Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie. PORADNIK

2020-01-16 10:24

Każdy projekt gotowy – bez względu na to, przez jaką firmę jest oferowany – wymaga tzw. adaptacji. Jak dużej? Które zmiany w projekcie mogą być niedopuszczalne lub płatne? A może są projekty gotowe, które dopuszczają całkowitą dowolność zmian? Odpowiadamy na newralgiczne pytania dotyczące adaptacji projektu gotowego.

Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333d Miarodajny - wariant IV, arch. Przemysław Biryło

Adaptacja projektu to sprawdzenie możliwości wykorzystania go na konkretnej działce i dostosowanie go do lokalnych warunków – położenia względem stron świata, ukształtowania terenu, nośności gruntu, strefy klimatycznej i głębokości przemarzania.

Czego dotyczy obowiązkowa adaptacja projektu?

Obowiązkowa adaptacja projektu gotowego może się ograniczać do dostosowania fundamentów do miejscowych warunków gruntowych. Jednak często z warunków położenia i charakteru działki wynikają zmiany w projekcie – np. inne rozmieszczenie okien czy usytuowanie tarasu, dobudowa garażu, zmiana kąta nachylenia połaci dachu.

Adaptacji (w tym także zmian w projekcie) dokonuje wybrany przez inwestora uprawniony projektant. Zgodnie z przepisami powinien to być członek Izby Architektów. Nawet jeśli nie wprowadza zmian do projektu gotowego, podpisując dokumentację, staje się autorem projektu budowlanego i bierze odpowiedzialność za prawidłowość i kompletność dokumentacji.

GALERIA: zobacz wybrane projekty gotowe domów jednorodzinnych

Zmiany w projekcie gotowym są możliwe

Wprawdzie każdy projekt gotowy jest chroniony prawem autorskim, ale w dokumentacji określony jest zakres zmian, których można dokonywać bez pisemnej zgody autora. Zakres ten bywa różny: czasem ograniczony, czasem bardzo szeroki.

Jeżeli więc projekt nam odpowiada, ale rozważamy możliwość podpiwniczenia domu, innego rozmieszczenia okien czy sposobu wykończenia elewacji, powinieneś sprawdzić w opisie projektu (informacja ta umieszczona jest na początku opisu), czy jest na to zgoda autora. Najczęściej autorzy z góry dopuszczają te zmiany, które nie wpływają na wygląd zewnętrzny budynku – jego bryłę i elewacje. Jeżeli planowane zmiany wykraczają poza zgodę udzieloną w dokumentacji, potrzebna jest pisemna zgoda autora projektu gotowego. Aby mieć pewność, że będzie można ją wprowadzić najlepiej zwrócić się z taką prośbą przed zakupem projektu.

Projekt domu - Murator PROJEKTY
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt C333d Miarodajny - wariant IV, arch. Przemysław Biryło. Dom z poddaszem do adaptacji, z dachem dwuspadowym, bez garażu, o powierzchni 86,0 m2, 3 pokoje. Koszt budowy 214 tys. zł Link: Sprawdź: najchętniej kupowany projekt domu 2019 >>>

Co to są łatwe zmiany w projekcie

Do zmian łatwych do wprowadzenia można zaliczyć zmianę wielkości i usytuowania okien i drzwi, zmianę układu ścian działowych (lub ich likwidację), zmianę materiałów wykończeniowych i wymianę niektórych materiałów na inne o takich samych parametrach (np. bloczków betonu komórkowego na pustaki ceramiczne o tym samym wymiarze lub wełny mineralnej na styropian). Jednak zmiana materiału, która prowadzi do zmiany grubości ścian, powoduje już konieczność innego rozwiązania niektórych detali, np. w partii cokołowej. Zmiana ściany jednowarstwowej na dwu- lub trójwarstwową (i odwrotnie) zwykle wymaga gruntownego przeprojektowania ścian, fundamentów i stropów oraz zmiany sposobu oparcia konstrukcji dachowej.

Zmiany trudne w projekcie gotowym = zmiany niemożliwe?

Zmiany trudne w projekcie gotowym, wiążące się ze znacznymi kosztami wykonania rozwiązań zamiennych to przede wszystkim zmiany w konstrukcji budynku, np. przekształcenie domu parterowego, w którym nie przewidziano stropu, na dom parterowy z użytkowym poddaszem, zmiana wymiarów domu powodująca konieczność zmiany konstrukcji dachu lub zmiana technologii z murowej na szkieletową.

Niebywały M143
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M143 Niebywały, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>
Niebywały 143a
Autor: Kolekcja Muratora, muratorprojekty.pl Projekt M143a Niebywały - wariant I, arch. Ewa Dziewiątkowska Link: Sprawdź projekt >>>

Przedstawiona powyżej na zdjęciach zmiana projektu odnosi się głównie do powiększenia garażu (możliwość wybudowania dwustanowiskowego). Przy adaptacji projektu budynek został również nieznacznie poszerzony, co pozwoliło na wygospodarowanie spiżarni w pobliżu kuchni oraz przestrzeni na garderoby przy sypialniach na poddaszu. Zmianie uległ też układ łazienek, a przy łazience na poddaszu została wydzielona osobna pralnia. Projekt pozwala jednak w dalszym ciągu na pewne aranżacje. Jednocześnie zaproponowano inną kolorystykę elewacji. Obecnie obie wersje projektu domu Niebywały M143 oferowane są w Kolekcji Murator Projekty.

WIDEO: Adaptacja i zmiany w projekcie gotowym - ekspert Muratora

Zapytaliśmy eksperta Ewę Cieślak z Biura Obsługi Klientów Dział Projektów Gotowych Muratora na czym polega adaptacja projektu gotowego. Jeśli planujesz zakup projektu domu skontaktuj się z nami, pomożemy Ci w wyborze. Murator PROJEKTY pośredniczy także w uzyskaniu od autorów zgody na wprowadzenie zmian, wykraczających poza możliwy zakres wyszczególniony w dokumentacji projektowej. Zgody na zmiany wydawane są bezpłatnie, w terminie około 3 dni roboczych od dnia otrzymania stosownego zgłoszenia. Jesteśmy do Waszej dyspozycji i zachęcamy do bezpośredniego kontaktu.

Masz pytania? Skontaktuj się z nami tel. 22 59 05 555 lub e-mail: [email protected]

Bezpośredni kontakt pozwoli na ustalenie indywidualnych potrzeb. Uwzględniając miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego oraz warunki zabudowy, pomożemy Ci wybrać dobry projekt. Skorzystaj bezpłatnie z wiedzy naszych ekspertów.

Adaptacja projektu gotowego i zmiany w projekcie - rady Muratora

Szukasz idealnego dla siebie projektu domu? Sprawdź, nasze propozycje:

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.