| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Dom jednorodzinny na małą i narożną działkę. Zobacz zdjęcia stonowanych kolorystycznie wnętrz

Dom jednorodzinny na małą i narożną działkę. Zobacz zdjęcia stonowanych kolorystycznie wnętrz

Nawet w trudnych warunkach – na ciasnej, narożnej działce – może powstać dom atrakcyjny i wygodny. Podstawowymi celami, którymi kierował się projektant, były energooszczędność i odpowiednia ilość światła we wnętrzach domu jednorodzinnego.

Dom o załamanej bryle

Główna bryła powstała na planie prostokąta, który został „przełamany” i od strony południowej odchylony od głównej osi o 15° na zachód. Nie chodziło jednak o urozmaicenie budynku, ale przede wszystkim zwrócenie części wypoczynkowej ku ogrodowi położonemu w zachodniej części działki. Gdyby nie to, salon znajdujący się od południa kierowałby się oknami na płot sąsiada i dom wznoszący się tuż za nim. Wychylenie sprawia też, że do wnętrza domu dociera więcej światła, bo nie zacienia go sąsiedni budynek. Dom stoi możliwie najbliżej narożnika działki sąsiadującego z drogami, co pozwoliło na pozostawienie większej powierzchni wolnej w przestrzeni ogrodu.

Z przydatnym podcieniem

Podstawowa bryła budynku została podcięta w części parterowej od strony ogrodu. Podcień ma za zadanie nie tylko dodać budynkowi lekkości, ale przede wszystkim stworzyć niszę chroniącą przed przegrzaniem wnętrz latem. Zacieniona wnęka kryjąca taras sprawdza się znakomicie w upalne dni, kusząc przyjemnym chłodem. W zimie, kiedy promienie słońca padają pod mniejszym kątem, nie wpływa to w żaden sposób na wychłodzenie parteru, bo ponadmetrowe podcięcie nie blokuje im dostępu. Docierają one do okien salonu, ogrzewając wnętrza. Taras stanowi przedłużenie salonu, a jego obrys w całości kryje się w podcieniu i pod okapem dachu. Duże okna tarasowe w salonie po rozsunięciu otwierają dom na okalający go ogród, dając możliwość obcowania z naturą. Posadzkę tarasu wykonano z drewnianych desek dębowych, które znakomicie komponują się z elewacją.

Elewacja przyciagająca wzrok

Dom przyciąga uwagę i wyróżnia się z otoczenia wykończeniem elewacji. Jest to kombinacja cegły klinkierowej, drewna, tynku oraz szkła. Główna bryła została pokryta cegłą klinkierową w naturalnym, ciepłym kolorze ciemnego beżu. Część południowej elewacji parteru ma okładzinę z desek modrzewiowych. Elewacja wschodnia znacznie różni się kolorem od ogrodowej. Prostopadłościan garażu pokryto tynkiem o głębokiej grafitowej barwie, która komponuje się z grafitowym pokryciem dachu oraz ciepłym kolorem cegieł. Dzięki takiemu zestawieniu barw dom zwraca na siebie uwagę i wyróżnia się z otoczenia.

Ocieplenie pod elewacją

Cegła klinkierowa jest zewnętrzną warstwą ciepłej, trójwarstwowej ściany zewnętrznej. Taki rodzaj przegród zewnętrznych, mimo że jest najbardziej czasochłonny w wykonaniu, ma dobre parametry izolacyjne i akustyczne. Ściana trójwarstwowa uchodzi za najbardziej solidną i zapewnia wytworzenie korzystnego mikroklimatu we wnętrzu.

Bez technologicznych fajerwerków

Na ekonomię w eksploatacji domu wpływa także duża liczba przeszkleń od południa i zachodu. Na elewacji północnej zredukowano za to okna do jednego. Inwestorzy zdecydowali się także na zainstalowanie rekuperatora z gruntowym wymiennikiem ciepła. Nie ma tu natomiast innych kosztownych rozwiązań wspomagających energooszczędność domu, co jest dokładnie przemyślaną decyzją zarówno architekta, jak i inwestorów. Nie zamontowano na przykład kolektorów słonecznych i towarzyszących im urządzeń. Wpływ na to miały koszty takiej instalacji, ale też to, że żadna z połaci dachu nie jest skierowana na południe.

Wnętrze pełne słońca

Dzięki zastosowaniu dużych tafli szkła na elewacjach południowej oraz zachodniej dom wypełnia światło słoneczne. Wrażenie przestronności potęguje również jasna kolorystyka wykończenia pomieszczeń, łącznie z posadzką oraz ścianami. Wnętrze jest nie tylko proste, ale też funkcjonalnie urządzone. Do domu prowadzi niewielki przedsionek. Strefa wejściowa łagodnie przechodzi w otwartą część dzienną. Podłoga parteru została wykończona dużymi płytami ceramicznymi uzupełnionymi drewnianymi wstawkami. Uwagę zwracają jednobiegowe schody policzkowe o konstrukcji stalowo- -drewnianej. Dębowe stopnie pozostawiono bez podstopnic i zamocowano na stalowych belkach. Ażurowe schody wydają się dzięki temu znacznie lżejsze. Strefa dzienna parteru to obszerny salon z jadalnią oraz niedomkniętą kuchnią. Prowadzi z niej wyjście do spiżarni, która pełni też funkcję schowka. Dzięki temu pomieszczeniu gospodarczemu większość sprzętów kuchennych jest niewidoczna z salonu. Ściany w całym wnętrzu są jasnoszare. Meble są utrzymane w prostej formie, zachowano tym samym dużo wolnej przestrzeni. Na głównej osi domu w części dziennej znajduje się spory kominek wykończony ciemnym marmurem.

Miejsce wieczornego wypoczynku

Piętro domu także cechują prostota i funkcjonalność. Schody prowadzą wprost do otwarte gopokoju wypoczynkowego z biblioteką. To właśnie w tym miejscu mieszkańcy znajdują wytchnienie po całym dniu zajęć. Ciekawym rozwiązaniem jest pozostawienie odsłoniętych belek konstrukcji dachu, które widać na fragmencie sufitu. Do dużej łazienki można wejść zarówno z biblioteki, jak i z garderoby przynależącej do sypialni. Salon kąpielowy jest wyposażony w podstawowe sprzęty – prysznic oraz dużą wannę. Charakteryzują go jasne kolory i lekkie zgeometryzowane formy. Króluje tu biel oraz jasne drewno.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów na wąską działkę z kolekcji MURATORA

Mazowiecka chata XXI wieku. Niezwykły dom jednorodzinny z drewnianą elewacją

Ten dom jednorodzinny swą prostą bryłą nawiązuje do tradycyjnych mazowieckich chat drewnianych....

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego...

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora....

Książka "Piękne domy"

Książka „Piękne domy” to zbiór prezentacji domów jednorodzinnych wybranych...

Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...