| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Nowoczesny dom pełen otwartych przestrzeni. Zmniejsz liczbę ścian działowych

Nowoczesny dom pełen otwartych przestrzeni. Zmniejsz liczbę ścian działowych

Znakiem nowoczesności domu jest otwarta strefa dzienna. Otwarte kuchnie, salony połączone z korytarzem lub pokoje kąpielowe są obecnie modne. Dzięki takim rozwiązaniom wnętrza domu stają się bardziej atrakcyjne, a światło dzienne wędruje swobodnie. To jednak niejedyne atuty otwartych wnętrz.

Połączone pomieszczenia

Dawniej, szczególnie w dużych domach, prawie każda z funkcji miała osobne miejsce: oprócz odgrodzonej od pokojów kuchni i reprezentacyjnego salonu wydzielano jadalnię i bawialnię. Dzisiaj tylko zagorzali tradycjonaliści decydują się na zamkniętą kuchnię lub salon oddzielony od holu drzwiami. Najczęściej pomieszczenia te tworzą otwarte, jednoprzestrzenne wnętrze. To modne rozwiązanie sprzyja integracji rodziny, ale niesie też wiele wyzwań aranżacyjnych.

Co oddzielać a co łączyć?

Dzisiaj w strefie dziennej pełnymi ścianami oddziela się tylko pomieszczenia wymagające intymności: łazienkę, w.c. – a także ciszy – gabinet czy rodzinną pracownię. Ściany i drzwi konieczne są także tam, gdzie potrzeba izolacji termicznej – między holem i przedsionkiem czy kuchnią i spiżarnią. Pozostałe pomieszczenia – kuchnia, salon, jadalnia, hol – nie wymagają oddzielania ścianami i drzwiami. Wbrew pozorom nie oznacza to pełnej, niczym nieskrępowanej swobody w aranżacji wnętrza. Nawet jeśli dążymy do jak największego otwarcia przestrzeni, istnieje potrzeba „okiełznania” tak różnorodnych funkcji, jak wypoczynek, codzienne posiłki, przyjmowanie gości, oglądanie TV, czy codzienne korzystanie z komputera. Funkcje te nie mogą swobodnie pływać w przestrzeni, większość z nich wymaga miejsc specjalnie do tego przeznaczonych, a także odpowiedniej ich aranżacji i wyposażenia.

Podział na aneksy

Najlepszym sposobem wyodrębnienia poszczególnych funkcji w otwartej strefie dziennej jest czytelny podział na aneksy. W ten sposób rozdziela się te funkcje pokoju dziennego, które mogłyby ze sobą wzajemnie kolidować, na przykład gotowanie i wypoczynek. W otwartej przestrzeni poszczególne funkcje można zmieścić na mniejszej przestrzeni, dodatkowo zagospodarowując przestrzeń graniczną. I tak na osobną jadalnię potrzebujesz pomieszczenia o wielkości 12 m², stół w aneksie jadalnianym zmieścisz na 8 m². Osobna zamknięta kuchnia z miejscem na stół śniadaniowy to minimum 14 m², na kuchnię w aneksie ze stołem na granicy salonu wystarczy nawet 8 m². Pokój dzienny o funkcji wyłącznie wypoczynkowej powinien mieć nie mniej niż 20 m², tymczasem aneks wypoczynkowy w otwartej przestrzeni można zmieścić już na 12 m².

Kuchnia otwarta na salon

Otwarta kuchnia to rozwiązanie wciąż uchodzące za nowoczesne. Jedną z motywacji do otwarcia kuchni jest stworzenie lepszych warunków do rozwijania życia rodzinnego i towarzyskiego. Nareszcie osoba przygotowująca posiłki nie będzie szczelnie odgrodzona od wypoczywającej w pokoju dziennym pozostałej części rodziny. Otwarta na salon kuchnia to jednak również połączenie różnorodnych funkcji obu pomieszczeń. Zazwyczaj więc zaznacza się je, sytuując na granicy kuchni i salonu odpowiednie meble: stół, wielofunkcyjną wyspę, półwysep lub barek. Brak jednej ściany to również mniej miejsca na kuchenną zabudowę, dlatego tak dużego znaczenia nabiera to, jak zagospodarujesz miejsce przy pozostałych ścianach. W otwartej kuchni warto mieć spiżarnię. Formą zaznaczającą granice kuchni jest półwysep, czyli fragment zabudowy kuchennej oderwany od ciągu szafek umieszczonych przy ścianie i stykających się z nim tylko jednym bokiem. Domyka on zabudowę kuchni w literę L lub U. Półwysep przedłuża płaszczyznę roboczą i pozwala ją lepiej zagospodarować, ponieważ – w przeciwieństwie do blatów roboczych ograniczonych z jednej strony ścianą – jest dostępny z dwóch lub trzech stron.

