| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » Poddasze użytkowe z widocznymi krokwiami - 6 sposobów na belki

Poddasze użytkowe z widocznymi krokwiami - 6 sposobów na belki

Krokwie to części więźby dachowej. Często pozostawia się je widoczne, aby stanowiły też element dekoracyjny poddasza użytkowego. Czasem wystarczą imitacje krokwi. 

O tym, czy będziesz chciał mieć widoczne krokwie, trzeba zdecydować na etapie projektu domu. Decyzja ta będzie miała duży wpływ na ich wysokość. Projektant musi je odpowiednio dobrać albo wręcz zastosować inną konstrukcję dachu, aby było gdzie ułożyć wystarczająco grubą izolację cieplną.

Dach to część konstrukcji domu i zgodnie z wymogami budowlanymi jego współczynnik przenikania ciepła U nie powinien być większy niż 0,3 W/(m²·K). Dlatego izolacja termiczna układana między krokwiami musi mieć 20-25 cm grubości. Ma to wpływ na wysokość krokwi – standardowo wynosi ona 18-20 cm. Aby zmieścić między nimi wełnę, jej część zazwyczaj układa się między rusztem pod płyty gipsowo-kartonowe. Taka wysokość krokwi jest jednak niewystarczająca, aby po wykończeniu skosów była widoczna od wewnątrz pomieszczenia. Trzeba to więc rozwiązać inaczej.

1. Wysokie krokwie z  litego drewna

Pozwalają na pokazanie jedynie niewielkiej części konstrukcji dachu – krokwie będą wystawać zaledwie kilka centymetrów. Z drewna litego nie da się bowiem uzyskać bardzo dużych belek (standardowo do 24 cm, na zamówienie mogą być też większe, nawet do 28-30 cm, ale są wtedy bardzo drogie). Jest to nieekonomiczne także ze względów konstrukcyjnych: wytrzymałość takiej przewymiarowanej krokwi zostaje niewykorzystana. Krokwie robi się najczęściej z drewna sosnowego lub świerkowego. Ponieważ będą częściowo widoczne, drewno powinno być czterokrotnie strugane. Wtedy jest bardziej odporne na ogień (płomienie ślizgają się po jego powierzchni) i słabiej atakowane przez owady. Gładkie drewno łatwiej też pokolorować. Na widoczną konstrukcję nie powinno się kupować drewna zabezpieczonego impregnatem barwiącym je na zielono. Usunięcie barwnika jest prawie niemożliwe, gdyż wsiąka on w strukturę drewna.

Autor: A. i M. Sterniccy

2. Wysokie krokwie z drewna klejonego

Drewno klejone daje możliwość uzyskania krokwi o dowolnej wysokości. Można więc je dobrać tak, aby było widać większą część. W sprzedaży są elementy o wysokości nawet do 63 cm, ale wraz ze wzrostem wysokości rośnie także ich cena. Drewno klejone powstaje ze sklejenia kilku lub kilkunastu warstw podłużnych listew drewnianych (lameli) o grubości od 18 do 45 mm (najczęściej 33 lub 40 mm). Element klejony może być dowolnej długości dzięki łączeniu kolejnych listew za pomocą złączy klinowych wyfrezowanych na końcach. Krokwie z drewna klejonego są czterostronnie strugane i jeśli zachodzi taka potrzeba – frezowane oraz impregnowane. Mogą być także fabrycznie polakierowane lub pokryte bejcą. Dzięki selekcji surowca i warstwowemu klejeniu uzyskuje się wyrób lepszy jakościowo od litego drewna. Charakteryzuje się on bardzo dużą sztywnością i wytrzymałością (prawie dwukrotnie większą niż drewno lite) przy stosunkowo małym ciężarze.

Autor: A. i M. Sterniccy

3. Krokwie z belek dwuteowych

Belki są zbudowane z dwóch stopek i środnika i przypominają kształtem dwie połączone litery T. Najpopularniejsze i powszechnie dostępne są belki, których stopki są zrobione z drewna litego lub klejonego, a środnik z płyty OSB lub ze sklejki. Można je też wykonać w całości z drewna klejonego. Belki dwuteowe są znacznie lżejsze od krokwi z drewna litego, więc ich montaż jest łatwiejszy. Niestety, drewniana stopka ma stosunkowo niewielką wysokość (38 lub 48 mm) i szerokość (48, 58 lub 70 mm), więc widoczna część belki nie jest zbyt duża. Ze względów konstrukcyjnych rozmieszcza się je gęściej (co 50-75 cm) niż krokwie z drewna litego. Innym rozwiązaniem jest użycie belek stropowych zamiast krokwiowych o szerszej stopce (89 mm). Jest to wariant droższy, ale może być stosowany ze względu na osiągany efekt. Szczególną uwagę należy zwrócić na łączenie konstrukcji więźby dachowej z wykończeniem skosu.

Autor: A. i M. Sterniccy

4. Krokwie z termoizolacją od góry

W tym rozwiązaniu zamiast tradycyjnej izolacji połaci dachu z wełny układanej między krokwiami stosuje się polistyren ekstrudowany lub poliuretan PIR układany na krokwiach. Ułożenie izolacji termicznej na krokwiach pozwala także na wykonanie ciągłej izolacji termicznej pozbawionej mostków termicznych. Sposób ten wymaga przybicia do góry krokwi pełnego deskowania. Na nim przymocowuje się warstwę papy bitumicznej lub folii dachowej, która stanowi jednocześnie paro- i wiatroizolację. Na tak przygotowanym podłożu układa się płyty termoizolacyjne. Przymocowuje się je do krokwi za pośrednictwem kontrłat przybijanych przez termoizolację długimi gwoździami.

Podwyższanie poddasza użytkowego lub nieużytkowego. 3 cenowe warianty adaptacji poddasza

Sytuacja znana z niejednej budowy: prace trwają, dom pnie się w górę i nagle inwestor zmienia plany...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Łazienka na poddaszu – praktyczne rozwiązania

Projektowanie i aranżacja łazienki na poddaszu nie jest łatwą sprawą. To trudna i bardzo wymagająca...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Remont poddasza - co powinieneś wiedzieć przed...

Strych przerobiony na poddasze użytkowe to miejsce na sypialnie, pokoje dziecięce, pokój...

Zastosowanie dużych okien balkonowych na poddaszu

Poznaj poddasze z nowoczesnymi oknami balkonowymi, które przybliżają świat zewnętrzny do Twojego domu....

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...