| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Jak przeprowadzić remont domu lub mieszkania i nie zbankrutować? Oto nasze wskazówki

Jak przeprowadzić remont domu lub mieszkania i nie zbankrutować? Oto nasze wskazówki

Zbliżające się wakacje to czas wzmożonych prac remontowych. Brak odpowiedniego przygotowania do remontu może spowodować nieprzewidziane wydatki. Dlatego, zanim rozpoczniesz zmianę aranżacji swojego mieszkania, sprawdź co zrobić, aby przy tym nie zbankrutować.

Krok 1 – analiza potrzebnych prac remontowych

Planowanie remontu domu rozpocznij od przygotowania dokładnej listy prac remontowych, które planujesz przeprowadzić. Rozpocznij od tych najbardziej pilnych, a skończ na tych, które chciałbyś zrobić, jeżeli zdążysz i wystarczy Ci środków finansowych – być może wymiana mebli w salonie może poczekać, a ważniejsze jest przemalowanie i odświeżenie pokoju dziecka.

Podczas tworzenia listy warto zwrócić uwagę, czy są elementy które możemy samodzielnie naprawić lub po prostu odrestaurować – może taniej wyjdzie obicie mebli w salonie na nowo niż kupowanie nowego zestawu wypoczynkowego. Podczas zmiany aranżacji wnętrz trzeba pamiętać o detalach, które często potrafią zepsuć efekt końcowy wystroju, jak na przykład gniazdka elektryczne czy łączniki świateł – aby pasowały do nowego wnętrza, być może trzeba je wymienić, dlatego warto to również uwzględnić planując budżet remontu.

Krok 2 – Podliczenie budżetu na prace remontowe

Kiedy lista prac remontowych jest gotowa, musisz oszacować koszty remontu. Trzeba oszacować koszty potrzebnych elementów i ewentualnej pomocy fachowców, aby wiedzieć ile na taki remont musisz przeznaczyć. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Najlepiej przejrzeć strony sklepów internetowych i oszacować na tej podstawie cenę pamiętając, że przykładowo, poza tapetą potrzebujemy klej, wałek a czasem gips do zaszpachlowania ubytków w ścianie. Ceny materiałów najlepiej porównać w kilku sklepach, aby spróbować jak najwięcej zaoszczędzić.

Krok 3 – Wybierz najlepszy czas na prowadzenie prac remontowych

Wiedząc ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na planowany remont domu łatwiej zaplanować termin prac. Może się okazać, że koszty remontu przerosły oczekiwania i trzeba go na jakiś czas odłożyć, aby zgromadzić środki i materiały.

Krok 4 – Czy brać kredyt na prace remontowe?

Jeżeli planowany remont to nie tylko przemalowanie ścian, ale wyburzanie ścian czy całkowita zmiana aranżacji domu, czasem trzeba wziąć kredyt. Niektórzy decydują się na niewielki kredyt hipoteczny – kredyt ten jest stosunkowo tani, jednak jego uzyskanie wymaga czasu i przejścia przez szereg formalności. Warto pamiętać, że za pieniądze z kredytu hipotecznego możemy sfinansować jedynie materiały budowlane i wyposażenie trwale związane z nieruchomością. Najczęściej, na prace remontowe brane są szybkie kredyty gotówkowe.

Krok 5 – Kontroluj wydatki podczas prac remontowych

Kiedy już rozpoczniesz remont, pamiętaj, aby kontrolować zarówno wydatki, jak i przeprowadzane prace remontowe. Trzymając się spisanego na początku planu, łatwiej zapanować nad budżetem i uniknąć finansowych niespodzianek.

Autor: thinkstockphotos.com

Niekontrolowany remont domu lub mieszkania może wiązać się z narastającymi kosztami

Przeczytaj dodatkowo:
15 prac domowych, którymi zaimponujesz kobiecie

Przedstawiamy prace domowe, którymi zaimponujesz swojej kobiecie - żonie, mamie, dziewczynie lub...

15 TOP metamorfoz remontowych Remont Roku 2016

W styczniu 2016 roku wystartowała pierwsza edycja konkursu Remont Roku. Uczestnicy przesyłali projekty i...

Jak odnowić łazienkę – 7 metamorfoz + praktyczne...

Zobacz, jak swoje łazienki odnowili nasi Czytelnicy – pokazujemy zdjęcia przed remontem i po nim, a...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

15 narzędzi, które musisz mieć w domowym...

Domowy warsztat u każdego wygląda inaczej w zależności od potrzeb i zainteresowań. Są jednak narzędzia, bez...

Dom jak nowy

Wiele starych domów ma niesamowity potencjał. Cała sztuka polega na tym, by podczas remontu wydobyć z...