| muratordom.pl » Budowa » Ściany murowane » Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche, "oddychające" i ciche ściany zewnętrzne

Bloczki i pustaki z keramzytu – sposób na suche, "oddychające" i ciche ściany zewnętrzne

Keramzyt to materiał wszechstronny. Może być wykorzystany na każdym etapie budowy, od fundamentów aż po aranżację ogrodu. Sprawdź, dlaczego bloczki i pustaki z tego materiału to propozycja warta uwagi.

Wybór materiału do budowy ścian zewnętrznych naszego nowego domu to decyzja na długie lata. Możemy wymieniać drzwi, okna czy pokrycie dachu, ale ściany zostaną z nami na zawsze. Jeśli wybierzemy niewłaściwie, konsekwencje mogą skutecznie uprzykrzać nam życie, a ich likwidacja będzie bardzo kosztowna.

Głównym kryterium, jakim kieruje się coraz więcej inwestorów, jest odpowiednia izolacja termiczna ściany. Rosnące ceny energii sprawiają, że poszukiwane są rozwiązania obniżające rachunki za ogrzewanie. Zwiększa się także świadomość dotycząca ochrony środowiska i ograniczania emisji CO2. Coraz częściej chcemy, aby nasz dom funkcjonował bez szkody dla otoczenia. Materiałem idealnie wpisującym się w te trendy jest keramzytobeton i wykonane z niego pustaki oraz bloczki.

Ciepła przegroda z keramzytu

Obecnie współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych w nowych domach jednorodzinnych, nie może przekroczyć 0,25 W/(m2·K). Jednak myśląc ekonomicznie, na pewno nie pożałujemy, jeśli osiągniemy lepszą wartość niż wymagana. Przykładowo, stosując pustak keramzytowy grubości 24 cm ocieplony wełną grubości 15 cm, osiągniemy współczynnik U wynoszący 0,196 W/(m2·K). Skutki takiego rozwiązania na pewno odczujemy w portfelu, w postaci niższych kosztów ogrzewania. Miłym dodatkiem będzie także satysfakcja, że nasz dom spełnia wymagania, które wejdą w życie dopiero 1 stycznia 2021 roku. Od tego dnia maksymalną dopuszczalną wartością współczynnika przenikania ciepła będzie 0,20 W/(m2·K).

Keramzyt wytwarza się w procesie wypalania łatwo pęczniejących glin ilastych w temperaturze około 1200ºC. W efekcie otrzymuje się bardzo lekkie i porowate kruszywo, pokryte twardą, ceramiczną osłonką. Po połączeniu go z zaczynem cementowym powstaje keramzytobeton, którego szczególną cechą są otwarte kanaliki pomiędzy granulkami keramzytu. Dzięki nim, materiał odznacza się najlepszą paroprzepuszczalnością spośród wszystkich wyrobów do budowy scian. Z łatwością odprowadza wilgoć, nie dopuszczając do kumulowania się jej w murze. Jeśli zastosujemy wełnę mineralną jako ocieplenie, otrzymamy w pełni paroprzepuszczalną ścianę, czyli taką, która „oddycha”. Sposób jej działanie można porównać do odzieży termoaktywnej, która jest bardzo ciepła, a jednocześnie odprowadza pot z naszego ciała na zewnątrz. Nawet najlepszy materiał izolacyjny przestaje spełniać swoją rolę jeśli jest mokry. Dzieje się tak, ponieważ mokry materiał aby przywrócić mu właściwości izolacyjne musi być wysuszony. Wytworzone przez organizm ciepło najpierw suszy materiał i wtedy jest nam zimno a dopiero potem izolowane suchą odzieżą przywraca nam poczucie, że nie marzniemy. Stąd tak ważne, aby przegrody w naszym domu były jak najbardziej suche. Keramzytobeton jest materiałem, który najszybciej wysycha, nawet gdy zostanie całkowicie zalany wodą. A dzięki temu, że nie zatrzymuje wilgoci, jest również mrozoodporny.

ZDANIEM EKSPERTA

Andrzej Dobrowolski - ekspert Leca®

Keramzytobeton to materiał łączący w sobie cechy innych materiałów ściennych. Keramzyt to materiał ceramiczny, czyli pokrewny do tradycyjnej ceramiki i cegły stosowanej od wieków. Lekkie pustaki z keramzytobetonu mają bardzo dobre właściwości ochrony cieplnej, podobnie jak gazobeton. Natomiast kulki keramzytu w cięższych bloczkach keramzytobetonowych powodują, że ściany wykonane z nich bardzo dobrze izolują akustycznie, podobnie jak wyroby silikatowe. Zatem decydując się na wyroby ścienne z keramzytobetonu można mieć trzy w jednym.

