| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Nowoczesny dom z kuchnią otwartą na salon

Nowoczesny dom z kuchnią otwartą na salon

Znakiem nowoczesnego domu jest otwarta strefa dzienna. Kuchnie otwarte na salon, salony połączone z korytarzem lub pokoje kąpielowe są obecnie modne. Dzięki takim rozwiązaniom wnętrza domu stają się bardziej atrakcyjne, a światło dzienne wędruje swobodnie. To jednak niejedyne atuty otwartych wnętrz.

Nowoczesny dom z otwartą kuchnią

Dawniej, szczególnie w dużych domach, prawie każda z funkcji miała osobne miejsce: oprócz odgrodzonej od pokojów kuchni i reprezentacyjnego salonu wydzielano jadalnię i bawialnię. Dzisiaj tylko zagorzali tradycjonaliści decydują się na projekt domu z zamkniętą kuchnią lub salonem oddzielonym od holu drzwiami. Najczęściej pomieszczenia te tworzą otwarte, jednoprzestrzenne wnętrze. To modne rozwiązanie sprzyja integracji rodziny, ale niesie też wiele wyzwań aranżacyjnych.

Połączenie salonu z kuchnią i jadalnią

Dzisiaj w strefie dziennej pełnymi ścianami oddziela się tylko pomieszczenia wymagające intymności: łazienkę, w.c. – a także ciszy – gabinet czy rodzinną pracownię. Ściany i drzwi konieczne są także tam, gdzie potrzeba izolacji termicznej – między holem i przedsionkiem czy kuchnią i spiżarnią. Pozostałe pomieszczenia – kuchnia, salon, jadalnia, hol – nie wymagają oddzielania ścianami i drzwiami. Wbrew pozorom nie oznacza to pełnej, niczym nieskrępowanej swobody w aranżacji wnętrza. Nawet jeśli dążymy do jak największego otwarcia przestrzeni, istnieje potrzeba „okiełznania” tak różnorodnych funkcji, jak wypoczynek, codzienne posiłki, przyjmowanie gości, oglądanie telewizji, czy codzienne korzystanie z komputera. Funkcje te nie mogą swobodnie pływać w przestrzeni, większość z nich wymaga miejsc specjalnie do tego przeznaczonych, a także odpowiedniej ich aranżacji i wyposażenia.

Aneks kuchenny, jadalniany i wypoczynkowy

Najlepszym sposobem wyodrębnienia poszczególnych funkcji w otwartej strefie dziennej jest czytelny podział na aneksy. W ten sposób rozdziela się te funkcje pokoju dziennego, które mogłyby ze sobą wzajemnie kolidować, na przykład gotowanie i wypoczynek. W otwartej przestrzeni poszczególne funkcje można zmieścić na mniejszej przestrzeni, dodatkowo zagospodarowując przestrzeń graniczną. I tak na osobną jadalnię potrzebujesz pomieszczenia o wielkości 12 m², stół w aneksie jadalnianym zmieścisz na 8 m². Osobna zamknięta kuchnia z miejscem na stół śniadaniowy to minimum 14 m², na otwartą kuchnię ze stołem na granicy salonu wystarczy nawet 8 m². Pokój dzienny o funkcji wyłącznie wypoczynkowej powinien mieć nie mniej niż 20 m², tymczasem aneks wypoczynkowy w otwartej przestrzeni można zmieścić już na 12 m².

