| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Przytulny dom dostosowany do potrzeb. Jak adaptacja projektu wpłynęła na funkcjonalność

Przytulny dom dostosowany do potrzeb. Jak adaptacja projektu wpłynęła na funkcjonalność

Po adaptacji projektu gotowego dom może zyskać na funkcjonalności i wyglądzie. Ten, z zewnątrz niemal niczym nie różni się od katalogowego pierwowzoru. Wewnątrz gospodarze dostosowali go do swojego stylu życia. Zmieniony projekt nabrał cech indywidualnych i pokazał, jakie nowe możliwości kryje.

Autor: Mariusz Bykowski

Proporcjonalna bryła domu w otoczeniu zadbanej zieleni – oszczędna, harmonijna elegancja. Inwestorzy z szacunkiem potraktowali pierwotny projekt: Przytulny – wariant II – Murator M12a (w wersji lustrzanej)

Projekt „Przytulnego”, od wielu lat publikowany w katalogach Muratora, ma piękną nazwę – całkowicie adekwatną do wrażenia, jakie robi. Murator D12a – wariant II to dom parterowy na planie prostokąta z poddaszem użytkowym i garażem. Parter został przykryty kopertowym dachem o kącie nachylenia 35°. Dzięki szerokim okapom dom jest bardzo proporcjonalny i wydaje się mocno związany z krajobrazem. Od strony ogrodu bryła domu została wcięta tak, by część zadaszona tarasu pomieściła wygodną kanapę lub ogrodowe fotele – jak na dom przytulny przystało.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Wnętrza dostosowane do potrzeb mieszkańców

W pierwotnym projekcie przedsionek jest połączony z kotłownią. Część dzienna i nocna są wyraźnie oddzielone dużą szafą wnękową w holu, za którą częściowo ukryty jest korytarz prowadzący do sypialni i łazienki. Rozległy hol połączono z dwukondygnacyjnym salonem, który z kolei łączy się z jadalnią. Główna ozdoba części dziennej to kominek wraz z przeszklonym wyjściem na taras, przy którym jest usytuowany. Schody z pokoju dziennego prowadzą do otwartej przestrzeni na piętrze, w której zaplanowano bibliotekę. Na poddaszu oprócz biblioteki na antresoli usytuowano dwie sypialnie i łazienkę.

Lustrzane odbicie "Przytulnego"

Dom został zbudowany na narożnej działce. Inwestorzy zdecydowali się na projekt w wersji lustrzanego odbicia. Dzięki temu ogród znalazł się od południa, a okna szczytowe salonu i część ogrodu od zachodu, czyli modelowo. Inwestorzy stoczyli bitwę z urzędem, by linia zabudowy została przyjęta dla frontu domu. Niezrozumiały przepis lokalny sprawił, że urzędnik chciał szczyt domu zrównać z zabudową ulicy od strony zachodniej. Efekt byłby taki, że budynek musiałby zająć miejsce pięknego dziś ogrodu...

Z zewnątrz prawie niezmieniony

Wygląd domu – jest taki jak w projekcie. Większość rozwiązań, propozycji architekt Barbary Kierejewskiej-Zielińskiej odnajdziemy na elewacji budynku. Zmiany są kosmetyczne i zawsze ich podłożem była potrzeba dostosowania wnętrza do indywidualnych potrzeb inwestorów. Domownicy, uwielbiający słońce, postanowili bardziej doświetlić wnętrza. Dlatego zdecydowali się na powiększenie okien w kotłowni, kuchni i salonie – są szersze o 20 cm. Natomiast w garażu zrezygnowali z nich, aby całą ścianę zabudować praktycznymi półkami.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów z kolekcji MURATORA

Adaptacja poddasza

Przy minimalnych nakładach finansowych inwestorzy zyskali kilkadziesiąt metrów kwadratowych powierzchni. Zrobili tam otwartą przestrzeń wyłożoną wykładziną, połacie są wykończone płytą gipsowo-kartonową, jest sześć okien dachowych. Przygotowali poddasze do przyszłych podziałów wnętrza

Z myślą o większej przytulności

Inwestorzy wprowadzili zmiany dostosowujące wnętrze do swojego wyobrażenia o przytulności. Chcieli, by w ich salonie panował uroczysty spokój, dlatego zdecydowali się na przeniesienie schodów z salonu do holu. Usytuowali je za ścianą zawężającą przejście między holem a salonem. Tam, gdzie były kotłownia i WC dla gości, jest teraz duża łazienka z pełnym programem i z wejściem z holu. Nie ma też szafy wnękowej. Hol został zwężony o 0,5 m – ma 2 m szerokości. Dzięki temu niektóre pokoje zyskały trochę powierzchni. W głębi części nocnej zamiast łazienki jest WC dla gości i wąski korytarzyk.

Przeczytaj dodatkowo:
Energooszczędny dom ekologiczny. Zbudowany z...

Dom z bali modrzewiowych, ogrzewany glinianym piecem to z pewnością dom ekologiczny. Czy można przypuszczać,...

Parterowy dom jednorodzinny w cieniu wiekiego...

Zobacz, jak budowano dom jednorodzinny M36b Spokojna przystań – wariant II – z kolekcji Muratora....

Jak zbudować dom energooszczędny? Poznaj historię...

Jeśeli zastanawiasz się, czy i jak zbudować dom energooszczędny, poznaj historię wznoszenia takiego budynku....

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....