Andrzej Dobrowolski, kierownik produktu Leca® KERAMZYT


Keramzytobeton to materiał łączący w sobie cechy innych materiałów ściennych. Keramzyt to materiał ceramiczny, czyli pokrewny do tradycyjnej ceramiki i cegły stosowanej od wieków. Lekkie pustaki z keramzytobetonu mają bardzo dobre właściwości ochrony cieplnej, podobnie jak gazobeton. Natomiast kulki keramzytu w cięższych bloczkach keramzytobetonowych powodują, że ściany wykonane z nich bardzo dobrze izolują akustycznie, podobnie jak wyroby silikatowe. Zatem decydując się na wyroby ścienne z keramzytobetonu można mieć trzy w jednym.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Dobra wentylacja jest ważna, ale to nie wszystko

Oczywiście nie można uważać, że dzięki paroprzepuszczalnym ścianom zażegnamy całkowicie zagrożenia związane z wilgocią, czyli grzyby i pleśnie. Konieczna jest sprawna i dobrze zaprojektowana wentylacja, bo to ona odprowadza z domu około 97% pary wodnej, którą bierze się ze zwykłych codziennych czynności jak pranie, gotowanie czy kąpiele. Pozostałą ilość pochłaniają ściany. Można sądzić, że 3% to niedużo, ale okazuje się, że może to być nawet kilkadziesiąt litrów wody rocznie. Warto więc zapewnić możliwość jej skutecznego odprowadzenia. Zwłaszcza, że jest wiele miejsc w domu, które są słabiej wentylowane (np. za szafami czy w garderobie) i w ich przypadku paroprzepuszczalność ścian jest szczególnie ważna.

Ściany dla ludzi ceniących ciszę i spokój

Na rynku istnieją także bloczki o podwyższonej izolacyjności akustycznej. Są one szczególnie przydatne przy budowie cichych ścian działowych, które skutecznie odgrodzą nas od dźwięków dochodzących z sąsiadujących pomieszczeń. Jednak można je z powodzeniem stosować także do murowania ścian zewnętrznych. Jest to bardzo dobry wybór, jeśli nasza działka znajduje się w pobliżu ruchliwej drogi, linii kolejowej czy fabryki. Przykładowa przegroda z takich bloczków o grubości 18 cm osiąga izolacyjność akustyczną od dźwięków powietrznych R'A2 na poziomie 50-51 dB, co jest bardzo dobrym wynikiem. Im wyższą wartość wskaźnika R'A2, tym ściana ma wyższą zdolność do tłumienia hałasu. Stosując bloczki akustyczne otrzymamy przegrodę ciepłą, cichą i „oddychającą”, czyli spełniającą wszystkie kryteria, aby przebywanie w domu byłą czystą przyjemnością. A ponieważ keramzyt wytwarzany jest bez użycia żadnych dodatków chemicznych i jest odporny na powstawanie grzybów i pleśni, to możemy powiedzieć, że mieszkamy naprawdę zdrowo.

Szybkie i łatwe murowanie

Bloczki i pustaki z keramzytobetonu są bardzo lekkie i poddają się łatwej obróbce – można je szybko i bezproblemowo kształtować wedle własnych potrzeb. Dzięki temu, że robotnicy będą przenosić mniejsze ciężary, budowa będzie mogła przebiegać sprawniej. Ściany z keramzytu należy murować na pełne spoiny poziome i pionowe grubości minimum 10 mm, z użyciem zapraw cementowych lub cementowo-wapiennych. Pełne spoiny są szczególnie ważne aby zachować wysoką izolacyjność akustyczną. Jeżeli dom powstaje w spokojnej dzielnicy wówczas pustaki można murować jedynie na poziomą spoinę korzystając z połączenia pióro-wpust. Aby zapobiec późniejszym zarysowaniom murów, warto zastosować zbrojenie z siatki cienkich prętów (np. Ø 3-4 mm), układane w co trzeciej warstwie spoin poziomych. Zbrojenie jest także szczególnie polecane w strefach podokiennych w domach niepodpiwniczonych. Zbrojenie murów powinno być stosowane zawsze przy murowaniu ścian z elementów większych niż tradycyjna cegła czyli przy murowaniu ścian z bloczków i pustaków gazobetonowych, ceramiki, keramzytobetonu itp.

Przeczytaj dodatkowo:
Domy energooszczędne. Jak zbudować dom...

Ogrzewanie domu pochłania rocznie aż 70% kosztów przeznaczonych na jego użytkowanie. To daje do...

Nowa ściana w istniejącym domu. Jak murować...

Ściany działowe w domu: poradnik. Czasem, po kilku latach mieszkania w domu dochodzisz do wniosku, że...

Ściany i tynki zewnętrzne - uszkodzenia oraz...

Jak zapobiec uszkodzeniom ścian zewnętrznych? Poznaj specyfikację tynków jednowarstwowych. Wybieramy...

Do czego można wykorzystać beton komórkowy?...

Mówiąc o betonie komórkowym, najczęściej myślimy o budowie ścian zewnętrznych naszego domu. Ale...

Wszystko o ścianach działowych z betonu...

Ściany z betonu komórkowego są trwałe, lekkie i odporne na uszkodzenia. Poznaj ich właściwości i...