaty

Bloczki silikatowe mają zbyt niską izolacyjność cieplną, aby dało się z nich budować ściany jednowarstwowe. Z...

Beton komórkowy - jakie wymiary bloczka wybrać?...

Podjęliśmy już decyzję, że beton komórkowy będzie materiałem na ściany naszego nowego domu. Ale...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.