Czy wybudowanie domu jednorodzinnego w jeden rok to mrzonka?

2011-01-03 11:38

Niekoniecznie, dzięki naszym wskazówkom wybudowanie domu jednorodzinnego będzie trwało krócej. Najpierw wystąp o kredyt na budowę domu, następnie zadbaj o harmonogram prac, wykonawców i materiały budowlane. Nie zaczynaj budowy jesienią. Będziesz musiał wówczas liczyć się z zimową przerwą i dodatkowymi kosztami zabezpieczenia placu budowy.

Szybka budowa domu. Jak zacząć i skończyć w jednym roku
Autor: Andrzej Szandomirski

Bank i wniosek o kredyt na budowę domu

W pierwszej kolejności powinniśmy wystąpić o kredyt, bo na decyzję banku przyjdzie trochę poczekać. Zarezerwujmy na to nie mniej niż trzy miesiące. Przez ten czas możemy rozglądać się za ekipą budowlaną oraz wybrać materiały i miejsce ich zakupu.

Zobacz także:

Dobry harmonogram budowy

Z obowiązku czuwania nad przebiegiem budowy nikt nas całkowicie nie zwolni. To na nas jako na inwestorach spoczywa odpowiedzialność za całość przedsięwzięcia. To my musimy zadbać, by na budowie porządek zapanował nad chaosem. Naszym przewodnikiem będzie dobrze przygotowany harmonogram, czyli plan prac rozpisany na poszczególne dni.

W harmonogramie zaznaczymy czas zatrudnienia każdej ekipy, wizyty inspektora nadzoru, terminy dostarczania materiałów, a w końcu dokładną datę odbioru budynku.

Egzemplarze harmonogramu powinni dostać kierownik budowy, szef ekipy, inspektor nadzoru. Potrzebny też będzie bankowi, który ma nam udzielić kredytu.

Jedna ekipa budowlana lepsza

Chcąc budować w ekspresowym tempie, unikajmy angażowania kilku ekip. Łatwiej umówić się z jedną świadczącą usługi kompleksowe.

W umowie zaznaczmy termin rozpoczęcia i zakończenia robót oraz ustalmy, jakie konsekwencje poniesie wykonawca, gdy się opóźni lub wprowadzi nieuzgodnione wcześniej przerwy w pracach.

Korzystne jest także kupowanie produktu wraz z usługą wykonawczą. Materiał nie czeka wówczas na robotnika i odwrotnie, a co najważniejsze, mamy gwarancję wysokiej jakości wykonawstwa.

Początek budowy domu

Niezwykle ważny jest przemyślany początek budowy. Zacznijmy tak, aby zakończyć jeszcze w tym samym roku. Nie warto więc startować w październiku, zdając sobie sprawę, że wszystko potrwa około roku, a robotnicy będą mogli wrócić do pracy dopiero na wiosnę.

Zimowy przestój wymusi na nas zabezpieczenie budynku na okres chłodów i śniegów, a to niepotrzebny koszt i kłopot.

Wykonawcy i materiały budowlane

O organizacji robót pomyślmy z wyprzedzeniem, nie odwlekajmy zwłaszcza poszukiwania wykonawców. Im wcześniej zaklepiemy u nich termin, tym lepiej. Zawczasu też zorientujmy się, czy wszystkie potrzebne materiały budowlane uda nam się kupić od ręki. Niektóre trzeba zamawiać, a termin realizacji może sięgnąć kilku tygodni.

Warto przy okazji prześledzić oferty marketów i składów budowlanych. Niektóre z nich organizują tak zwaną kompleksową obsługę budowy, stając się w ten sposób jej jedynym dostawcą. Gdy zdecydujemy się na powyższy wariant, nie będziemy musieli zajmować się zaopatrzeniem, bo dostawca dostarczy wszystko sam w określonych w umowie terminach

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.