| muratordom.pl » Budowa » Poddasze » 3 pomysły na adaptację poddasza. Poddasza użytkowe po gruntownym remoncie

3 pomysły na adaptację poddasza. Poddasza użytkowe po gruntownym remoncie

Pokazujemy, jak na poddaszu zrobić pokój do nauki dla dziecka, salon z pięknymi widokami albo zupełnie nową przestrzeń do relaksu z antresolą i tarasem. Adaptacja poddasza może przynieść spektakularne rezultaty. Przebudowa strychu, ocieplanie dachu i wykończenie poddasza to kosztowne, ale opłacalne przedsięwzięcie.

Autor: Mariusz Bykowski

Światło dzienne oraz odpowiednia aranżacja pozwolą urządzić na poddaszu na przykład pokój dla dziecka. Komin w naturalny sposób podzieli przestrzeń na dwie strefy.

1. Pokój dziecięcy zamiast strychu

Dom został zbudowany w 1937 r., jest częścią poniemieckiej zabudowy szeregowej. Stoi w zacisznej, zamkniętej uliczce, w dzielnicy objętej nadzorem konserwatorskim. Miał strych nieużytkowy (40 m2 podłogi) prawie pozbawiony światła dziennego. Duży spadek dachu (nie ma ścianki kolankowej) sprawiał, że było tam też dość ciasno, a przestrzeń dodatkowo ograniczał wielki komin na środku. Przede wszystkim zamontowano okna połaciowe. Wspaniale doświetlają poddasze. Na mniejszych zamontowane są rolety przeciwsłoneczne sterowane pilotem. Szerokość okien (78 cm) została podyktowana przez rozstaw krokwi. Komin w sposób naturalny dzieli przestrzeń na dwie części: przeznaczoną do zabawy i pracy oraz drugą, bardziej prywatną, gdzie stoi łóżko. Drewniane elementy konstrukcji, wiązary i więźbę, z wyjątkiem jednej belki tuż przy kominie, pozostawiono, zachowując spękania. Są niepomalowane, nieprzeszlifowane, zabezpieczone jedynie lazurą do drewna.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: INOSTUDIO

Wysoką na 5 m przestrzeń dzienną oświetlają od strony północnej podwójne okna w układzie pionowym

2. Poddasze z antresolą

Niewielka kawalerka na Starym Mieście w Gliwicach, na ostatnim piętrze kamienicy z 1950 r. Właścicielom zależało na tym, by zdobyć dodatkową przestrzeń. Obok, na tym samym poziomie, znajdował się strych wykorzystywany przez mieszkańców kamienicy jako spiżarnia. Uzyskano zgodę na jego adaptację. Zdecydowano się doświetlić go z drugiego poziomu mieszkania przez okna antresoli umieszczone od południa. Zbudowanie antresoli dało dodatkową przestrzeń uzupełniającą je funkcjonalnie. W salonie pojawiły się dwa okna dachowe zespolone pionowo. Wnętrze jest pomalowane na biało, co sprawia, że na pierwszy plan wychodzi przestrzeń poddasza – skosy, wnęki okien, antresola. Żeby zachować charakter strychu, zbito tynk z jednej ze ścian. Cegła została oczyszczona, a następnie zaimpregnowana bezbarwnym lakierem matowym. Na antresolę prowadzą schody o konstrukcji stalowej malowanej na szaro o stopniach z litego drewna - buku olejowanego. Buk powraca również na blacie kuchennym, szafki są z laminowanego MDF-u (biały mat). Całość uzupełniają eklektyczne meble: w jadalni stylowe, a w salonie nowoczesne.

Autor: IDCODE

Strefa dzienna o powierzchni ponad 50 m2 sięga do samej kalenicy. Umieszczone w jej centrum drewniane schody prowadzą na antresolę

3. Poddasze użytkowe z ciekawym tarasem

Ponad 110 m2 powierzchni i 5,5 m wysokości do kalenicy dało pole do popisu. Sposobem na zagwarantowanie pięknych w idoków z poddasza okazało się wycięcie fragmentu dachu między kominami i zbudowanie tarasu o powierzchni blisko 12 m2. W miejscu, w którym przewidziano taras, zdjęto dachówkę oraz wycięto krokwie powyżej belek płatwiowych. Teraz stały się one barierką tarasu. Na szczęście niepotrzebne było wzmacnianie więźby. Aby odprowadzać wodę wzdłuż jednej ściany kominowej zamontowano rynnę i wyprowadzono ją bezpośrednio na dach. Wysokość poddasza wykorzystano, budując antresolę. Powstało wnętrze o surowym loftowym charakterze. Na antresolę, która ma 28 m2, można wejść z dwóch stron. Jedne schody prowadzą do pracowni, drugie do biblioteki usytuowanej obok tarasu. Wnętrze jest równomiernie doświetlone przez sześć okien dachowych, z których dwa są umieszczone wysoko nad antresolą. W centrum znalazła się przestronna strefa dzienna, która powstała przez połączenie pokoju dziennego, jadalni i kuchni. Wykonane zostały dwie dodatkowe konstrukcje – pod taras i antresolę. Pierwsza została wsparta na niezależnych słupach przymocowanych do istniejącej konstrukcji. Konstrukcję pod antresolę wykonano w analogiczny sposób. Rozstaw belek jest taki sam (50 cm), ale mają mniejsze przekroje – 10 x 20 cm. Wybrane fragmenty starej więźby celowo pozostawiliśmy odsłonięte – to kropka nad i surowej aranżacji.

Wełna mineralna i folia dachowa. Skuteczna izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza

Izolacja przeciwwilgociowa dachu i ocieplenie poddasza spełnią swoje zadanie, a pod skosami będzie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Jak należy ocieplać poddasze? Rozwiązania, które...

Termoizolacja ma istotne znaczenie dla ograniczenia strat ciepła w domu. Inwestor powinien oczekiwać...

Jak urządzić poddasze. Przykład udanej realizacji

Zobacz, jak urządzić jasne i funkcjonalne poddasze. W którym miejscu umieścić pokoje dla dzieci,...

Łazienka z oknem: 5 zasad funkcjonalnej aranżacji...

Dowiedz się, jak powinna wyglądać funkcjonalna i komfortowa łazienka z oknem. Gdzie zlokalizować wannę oraz...

Ocieplenie domu pianą natryskową. Właściwa...

Jak prawidłowo ocieplić dom? Przede wszystkim należy wybrać właściwy materiał izolacyjny i fachowych...

Adaptacja poddasza. Wymiana pokrycia dachowego i...

Dowiedz się, jak przeprowadzić remont poddasza z wymianą pokrycia i montażem okien dachowych.