Kuchnia otwarta na salon

Otwarta kuchnia to rozwiązanie wciąż uchodzące za nowoczesne. Jedną z motywacji do otwarcia kuchni jest stworzenie lepszych warunków do rozwijania życia rodzinnego i towarzyskiego. Nareszcie osoba przygotowująca posiłki nie będzie szczelnie odgrodzona od wypoczywającej w pokoju dziennym pozostałej części rodziny. Otwarta na salon kuchnia to jednak również połączenie różnorodnych funkcji obu pomieszczeń. Zazwyczaj więc zaznacza się je, sytuując na granicy kuchni i salonu odpowiednie meble: stół, wielofunkcyjną wyspę, półwysep lub barek. Brak jednej ściany to również mniej miejsca na kuchenną zabudowę, dlatego tak dużego znaczenia nabiera to, jak zagospodarujesz miejsce przy pozostałych ścianach. W otwartej kuchni warto mieć spiżarnię. Formą zaznaczającą granice kuchni jest półwysep, czyli fragment zabudowy kuchennej oderwany od ciągu szafek umieszczonych przy ścianie i stykających się z nim tylko jednym bokiem. Domyka on zabudowę kuchni w literę L lub U. Półwysep przedłuża płaszczyznę roboczą i pozwala ją lepiej zagospodarować, ponieważ – w przeciwieństwie do blatów roboczych ograniczonych z jednej strony ścianą – jest dostępny z dwóch lub trzech stron.

Autor: ALANO

Granice kuchni zaznacza nietypowa wyspa: od strony kuchni umieszczono na niej wysoki barek zasłaniający roboczą część kuchni, od strony pokoju – szafki z wygodnymi siedziskami

WARTO WIEDZIEĆ

Zadbaj o ciszę w salonie połączonym z kuchnią

W strefie dziennej, gdzie spotykają się wszyscy domownicy i załatwia się sprawy rodzinne, z natury jest głośno. Gdy tworzy ją kompleks otwartych pomieszczeń, dźwięki nienapotykające na swej drodze ścian i drzwi są słyszalne w całej strefie. Dlatego należy zadbać o możliwie jak największe wyciszenie źródeł dźwięków. Mimo że producenci AGD prześcigają się w oferowaniu coraz to cichszych sprzętów, nie można do końca wygłuszyć dźwięków wydawanych podczas pracy kuchennego okapu, zmywarki czy też pralki lub lodówki. Już podczas zakupu w sklepie warto sprawdzić, czy urządzenie nie jest zbyt hałaśliwe. Aby zmniejszyć hałas, można je ustawić na gumowych matach lub wyciszających podkładkach. Elementami pochłaniającymi dźwięki są tapicerowane kanapy i fotele. Dźwięki skutecznie wytłumimy zasłonami, narzutami i obrusami z grubych tkanin, takich jak welur, aksamit czy wełniany adamaszek.

MuratorTV: Małe wnętrza

Stół - najważniejszy mebel otwartej kuchni

Otwarcie strefy dziennej wzbogaci życie towarzyskie głównie za sprawą uzyskanego miejsca na stół, który jest sprzętem dość wymagającym. Jak żaden inny mebel potrzebuje dużo przestrzeni. Powinien on stać w takim miejscu, aby możliwe było jego rozłożenie lub dostawienie dodatkowego stołu na wypadek większej liczby gości. W niewielkim domu sprawdzi się aneks jadalniany w salonie, ale musi być on odpowiednio przestronny. Stół, aby zaistniał w pełnej krasie, musi być wolno stojący, a nie przystawiony jednym z boków do ściany. Ważny jest też dostęp do światła dziennego. Stół wymaga nie tylko towarzystwa wygodnych krzeseł, ale także odpowiedniego otoczenia mebli do przechowywania naczyń i obrusów: bufetu, kredensu lub witryny.

Przeczytaj dodatkowo:
Zmiany w projekcie - zmiana grubości ocieplenia,...

Dodatkowe ocieplenie, dodatkowe okna lub inny kąt nachylenia dachu, to typowe przykłady zmian w projekcie,...

Wybieramy Dach

Zanim wybierzemy pokrycie dachowe, lepiej pojeździć po okolicy i popatrzeć na inne dachy niż decydować o...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Wentylacja mechaniczna, czyli jak zapewnić czyste...

Dowiedz się, jaką skuteczność ma nowoczesna wentylacja mechaniczna. Zadbaj o prawidłową wentylację w domu,...

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.