| muratordom.pl » Budowa » Przed budową » Wygodny dom dla 5 osób: 4 sypialnie i duży parter

Wygodny dom dla 5 osób: 4 sypialnie i duży parter

Projekt domu Murator D21 Tradycyjny dobrze sprawdzi się w przypadku 5-osobowej rodziny. Chociaż dom nie jest bardzo duży, powinien spełnić potrzeby wszystkich domowników, tych starszych i młodszych. Poza tym, projekt ten daje duże możliwości adaptacyjne.

Projekt domu Murator D21 – Tradycyjny

Dom z poddaszem użytkowym, niepodpiwniczony
autor projektu: architekt Piotr Matuszewski

  • powierzchnia netto 166,0 m²
  • powierzchnia domu 149,0 m²
  •  powierzchnia zabudowy 101,4 m²
  •  kubatura 634,0 m³
  • minimalne wymiary działki 21,3 x 18,1 m

Murator D21 – Tradycyjny to wygodny dom dla 5-osobowej rodziny: dwoje rodziców plus troje dzieci w różnym wieku. Chociaż nie jest bardzo duży (149 m² powierzchni, nie licząc skosów poniżej 1,90 m), powinien spełnić potrzeby wszystkich.

Sypialnia na dole byłaby wygodna dla najstarszej córki, która powinna docenić taką samodzielność... Rodzice i młodsze dzieci spaliby na poddaszu. Dla małych dzieci proponuję  przeznaczyć na razie mniejszą sypialnię. Jest dla nich bezpieczniejsza, ponieważ nie ma drzwi balkonowych. Jeszcze przez pewien czas byłoby lepiej, gdyby dzieci trzymały się od nich z daleka.

Drugi pokój z dostępem do balkonu najpierw byłby gościnny, a w przyszłości stałby się sypialnią dla jednego z malców. Na poddaszu oprócz trzech sypialni jest jeszcze czwarty pokój. Takie pomieszczenie bardzo się przydaje w domu, w którym są dzieci w różnym wieku, różnej płci i zapewne o różnych zainteresowaniach. Może to być pracownia komputerowa, pokój telewizyjny albo otwarta na hol bawialnia. Ten projekt daje wiele możliwości adaptacyjnych.

Zobacz, jakie pytania zadawali inwestorzy, zanim postanowili budować według projektu domu Murator D21 Tradycyjny.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Czy da się powiększyć sypialnię na parterze?

Pomysł pana Zbigniewa jest możliwy do zrealizowania. Włączenie do sypialni powierzchni pod schodami wymagałoby jednak zmiany konstrukcji schodów: fragment ściany nośnej trzeba by zastąpić podciągiem. Przeprowadzenie takiej zmiany wymaga pomocy konstruktora, który dokona obliczeń i zaprojektuje podciąg. Przesunięcie drzwi do sypialni pozwoli zamontować w garderobie wygodne chowane w ścianie drzwi przesuwne.

Czy urządzenie łazienki w jednej z sypialni na poddaszu będzie trudne?

Wymagałoby to pewnych zmian w projekcie instalacji, ale chyba warto się na nie zdecydować, bo zysk dla rodziny będzie duży. Wszystkie instanach ilacje do pomieszczenia warto poprowadzić od razu. Wyloty rur można będzie zaczopować i zabezpieczyć do czasu, kiedy pomieszczenie stanie się łazienką. Ukryte w ścia odpowiednio zabezpieczone nikomu nie będą przeszkadzać.

Późniejsze urządzenie łazienki pozwoli dodatkowo rozłożyć w czasie część wydatków – na dodatkową wannę, umywalki, toaletę i wyłożenie pomieszczenia glazurą.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Garderoba przy sypialni na parterze

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Druga łazienka na poddaszu

Czy można powiększyć taras i zrobić drugie wyjście z jadalni?

To jeden z pomysłów najłatwiejszych do zrealizowania. Zamiana okna na drzwi balkonowe nie zmienia konstrukcji ściany, nadproże pozostaje takie jak w projekcie, po prostu trzeba zrobić otwór do samej podłogi. Nie trzeba też będzie wykonywać żadnych zmian w instalacji grzejnej – projekt przewiduje zamontowanie grzejnika nie pod oknem, ale obok niego, jakby architekt przewidział chęć zamiany okna na drzwi prowadzące na taras.

Mimo że zmiana dotyczy wyglądu elewacji, w tym wypadku nie jest potrzebna pisemna zgoda autora projektu. Powiększenie tarasu najlepiej zaplanować wcześniej, aby budując fundamenty, wykonać fundament pod schody od razu według nowego planu.

Czy do pomieszczenia gospodarczego można zrobić wejście z przedsionka?

Taka zmiana jest nie tylko możliwa, ale wręcz pożądana. Dzięki niej kocioł da się ustawić bliżej komina, a duże pomieszczenie gospodarcze można wygodniej urządzić. Położone bezpośrednio przy wejściu będzie wygodnym miejscem na wózek, rowerki i sprzęt sportowy. Konieczna jest zmiana miejsca szafy w holu. Te zmiany należy nanieść na projekt w ramach adaptacji.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Większy taras z wyjściem przy jadalni

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Pomieszczenie gospodarcze z wejściem z przedsionka

Mały dom dla 4-osobowej rodziny. Jaki wybrać projekt?

Chociaż dom Murator M05 Niewielki jest mały, z powodzeniem zmieszczą się w nim wszystkie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
5 najlepszych domów dla pary 50+. Wybieramy...

Polacy decydują się na budowę domu najczęściej przed 40. rokiem życia. Ale są też i tacy, którzy...

Kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy - jak je...

Jakie są rodzaje kosztorysów i do czego służą? Czy warto mieć kosztorys inwestorski i kosztorys ślepy?...

Dom do 100 / 110 m2. Top 5 projektów domów, które...

Domy do 100 / 110 m2 są popularne nie tylko przez to, że oferują dobry stosunek ceny do komfortu, ale...

5 projektów domów z poddaszem do adaptacji....

Projekt domu parterowego z poddaszem do adaptacji na później nie oznacza rezygnacji z żadnych...

Umowy budowlane: umowa z wykonawcą wzór. Co...

Umowa z wykonawcą: pobierz gotowy wzór umowy. Co powinna zawierać umowa o roboty budowlane? Przed...