| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Jak w 9 miesięcy zbudowali i urządzili ładny dom za 370 tys. zł. Zobacz efekt!
Historia budowy domu Elżbiety i Michała

Jak w 9 miesięcy zbudowali i urządzili ładny dom za 370 tys. zł. Zobacz efekt!

Czy na budowę i urządzenie małego domu wystarczy 370 tys. zł? Okazuje się, że tak. Za tę cenę można postawić naprawdę ładny i wygodny dom. Dowód? Historia budowy domu Eli i Michała wg projektu Muratora "Pierwsze róże". Zobacz, jak udało im się to osiągnąć. Obejrzyj realizację projektu.

Pierwszy dom Michał budował z ojcem. Drugi, już z żoną Elą, wznosili wspólnie pod koniec lat 80., po latach mieszkania z teściami. Budowa była męcząca, a efekt niezadowalający. Dom był za słabo ocieplony, drogi w utrzymaniu i niezbyt wygodny.

Wreszcie w 2010 r. Ela i Michał podjęli decyzję: – Mamy działkę (parcelę o powierzchni 1000 m2 kupili sześć lat wcześniej z myślą o lokacie – red.). Sprzedamy ten dom i zbudujemy nowy na... (tu trzeba by napisać „starość”, lecz nasi bohaterowie nie myślą o niej jeszcze – red.) wiek dojrzały, wiek wciąż pełnej aktywności.

Jaki wybrali projekt domu

Ela chciała, żeby dom był parterowy, bez schodów i stopni, nie za duży. Wystarczy pokój dzienny z kuchnią, do tego sypialnia i pokój gościnny. Koniecznie garaż w bryle budynku i pomieszczenie gospodarcze.

Wybrali projekt domu „Pierwsze róże” (Murator M61 z Kolekcji Muratora), autorstwa architekt Małgorzaty Cybulskiej-Marks. Dom ma zaledwie 79 m2 powierzchni, a z garażem prawie 100 m2. Wydaje się jednak większy, niż jest w rzeczywistości.

Co zmienili w projekcie

Projekt domu został zaadaptowany do oczekiwań i upodobań inwestorów. Zmian było niewiele. Nawet kolorystyka elewacji jest taka jak w projekcie. Zmiany, które wprowadzili w projekcie domu:

  • W oryginalnym projekcie jest przejście z centralnego holu do garażu. Prowadzi ono przez małą garderobę. To także śluza, dzięki której spaliny z garażu mają utrudniony dostęp do części mieszkalnej. Inwestorzy uznali, że to pomieszczenie jest zbędne. Zachowali jedną ścianę z wnęką, w której mieści się szafa, a z drugiej zrezygnowali. Teraz wchodzi się do garażu bezpośrednio z holu i otwartej kuchni.
  • Pomieszczenie gospodarcze (kotłownia) na tyłach garażu to miejsce na kocioł z zasobnikiem ciepłej wody użytkowej, ale i dużo więcej! Jest tam zlewozmywak i bieżąca woda, miejsce na pralkę, można przechowywać odkurzacz i deskę do prasowania. To ważna przestrzeń na codzienne prace w domu. W pomieszczeniu brakowało drzwi na zewnątrz domu. – Wygodnie i praktycznie jest wejść od strony garażu, umyć ręce po pracy w ogrodzie – tłumaczy Elżbieta. Drzwi zostały dodane.
  • Michał potrzebował miejsca na sprzęty do nurkowania, dlatego zapadła decyzja, że na działce zostanie wybudowany dodatkowy garaż wolno stojący. Ten w bryle budynku służy do parkowania auta zimą. Gdy na dworze robi się cieplej, zmienia przeznaczenie. Michał ma tam blaty robocze i komputer – prowadzi firmę reklamową, pracuje w domu.
  • Mała zmiana została wprowadzona w łazience. Elżbieta i Michał nie chcieli mieć wanny, woleli prysznic, i to taki, w którym nie ma ani kabiny, ani brodzika. Odpływ jest w posadzce z terakoty, a dwa szklane panele ograniczają obszar rozpryskiwania wody.

Przeczytaj:

Zbudowali dom ogrzewany prądem - za ogrzewanie płacą 190 zł miesięcznie

Autor: Andrzej T. Papliński

Parterowy dom o powierzchni zaledwie 100 m2 – wydaje się dużo większy

Jak wyglądała budowa domu

Ela i Michał w styczniu 2010 r. sprzedali działkę. Prace budowlane rozpoczęli w marcu 2010 r., a już po dziewięciu miesiącach – w listopadzie spędzili pierwszą noc w nowym domu.

To była budowa bez problemów z wykonawcami i problemów technicznych. Domek był prosty w budowie. Już samo to, że jest parterowy, ułatwia zadanie. Nie trzeba wykonywać schodów, ocieplenie można ułożyć na stropie, a nie w połaciach dachu. Łatwiej też wentylować przestrzeń poddasza.

