Budowa domu - jakie materiały budowlane możesz wybrać?

2007-05-17 2:00

Budowa domu to zwieńczenie długiej pracy architekta. Projekt domu najczęściej zakłada, w jakiej technologii powinien on zostać zbudowany. Dlatego na samym początku planowania inwestycji powinniśmy wybrać odpowiadający nam materiał na budowę domu. Zobacz, jakie masz możliwości.

Z czego budować?
Autor: Andrzej Szandomirski|Bogdan Ufnalewski|Cegielnia Kinsky|CENTROSTAL|EKO-DOM|Elżbieta Woźny|FINDREWNO|Hanna Długosz i January Iłendo|Leszek Łagoda|Mariusz Bykowski|PRAEFA|VELOX Z czego budować?

Zanim więc zdecydujemy się na konkretny projekt, musimy wybrać odpowiadającą nam technologię. Nie jest to łatwe. Budowa domu może polegać na murowaniu z cegieł lub pustaków ceramicznych, bloczków wapiennych, betonowych i keramzytowych, wybudować z drewnianych bali lub z zastosowaniem szkieletu drewnianego albo stalowego. Można nawet zamówić go w wytwórni i zestawić z prefabrykowanych elementów. Wybór nie zależy tylko od wad i zalet technologii, ale także od zasobności naszego portfela, czasu, który możemy na budowę poświęcić, a także od tego, czy budować będziemy sami, czy też zatrudnimy wyspecjalizowaną ekipę.

Ceramika

Ceramika tradycyjna to materiał sprawdzony, zawdzięczający popularność dużej wytrzymałości, trwałości i niewygórowanej cenie. Służy do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Wznosi się z niej również wewnętrzne ściany konstrukcyjne oraz ściany działowe, fundamentowe i piwniczne.

Ceramika poryzowana

Gdy do zwykłej gliny dodamy trochę trocin lub pyłu drzewnego i wypalimy ją - powstanie ceramika poryzowana - lżejsza i bardziej ciepłochronna od tradycyjnej. Można z niej budować ściany jednowarstwowe, a także wszelkie inne, z wyjątkiem fundamentowych i piwnicznych.

Beton komórkowy

Buduje się z niego ściany zewnętrzne jednowarstwowe - wykorzystując głównie bloczki modułowe. Grubość ścian zależy od izolacyjności termicznej bloczków, wynikającej z ich gęstości pozornej, którą określa klasa. Im wyższa klasa, tym większa gęstość i nośność elementu, ale gorsza izolacyjność termiczna.

Zakup materiałów - kto kupuje? jak się rozliczać?

Silikaty

Białe bloczki i cegły silikatowe to jeden z najtańszych materiałów do budowania ścian. Buduje się z nich zewnętrzne ściany dwuwarstwowe, a ich ocieplanie i wykańczanie wygląda identycznie jak przy ścianach ceramicznych.

    Keramzytobeton

    Do wytwarzania keramzytobetonu używa się tradycyjnej mieszanki betonowej, do której dodaje się keramzyt, zapewniający lekkość i ciepłochronność. Z keramzytobetonu produkowane są dwa rodzaje materiałów ściennych - pustaki i bloczki ze styropianowym wypełnieniem.

      Ściany z betonu wylewane

      Powstają z elementów, które nazywane są deskowaniem traconym (szalunkiem traconym). W przeciwieństwie do tradycyjnego, pozostaje ono trwałą częścią ściany i odpowiada za wiele jej funkcji.

      Prefabrykowane

      Domy prefabrykowane to propozycja dla tych, którzy nie chcą sobie zaprzątać głowy budową i nie mogą długo czekać aż budynek będzie gotowy. Za taki luksus trzeba jednak sporo zapłacić. Poszczególne elementy: ściany, schody, stropy produkuje się na podstawie projektów gotowych lub zaadaptowanych.

      Szkielet po kanadyjsku

      "Kanadyjczyki" to domy tanie i ekonomiczne w eksploatacji, ale wymagają naprawdę profesjonalnego wykonawstwa. Zatrudniając ekipę, warto sprawdzić, co do tej pory wybudowała i koniecznie skonsultować się z mieszkańcami tych domów.

      Bale

      Domy z bali są obecnie bardzo popularne. Pięknie prezentują się na wsiach oraz na działkach leśnych, jednak nie pasują stylistycznie do wielkomiejskiego krajobrazu. Najlepsze bale do budowy domów otrzymuje się z sosen polarnych, sosen zwykłych, świerków, jodeł lub olch.

      Szkielet stalowy

      Szkielet stalowy, podobny do drewnianego, ustępuje mu popularnością. Podstawą jego konstrukcji są metalowe słupy i belki, wzmocnione prętami stężającymi i usztywniającymi. Nad drzwiami i oknami umieszcza się belki nadprożowe. Konstrukcja dachu to metalowe krokwie i dźwigary.

      Czy artykuł był przydatny?
      Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.