| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Już niebawem wszystkie materiały budowlane tylko ze znakiem CE

Już niebawem wszystkie materiały budowlane tylko ze znakiem CE

1 lipca materiały budowlane obecne na rynku będą musiały posiadać znak CE. Według producentów nowe regulacje wpłyną na poprawę bezpieczeństwa materiałów budowlanych, gdyż podwyższenie wymagań wyeliminuje z rynku produkty niskiej jakości. Wszystko wskazuje więc na to, że bezpieczna budowa domu będzie jeszcze bezpieczniejsza.

Znak CE zastąpi deklarację zgodności

Materiały budowlane, aby mogły być dostępne w sprzedaży, muszą posiadać, wystawioną przez producenta lub upoważnionego przez niego przedstawiciela, deklarację zgodności. Deklaracja zgodności to dokument potwierdzający wypełnienie wymagań przepisów unijnych. 1 lipca 2013 r. ulegnie to jednak zmianie.

Od tego dnia wchodzi w życie przepis, wg którego wszystkie materiały budowlane (z kilkoma wyjątkami) będą musiały mieć znak CE i deklarację właściwości użytkowych. W nowej deklaracji ma się znajdować opis cech wyrobu oraz zasady jego stosowania, ale podane w oparciu o wiarygodne dane.

Teraz nie wystarczy deklaracja posiadania odpowiednich badań technicznych, będzie bowiem trzeba te badania przeprowadzić. Oznacza to więc znaczną poprawę bezpieczeństwa materiałów budowlanych dostępnych w sprzedaży oraz zwiększa odpowiedzialność producenta, czy dystrybutora.

Dlaczego deklaracja zgodności to za mało?

Z problemem jakości materiałów dostępnych na rynku budowlanym spotykamy się od lat. Wielokrotnie przeprowadzane kontrole i badania wykazały, że nasze rodzime produkty nie zachwycają ani jakością, ani bezpieczeństwem.

Zresztą nie tylko kontrole wskazują, że dobrze nie jest. Sami producenci materiałów budowlanych dostrzegają ten problem i tworząc wspólne inicjatywy edukują inwestorów czym powinni się kierować wybierając materiały do budowy domu i wykańczania wnętrz.

Pełna odpowiedzialność producenta, importera i dystrybutora

Wraz z nowymi regulacjami prawnymi producent, importer czy dystrybutor materiałów budowlanych będzie ponosił odpowiedzialność za swój towar. Oznacza to, że na deklaracji właściwości użytkowych materiału w ich imieniu będzie musiał się podpisać konkretny pracownik, podając swoje nazwisko oraz stanowisko jakie zajmuje.

Do tej pory to na producentach spoczywało więcej odpowiedzialności, niż na importerach i dystrybutorach np. słabej jakości produktów z Azji, ale nowe przepisy stawiają całą trójkę na równych pozycjach.

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest znak CE?

Znak CE (Conformité Européenne) to podstawowy wyznacznik spełniania przez dany produkt wymogów prawnych Unii Europejskiej. W dużej mierze odnosi się do bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska. Producent oznaczając wybór znakiem CE deklaruje, że spełnia on wymagania dyrektyw unijnych. Wprowadzenie oznakowania CE musi być poprzedzone analizami i badaniami technicznymi. Oznakowanie wprowadzono ze względów bezpieczeństwa, ale także by ułatwić przepływ towarów pomiędzy unijnymi rynkami.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Ściany trójwarstwowe. Kiedy warto budować ściany...

Głównym elementem ścian trójwarstwowych jest warstwa nośna, robiona w identyczny sposób,...

Czy beton komórkowy nadaje się do budowy ścian...

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem na polskich budowach jest ściana dwuwarstwowa. Czasem jednak warto...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Z czego budować ściany zewnętrzne? Ceramika...

Ściany zewnętrzne z ceramiki poryzowanej lub tradycyjnej są odporne na ekstremalne zjawiska pogodowe –...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do winiosku, że przydałaby się dodatkowa ściana...

Ściany zewnętrze z betonu komórkowego - co musisz...

Ściany zewnętrze domu można murować z gazobetonu. Zwolennicy betonu komórkowego podkreślają, że to...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.