| muratordom.pl » Budowa » Remont domu » Jak przeprowadzić remont domu lub mieszkania i nie zbankrutować? Oto nasze wskazówki

Jak przeprowadzić remont domu lub mieszkania i nie zbankrutować? Oto nasze wskazówki

Zbliżające się wakacje to czas wzmożonych prac remontowych. Brak odpowiedniego przygotowania do remontu może spowodować nieprzewidziane wydatki. Dlatego, zanim rozpoczniesz zmianę aranżacji swojego mieszkania, sprawdź co zrobić, aby przy tym nie zbankrutować.

Krok 1 – analiza potrzebnych prac remontowych

Planowanie remontu domu rozpocznij od przygotowania dokładnej listy prac remontowych, które planujesz przeprowadzić. Rozpocznij od tych najbardziej pilnych, a skończ na tych, które chciałbyś zrobić, jeżeli zdążysz i wystarczy Ci środków finansowych – być może wymiana mebli w salonie może poczekać, a ważniejsze jest przemalowanie i odświeżenie pokoju dziecka.

Podczas tworzenia listy warto zwrócić uwagę, czy są elementy które możemy samodzielnie naprawić lub po prostu odrestaurować – może taniej wyjdzie obicie mebli w salonie na nowo niż kupowanie nowego zestawu wypoczynkowego. Podczas zmiany aranżacji wnętrz trzeba pamiętać o detalach, które często potrafią zepsuć efekt końcowy wystroju, jak na przykład gniazdka elektryczne czy łączniki świateł – aby pasowały do nowego wnętrza, być może trzeba je wymienić, dlatego warto to również uwzględnić planując budżet remontu.

Krok 2 – Podliczenie budżetu na prace remontowe

Kiedy lista prac remontowych jest gotowa, musisz oszacować koszty remontu. Trzeba oszacować koszty potrzebnych elementów i ewentualnej pomocy fachowców, aby wiedzieć ile na taki remont musisz przeznaczyć. Dzięki temu łatwiej będzie uniknąć nieprzewidzianych wydatków. Najlepiej przejrzeć strony sklepów internetowych i oszacować na tej podstawie cenę pamiętając, że przykładowo, poza tapetą potrzebujemy klej, wałek a czasem gips do zaszpachlowania ubytków w ścianie. Ceny materiałów najlepiej porównać w kilku sklepach, aby spróbować jak najwięcej zaoszczędzić.

Krok 3 – Wybierz najlepszy czas na prowadzenie prac remontowych

Wiedząc ile pieniędzy będziesz musiał przeznaczyć na planowany remont domu łatwiej zaplanować termin prac. Może się okazać, że koszty remontu przerosły oczekiwania i trzeba go na jakiś czas odłożyć, aby zgromadzić środki i materiały.

Krok 4 – Czy brać kredyt na prace remontowe?

Jeżeli planowany remont to nie tylko przemalowanie ścian, ale wyburzanie ścian czy całkowita zmiana aranżacji domu, czasem trzeba wziąć kredyt. Niektórzy decydują się na niewielki kredyt hipoteczny – kredyt ten jest stosunkowo tani, jednak jego uzyskanie wymaga czasu i przejścia przez szereg formalności. Warto pamiętać, że za pieniądze z kredytu hipotecznego możemy sfinansować jedynie materiały budowlane i wyposażenie trwale związane z nieruchomością. Najczęściej, na prace remontowe brane są szybkie kredyty gotówkowe.

Krok 5 – Kontroluj wydatki podczas prac remontowych

Kiedy już rozpoczniesz remont, pamiętaj, aby kontrolować zarówno wydatki, jak i przeprowadzane prace remontowe. Trzymając się spisanego na początku planu, łatwiej zapanować nad budżetem i uniknąć finansowych niespodzianek.

Autor: thinkstockphotos.com

Niekontrolowany remont domu lub mieszkania może wiązać się z narastającymi kosztami

Uwaga, konkurs! Wełna mineralna do wygrania!

Murator ogłasza konkurs „Nowoczesne poddasze”. Do wygrania fantastyczne nagrody, a...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budynek gospodarczy. Adaptacja poddasza na cele...

Adaptacja poddasza w budynku gospodarczym może dać ciekawy rezultat. Stare dachy są bowiem zazwyczaj dość...

Kompleksowy remont łazienki krok po kroku

Łazienka niszczy się szybko – po kilku latach wymaga odnowienia, a po kilkunastu potrzebuje...

Remont dachu płaskiego domu kostki. Ocieplenie...

Wszystkie domy kostki mają stropodachy, czyli dachy płaskie lub dachy kopertowe. Na czym polega remont dachu...

Remont mieszkania po polsku. Ile wydajemy na...

Większość Polaków planuje remont mieszkania na miesiące letnie. Z reguły prace remontowe...

Przebudowa domu. Jak dobudować drugie wejście w...

Jeżeli dokonujesz przebudowy domu, dzieląc go na dwa oddzielne lokale, często niezbędne jest dobudowanie...

Jak pielęgnować drewnianą podłogę? Sprawdź, jak...

Drewniana podłoga jest marzeniem wielu z nas, jednak jak każde marzenie - wymaga pracy i pielęgnacji. Podłogę...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.