| muratordom.pl » Budowa » Oni już zbudowali » Budowa domu "Z wykuszami" D24

Budowa domu "Z wykuszami" D24

Jak z setek katalogów wybrać najlepszy projekt? Zacznij najpierw od spisania minusów – co ci dokucza w dotychczasowym lokum i czego w nim brakuje? Później plusy – jakie masz potrzeby i marzenia? Do tego zestawienia dopasuj projekt. Czy to łatwe? Zobaczcie jak wybierali projekt Alicja i jej mąż Marek.

Alicja i Marek jako młode małżeństwo wynajmowali w Warszawie mieszkanie. Pierwsza córka, Ania, urodziła się, gdy zajmowali 23-metrową kawalerkę. Później mieli większe mieszkanie - ale z czynszem miesięcznym 300 dolarów.

Nie możemy wynajmować bez końca

Stwierdzili i podjęli decyzję o... mieszkaniowej separacji. Jesienią 1997 roku Alicja wróciła do swoich rodziców, a Marek do swoich.
Po roku stać ich było na kupno mieszkania pod Warszawą - 48,5 m2 w wielkiej płycie. Urodziła się Małgosia. Mieszkanie zrobiło się za ciasne. Wtedy nasi bohaterowie zaczęli myśleć o budowie domu.

Pierwsze fundamenty

Wiosną 1999 roku pierwsza przymiarka. Kupili działkę na obrzeżach Ciechocinka. Chcieli zbudować tam dom i znaleźć pracę. Przejrzeli kilkadziesiąt katalogów. Wybrali dom „Z wykuszami - typ II”. Uzyskali pozwolenie na budowę, postawili fundamenty i nagle zmiana decyzji. Nie znajdziemy pracy w Ciechocinku. Musimy szukać swojego miejsca w Warszawie. Chcieli, by dom stał blisko linii komunikacyjnej. Zaczęli szukać na zachód od Warszawy, przy kolejce dojazdowej.

Wymarzona działka

Jednak ceny były tak wysokie, że dopiero oferty 35 km od stolicy, okazały się bardziej przystępne. Tam w kwietniu 2000 roku kupili kwadratową działkę (1832 m2). Zapłacili 80 tys. zł. Jeden minus ujawnił się po ulewnych deszczach. Działka zamieniła się miejscami w staw. Sąsiadów nie zalało - wcześniej podwyższyli swoje posesje.

Pierwszy wybór najlepszy

Alicja i Marek wiedzieli, że najważniejsza jest funkcjonalność i wygoda. Na drugim miejscu wygląd. Wzięli kartkę i spisali własne bolączki i oczekiwania. Po określeniu potrzeb, ocena kilkuset projektów, które przejrzeli, nie była trudna.

Zadowolenie z budowy

Kiedy po Wielkanocy zamontowano w domu okna, Alicja wybrała się na spacer. W słońcu dom błyszczał, jakby miał białą elewację. Po raz pierwszy zobaczyła, że jej dom jest nie tylko funkcjonalny i wygodny, ale i ładny. Urodę zapisała jako jeszcze jeden plus projektu. 

Co zmienili?

Alicja i Marek dokonali paru zmian, tak by dom w pełni odpowiadał ich oczekiwaniom:

  • Zmienili kolorystykę.
  • Zrezygnowali z elewacji z klinkieru (oprócz obudowy tarasu), bo za drogi. Wybrali tynk w kolorze piaskowym.
  • W małej łazience przestawili sedes i umywalkę (sedes był na wprost drzwi).
  • Skrócili o 30 cm ścianę między pokojem dziennym a jadalnią. W ten sposób powiększyli prześwit z jadalni do pokoju dziennego, tak by za rozstawionym stołem zmieścili się goście.
  • Otwierane będą tylko dwa skrzydła okna tarasowego, a jedna część pozostanie stała.
  • Zmienili rodzaj okien w wykuszach. Zamiast otwieranych będą witryny z nawiewnikami. Taniej, a i tak okien ty raczej by nie otwierali.

Mały parterowy – D09 Dom na 102

Swoimi przemyśleniami po sześciu latach mieszkania w domu parterowym o powierzchni...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Oryginalny dom bliźniak. Czerwona elewacja i dach...

Czerwony dom bliźniak z drewnianą elewacją i grafitowym dachem sięgającym niemal do ziemi to odmieniec w...

Remont domu w zabudowie bliźniaczej. Rozbudowa i...

Zobacz, jak przebiegał remont domu w zabudowie bliźniaczej. Powstał nowoczesny, śląski dom atrialny. Czy...

12 najpopularniejszych filmów murator.tv w 2016...

Telewizja Budowlana Muratora - murator.tv to ponad 100 godzin filmów poradnikowych. Zobacz i obejrzyj...

Dom modelowy w Skubiance. Zobacz jak przebiegała...

W Skubiance, nieopodal Zalewu Zegrzyńskiego, zakończyła się budowa domu modelowego przeprowadzona przez firmę...

Jak budowano dom modelowy według projektu...

W miejscowości Skubianka pod Warszawą powstał dom modelowy według projektu Szum morza – Murator M141....

Najpierw było marzenie - Stanica Kresowa

Najpierw było marzenie. O własnym miejscu na ziemi. Własnym domu z dala od miejskiego zgiełku. Jedni na...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.