Poziom zero domu został wytyczony szczególnie starannie. Działka lekko opada ku drodze, a chodziło o to, by nie było schodów. Jak najmniej przeszkód architektonicznych. Płaszczyzna tarasu jest zaledwie 10 cm wyżej niż powierzchnia działki. Łagodnym łukiem ukształtowany jest teren między podjazdem a ścieżką. Do domu wchodzi się po dwóch schodkach.

Fundament jest zaizolowany styropianem ekstrudowanym i folią kubełkową. Wokół budynku wykonano drenaż. Rura melioracyjna perforowana została owinięta włókniną i zasypana żwirem – ta warstwa ma 40 cm. Powyżej jest piasek, żwir, a wokół domu opaska z kamyków. Woda z rynien i opadowa jest wchłaniana i rozsączana w piasku wokół drenażu.

Ściany domu są zbudowane z poryzowanych pustaków ceramicznych. Izolacja ze styropianu ma grubość 14 cm. Strop jest z belek drewnianych – między i nad belkami leży 30 cm wełny mineralnej.

Pokrycie dachu to dachówki ceramiczne. Inwestorzy podnieśli trochę wysokość kalenicy ze względu na domy w sąsiedztwie. „Pierwsze róże” byłyby za bardzo przytłoczone ich skalą. Dach jest teraz bardziej stromy – ma 28°, a nie jak w projekcie 18°.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe małych i tanich domów z kolekcji MURATORA

Autor: Andrzej T. Papliński

Okno wychodzące z kuchni na drogę, garaż w bryle budynku - to atuty projektu

Koszt budowy tego domu

Inwestorzy powiedzieli sobie: – Dostaliśmy 370 tys. zł za dom. Tyle musi wystarczyć na budowę.

W Katalogu Murator PROJEKTY DOMÓW koszt budowy wg projektu Murator M61 wyceniono na 240 tys. zł. Do tej kwoty trzeba było dodać koszt przyłączy, wyższe ceny materiałów, a także wydatki związane z urządzeniem ogrodu i otoczenia domu. Elżbieta i Michał wliczyli też zakup mebli i – wciąż mieścili się w budżecie.

Na koniec tych księgowych przymiarek kierownik budowy doradził: – Dodajcie 30% do kwoty, która wam wychodzi. Zobaczycie, że tyle wydacie... Tak zrobili – suma z kosztorysu plus 30% dawało 370 tys. zł.

Refleksja po budowie: wyszło prawie tak, jak powiedział kierownik, czyli drożej. Dlaczego? Bo budowę trudno zaplanować co do złotówki. Zawsze są jakieś niezaplanowane wydatki. 10- 15% więcej niż wynika z kosztorysu to doświadczenie większości inwestorów. – Budowaliśmy z ołówkiem i zeszytem w ręku – relacjonuje Elżbieta, z zawodu księgowa, co oczywiście przydało się w tej przygodzie z domem. – Cały czas sprawdzaliśmy, ile już zostało wydane, ile zostało. To obowiązek inwestora wiedzieć, na czym stoi.

Michał: – Jechałem do hurtowni i dowiadywałem się o ceny. Początkowo wszystko wydawało mi się śmiesznie tanie. Gdy zaczęła się budowa dachu, już nie. Więźba, folie, dachówki – zapisaliśmy w zeszycie 50 tys. zł. A miało kosztować 15 tys. zł mniej. Potem przyszedł etap prac wykończeniowych – znów dużo wydatków, czasem nie do zaplanowania. Otwieram zeszyt, dział księgowy tej budowy, na przypadkowych stronach: wytyczenie domu – 600 zł, śruby i kątowniki – 120 zł, wpis do księgi wieczystej – 60 zł. Są niektóre koszty robocizny: za stan surowy – 14 500 zł, za dach – 14 200 zł, wykonanie tynków wewnętrznych agregatem – 7900 zł.

Dom ogrzewany prądem. Koszt ogrzewania - 190 zł miesięcznie

Marcin ma działkę, na której jest tylko prąd. Postanowił wybudować dom energooszczędny, w którym...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Nietypowy dom. Budynek na planie trapezu

Ten nietypowy dom w modernistycznym stylu zbudowany jest na planie trapezu. Zwęża się w kierunku ogrodu. Jest...

Budzimy Śpiącą Królewnę - akcja forumowiczów na...

16-letnia Dominika nie budzi się po operacji usunięcia guzu mózgu. Rodzice są przy niej, zostali bez...

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

Kamienne ściany i strzecha. Wiejski dom w...

Ten wiejski dom kryty strzechą nie wstydzi się swojego pochodzenia, przeciwnie – z dumą je eksponuje....