Autor: ALANO

Granice kuchni zaznacza nietypowa wyspa: od strony kuchni umieszczono na niej wysoki barek zasłaniający roboczą część kuchni, od strony pokoju – szafki z wygodnymi siedziskami

WARTO WIEDZIEĆ

Zadbaj o ciszę

W strefie dziennej, gdzie spotykają się wszyscy domownicy i załatwia się sprawy rodzinne, z natury jest głośno. Gdy tworzy ją kompleks otwartych pomieszczeń, dźwięki nienapotykające na swej drodze ścian i drzwi są słyszalne w całej strefie. Dlatego należy zadbać o możliwie jak największe wyciszenie źródeł dźwięków. Mimo że producenci AGD prześcigają się w oferowaniu coraz to cichszych sprzętów, nie można do końca wygłuszyć dźwięków wydawanych podczas pracy kuchennego okapu, zmywarki czy też pralki lub lodówki. Już podczas zakupu w sklepie warto sprawdzić, czy urządzenie nie jest zbyt hałaśliwe. Aby zmniejszyć hałas, można je ustawić na gumowych matach lub wyciszających podkładkach. Elementami pochłaniającymi dźwięki są tapicerowane kanapy i fotele. Dźwięki skutecznie wytłumimy zasłonami, narzutami i obrusami z grubych tkanin, takich jak welur, aksamit czy wełniany adamaszek.

Stół - najważniejszy mebel otwartej kuchni

Otwarcie strefy dziennej wzbogaci życie towarzyskie głównie za sprawą uzyskanego miejsca na stół, który jest sprzętem dość wymagającym. Jak żaden inny mebel potrzebuje dużo przestrzeni. Powinien on stać w takim miejscu, aby możliwe było jego rozłożenie lub dostawienie dodatkowego stołu na wypadek większej liczby gości. W niewielkim domu sprawdzi się aneks jadalniany w salonie, ale musi być on odpowiednio przestronny. Stół, aby zaistniał w pełnej krasie, musi być wolno stojący, a nie przystawiony jednym z boków do ściany. Ważny jest też dostęp do światła dziennego. Stół wymaga nie tylko towarzystwa wygodnych krzeseł, ale także odpowiedniego otoczenia mebli do przechowywania naczyń i obrusów: bufetu, kredensu lub witryny.

Mniej ciągów komunikacyjnych

Rozwiązanie z otwartymi wnętrzami pozwala też ograniczyć komunikację, która jest włączona do części użytkowej. Wtedy jednak warto zainwestować w duży przedsionek, który może przejąć na siebie większość funkcji pozostałych miejsc przeznaczonych na komunikację. Dotyczy to przede wszystkim holu, który odciążony od funkcji, jakie pełni strefa wejścia, łatwiej będzie można włączyć w strefę dzienną. Jeśli przedsionek będzie na tyle duży, aby pomieścić w nim szafę na ubrania, hol może przybrać funkcje bardziej reprezentacyjne. Nadal jednak pozostaje najważniejszym węzłem komunikacyjnym domu – stąd rozchodzą się drogi do innych pomieszczeń na parterze, tu zwykle mieszczą się schody prowadzące na wyższą kondygnację. Hol otwarty płynnie łączy się z innymi pomieszczeniami strefy dziennej. Powiększa się przestrzeń pomieszczeń, ale do salonu, kuchni i jadalni przenikają komunikacyjne funkcje holu. Podobnie jak hol, stają się miejscem, gdzie skupiają się drogi prowadzące do innych pomieszczeń i do ogrodu.

Autor: Andrzej Szandomirski

Duże okna wprowadzają widoki również do zakątków położonych w głębi domu

W gąszczu map - szybki przewodnik po mapach geodezyjnych

Przymierzasz się do budowy dom? Przed Tobą – przejrzenie mnóstwa dokumentów, w tym różnego...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Poradnik Budowlany

Wiosna już w pełni. Ruszają pierwsze prace na budowach. Niektórzy dopiero zaczynają, inni po zimowej...

Koniec z nieuczciwymi producentami. Nowelizacja...

Zgodnie z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych, Główny Urząd Nadzoru Budowlanego (GUNB) musi...

Ile kosztuje budowa domu

Koszt budowy domu w średnim standardzie to około 3 tys. zł za 1 m kw. powierzchni użytkowej. Świadomy...

Co taniej wychodzi: budowa piętra czy poddasza?

Dom piętrowy to więcej ścian i dodatkowy koszt stropu, poddasze to najczęściej droższa więźba i większa...

MAŁE DOMY nowej generacji. Co musi mieć dobry...

Mały don jest tani i prosty w budowie, zmieści się na niewielkiej działce, łatwiej go wykończyć i ogrzać....

Budowa domu. Formalności przed budową KROK PO...

Budowa własnego domu to marzenie wielu osób. Aby je spełnić trzeba przejść długą drogę związaną między...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.