Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Budowali dom systemem kontraktowym i wybierali najtańszych wykonawców. Jak na tym wyszli?

Budowali dom systemem kontraktowym i wybierali najtańszych wykonawców. Jak na tym wyszli?

Małgorzata i Piotr przeznaczyli na budowę niezbyt dużego domu 340 tys. zł. Budowa prowadzona była systemem kontraktowym. Wynajęli ekipy, inspektora nadzoru. Nie stać ich było na drogich fachowców, więc wybierali najtańszych. Jak się później okazało, to był błąd. Zobacz, na jakie problemy natrafili podczas budowy systemem kontraktowym i czego nie zrobiliby ponownie.

Małgorzata i Piotr ze Szczecina. On – 30 lat, ona z wyglądu nastolatka. Znają się od 15 lat, razem studiowali ekonomię i postanowili zostać ze sobą na zawsze. Dom był dla nich łatwiejszym celem do sfinansowania niż zakup mieszkania. I miał więcej zalet.

Jak znaleźli działkę?

Rok 2006. Ceny nieruchomości szły w górę. Spieszyli się. Znaleźli działkę na wsi – 1270 mkw. powierzchni. Zapłacili 50 tys. zł (przed kryzysem ceny sąsiednich działek osiągnęły wysokość 150 tys. zł). Wybrane miejsce miało zalety i wady. Te pierwsze przeważyły.

Małgorzata: – Pod Szczecinem, a jak na wsi. Daleko od głównej drogi. Do tego działka ma optymalny kształt: 30 x 40 m. Minusy to oczywiście dojazd – 20 km do centrum. Zawsze jest coś za coś...

Przeczytaj także:

Autor: Przemysław Biryło

"Barwny” pod Szczecinem. Z zewnątrz dom wydaje się mniejszy, niż jest w rzeczywistości...

Jak wybrali projekt?

Wybrali projekt domu Murator C132  „Barwny”. Dom został zaprojektowany przez architekta Przemysława Biryłę ze Szczecina.

Podstawowe dane: powierzchnia netto – 166 m2 (mierząc na wysokości podłogi, z garażem), poddasze użytkowe, garaż na jeden samochód. By pomieszczenia gospodarcze znalazły się od strony północnej, należało zrobić lustrzane odbicie projektu.

– Zdumiewający domek – tak określają „Barwnego” nasi inwestorzy. – W zasadzie jest mały, a wydaje się jeszcze mniejszy. Sprawia wrażenie, że jest parterowy, że pod kopertowym dachem nie ma miejsca na urządzenie pokoi! Wrażenie to znika po pierwszej wizycie wewnątrz...

Zwiedzanie „Barwnego” to same niespodzianki. W małym domu zmieściło się wszystko! Jest pokój dzienny i duża otwarta kuchnia – nawet ze spiżarnią.

Na parterze jest drugi pokój. Są też toaleta, kotłownia i garaż. Wygodę przejścia między garażem a częścią mieszkalną doceni każdy, kto ma w domu takie rozwiązanie. Na piętrze jeszcze większa niespodzianka – są trzy pokoje i duża łazienka. Małgorzata i Piotr lubią patrzeć na miny gości, którzy wchodzą na poddasze. – Zawsze są zaskoczeni wielkością tych pomieszczeń!

Co zmienili wewnątrz domu?

Zmiany w projekcie? Stało się to, co nieuchronne w każdym domu, gdy powierzchni gospodarczej jest za mało. Inwestorom udało się wygospodarować małą garderobę, pomniejszając dwa pokoje na piętrze. Kolejne istotne zmiany: kominek w salonie zamiast przy ścianie zewnętrznej blisko tarasu jest teraz w centralnym miejscu domu – przy ścianie dzielącej salon i schody. Na parterze WC zostało poszerzone tak, by zmieściła się kabina prysznicowa. Mniejsza jest za to kotłownia, która spełnia funkcję jeszcze jednego schowka – dom jest ogrzewany kominkiem.

Co zmienili na zewnątrz?

Na zewnątrz dokonali drobnej zmiany. Przy tarasie jest małe pomieszczenie gospodarcze przeznaczone na kosiarkę i narzędzia ogrodowe. Ten schowek u naszych inwestorów nie ma okna, a taras został wydłużony o 1,5 m. – Dzisiaj wydłużyłbym go o 3 m – mówi Piotr. – Dużo czasu spędzamy na tarasie, tam przyjmujemy gości. Ściany domu zostały zbudowane z pustaków ceramicznych o grubości 24 cm ocieplonych 20 cm styropianu. Dużo tej izolacji, ale Piotr był świeżo po lekturze „Muratora” i skorzystał z naszych rad – przy relatywnie niewielkich nakładach na materiały izolacyjne można mieć ciepły dom – to procentuje przez kolejne lata.

POLECAMY: Zobacz projekty gotowe domów z kolekcji MURATORA

Przeczytaj dodatkowo:
Nietypowy dom jednorodzinny w górach: zobacz...

Zobacz wizualizacje nietypowego domu jednorodzinnego w górach. Projekt pracowni 81.waw.pl jest zupełnie...

Dom autorodzinny – zobacz prezentację...

Dom autorodzinny zaprojektowany przez Roberta Koniecznego z pracowni KWK Promes to nowoczesny dom...

Projekt MURATORA M42 "Przemyślany" - GALERIA...

M42 "Przemyślany" to popularny projekt z kolekcji projektów MURATORA. Przedstawiamy galerię zbudowanych już...

Jak budować, aby jednocześnie dbać o środowisko?...

Dom bliźniak w Wielkiej Brytanii to dowód na to, że poszukując sposobów na redukcję emisji CO2,...

Dom pod sosnami. Luksusowy budynek na wyjątkowej...

W miejskim pejzażu dom pod sosnami to rzadkość. Ten luksusowy budynek stanął na wyjątkowej posesji. Inwestor...

Prosty dom z elewacją z piaskowca. Budynek na...

Prosty dom z antresolą i dachem dwuspadowym może być piękny. Budynek który opisujemy zawdzięcza to...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.