| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Dom o kubicznej bryle. Okazały budynek na małej działce

Dom o kubicznej bryle. Okazały budynek na małej działce

Ten nieduży, a jednak okazały dom przekonuje, że wielkość może być względna. Dzięki jego bryle na małej działce udało się wyczarować ogród, a potem sprawić, by – oglądany przez duże przeszklenia – skutecznie powiększył część dzienną.

Ogród na małej działce

Pomysł na bryłę domu zrodził się z potrzeby wyczarowania ogrodu na małej działce. Dlatego jedno ze skrzydeł stało się barierą odgradzającą od ulicy – jest maksymalnie dosunięte do granic działek sąsiadów – ściany bez okien znajdują się 3 m od nich. W tej parterowej części domu umieszczono jedynie garaż i gabinet. Drugi element prostej kubicznej kompozycji to piętrowa bryła, w której znajduje się część mieszkalna. Całość – zgodnie z intencją architekta – sprawia wrażenie, jakby wyższa część niczym klocek była nasadzona na niższą. Odmienne funkcje obu „przytulonych” prostopadłościanów wyraźnie podkreśla zróżnicowanie elewacji. Piętrową bryłę z częścią mieszkalną otynkowano na biało, parterową wykończono sosnowymi deskami elewacyjnymi, które po zabezpieczeniu impregnatem do złudzenia przypominają modrzew syberyjski. Okazało się to tańsze niż planowane początkowo płyty włóknowo-cementowe, a względy ekonomiczne miały duże znaczenie.

Elewacje oszczędne w formie

Elewacje domu są wręcz ascetyczne – pozbawione ozdób. Na płaskich, jednolitych powierzchniach elewacji jedynie okna tworzą przemyślany rysunek. Na frontowej jest on bardzo oszczędny, zobaczymy tam jedynie nieduże okna przesunięte do narożnika. Na pozostałych elewacjach także widać dyscyplinę w stosowaniu detali. Ta powściągliwość ma wyraz także w niezwykle oszczędnym użyciu barw i materiałów. Na zewnątrz zobaczymy jedynie biały tynk, drewno i metal pojawiający się na balustradach czy ramach okien. Tylko industrialny komin jest wyjątkiem potwierdzającym architektoniczną regułę – architekt przyznaje, że pełni głównie funkcję estetyczną.

Autor: Andrzej Szandomirski

Niemal zamknięta od ulicy bryła domu to sposób na domowy azyl po przekroczeniu progu. Tylko przeszklone wejście – zapraszając – zmienia wizerunek domu z niedostępnego na intrygujący

Ponadczasowa forma

Poszukiwanie prostych form widać także we wnętrzach. Wszystkie kąty w domu są proste, nie ma żadnych skosów ani zaokrągleń. Według architekta właśnie najprostsze formy najskuteczniej opierają się upływowi czasu. Dlatego białe szafki kuchenne pozbawiono wszelkich uchwytów (otwierają się na przycisk), by zlewały się z sąsiadującą ścianą i sufitem w tym samym kolorze. We wnętrzach, podobnie jak na zewnątrz, dominują trzy kolory: biały, szary i brąz. Konsekwencję tę burzy jedynie czerwona ściana telewizyjna vis à vis kominka. We wnętrzu z założenia miały dominować surowe materiały: beton, szkło, aluminium. Trochę ciepła do tej chłodnej kompozycji wnosi jesionowe drewno, z którego wykonano posadzki, stopnie schodów i balustradę.

Parter bez podziałów

Inwestorom bliska okazała się modernistyczna koncepcja przestrzeni niepodzielonej na zamknięte pomieszczenia. Taki właśnie charakter ma parter części mieszkalnej. Kuchnia jest całkowicie otwarta na jadalnię, a ta – na salon. Blisko 50 m2 to przestrzeń o walorach uniwersalnych – w dosłownym znaczeniu. Nie tylko wspólnie się tu je posiłki czy ogląda telewizję, ale nawet dzieci najchętniej odrabiają lekcje przy stole w salonie. Tu toczy się życie rodziny i przyjmowani są goście. To taka współczesna synteza białej i czarnej izby, które w dawnych chatach precyzyjnie dzieliły się funkcjami – domowymi i reprezentacyjnymi. Jednak to niejedyne zatarcie podziałów. Także dwa duże przeszklenia zmieniają tradycyjne rozumienie przestrzeni domowej. Łączą część jadalnianą salonu i wypoczynkową z ogrodem. Aż dwie szklane ściany wprowadzają go do wnętrza.

Funkcjonalne pomieszczenia

Płaski dach sprawia, że nie ma skosów, które zwykle są na poddaszu i cała powierzchnia małych sypialni jest w pełni wykorzystana. Układ pomieszczeń stref dziennej i nocnej podporządkowuje się rytmowi życia mieszkańców. Rodzina niewiele czasu spędza w oddzielnych pomieszczeniach – stąd niewielkie sypialnie. Ich powierzchnie są zbliżone do tych projektowanych w blokach. Tu jednak architekt zadbał o funkcjonalność w najmniejszych szczegółach, na przykład w projekcie od razu przewidziano wnęki na szafy – tak, by wstawienie mebli nie zabałaganiło przestrzeni. Pralniosuszarnię – na życzenie pani domu – umieszczono na piętrze. Choć z reguły architekci sytuują ją na dolnej kondygnacji, przeniesienie jej wyżej wydaje się racjonalne. Ubrania są prane i prasowane na tym poziomie, na którym znajdują się szafy i garderoba. Na piętrze umieszczono jeszcze dwie łazienki – jedną dla dzieci, z wejściem z holu, i drugą przy sypialni gospodarzy, do której można wejść z wydzielonej części holu płynnie łączącej się z sypialnią.

Dom w ponadczsowym stylu

Styl, w którym ten dom jest zbudowany, już się sprawdził – oparł się modom i upływowi czasu. Ci, którzy nie fascynują się modernizmem, powiedzieliby, że po prostu ponownie wrócił do łask i jest modny tak jak w latach 30. Jednak nawet to świadczy, że czas obchodzi się z nim łaskawie. Dlaczego? Ludzkie potrzeby i wynikające z nich funkcje zmieniają się w mniejszym stopniu niż gusty. Właśnie dlatego projektowanie zaczynające się od zagwarantowania funkcjonalności lepiej znosi upływ czasu niż to, które dba głównie o wrażenia estetyczne.

Przeczytaj dodatkowo:
Badania gruntu pod budowę domu. Czego dowiemy się...

Kupując działkę przeznaczoną pod budowę domu, powinniśmy, już na etapie jej wyboru, przeprowadzić badania...

Zaczynamy budowę. Niezbędnik inwestora...

Wszystko, co musisz wiedzieć przed pierwszym wbiciem łopaty, a także podczas pierwszego etapu budowy.

Projekty bliźniaków i domów dwulokalowych, czyli...

Szukasz domu bliźniaka lub domu dwulokalowego dla siebie i swojej rodziny? Oto projekty domów...

Budowa domu do 2021r. UE wprowadza nowe warunki...

Konieczność dostosowania się do nowych warunków technicznych dotyczących domów jednorodzinnych....

19 krytycznych momentów budowy. Poradnik dla...

Niektórych błędów na budowie nie da się później naprawić. Powodują straty finansowe i...

Jakie zalety ma budowa domu z kosztorysem...

Budowa domu może okazać się kosztowną inwestycją, jeśli zabraknie nam dobrej organizacji. Czy kosztorys...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.