| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Osłony na okna połaciowe. Jak chronić poddasze przed przegrzaniem i nadmiernym nasłonecznieniem?

Osłony na okna połaciowe. Jak chronić poddasze przed przegrzaniem i nadmiernym nasłonecznieniem?

Ilością światła można sterować za pomocą akcesoriów montowanych zarówno od wewnątrz domu, jak i od zewnątrz, przesłaniając okna całkowicie lub częściowo. Podpowiadamy jakie przesłony sprawdzą się najlepiej na Twoim poddaszu

Autor: VELUX

Przesłony okienne pozwalają uzyskać tyle światła ile potrzebujemy do odpoczynku, pracy, a także dobrego samopoczucia

Światło i uroda na miarę potrzeb

Rolety wewnętrzne dają duże możliwości manewrowania dopływem światła dziennego. W zależności od zastosowanych materiałów powodują częściowe lub całkowite zaciemnienie. Wykonane są z różnych materiałów, np. spotyka się bawełniane lub bambusowe, jednak najczęściej stosuje się grubsze tkaniny poliestrowe – ich zalety to trwałość i odporność na promieniowanie słoneczne. Coraz bogatsza kolorystyka oraz wzornictwo sprawiają, że można je dopasować do każdego wnętrza. Po wewnętrznej stronie okien instaluje się także żaluzje oraz rolety, a na wnęce okiennej można zamontować moskitiery.

Sypialnia to miejsce, w którym regenerujemy siły i pozyskujemy energię na kolejny dzień. Wypoczynkowi sprzyjają rolety zaciemniające, które gwarantują pełne zaciemnienie o dowolnej porze. Poza sypialnią doskonale sprawdzą się w pokoju małego dziecka, gdzie szczególnie ważna jest kontrola nad światłem dziennym podczas długich godzin snu. Ich skuteczność gwarantuje trójwarstwowa budowa: od strony pomieszczenia mają powłokę z poliestru, od zewnątrz z aluminium, a w środku warstwę odpowiedzialną za zaciemnienie. Dobrym rozwiązaniem w sypialni są rolety podwójnie plisowane. Zwijają się harmonijkowo, wykonane są z tkaniny o strukturze plastra miodu z wewnętrzną aluminiową powłoką izolującą. Można je przesuwać do góry i do dołu oraz zatrzymać w dowolnej pozycji na oknie. Spokojny sen przy otwartym oknie w letnią noc zapewni nam moskitiera. Jej budowa sprawia, że nie będą nas budziły uciążliwe komary czy muszki – ta przesłona daje stuprocentową ochronę przed nimi. Moskitierę montuje się na wnęce okiennej, pozostawiając możliwość otwierania okna.

Tam, gdzie przesłony są narażone na zabrudzenia czy wilgoć, warto zastosować rolety dekoracyjne na haczyki lub na prowadnicach. Są najbardziej popularnym i dostępnym cenowo rozwiązaniem. Mają powłokę ułatwiającą czyszczenie, odporną na zabrudzenia i promieniowanie słoneczne, gwarantują konieczną w łazience prywatność i przyciemnienie światła naturalnego w kuchni podczas wykonywanych tam prac.

Korzyści o każdej porze roku

Osłony zewnętrzne to najskuteczniejszy sposób ochrony wnętrz przed nadmiarem światła. Stosując je, bez obaw możemy zwiększać powierzchnię przeszkleń. Wykonywane są z aluminium, dzięki czemu pozwalają na całkowite zaciemnienie, a tym samym pomagają obniżyć temperaturę pomieszczenia nawet o 7°C. Gdy zaciągniemy je w upalny dzień, zagwarantują nam przyjemny chłód we wnętrzu po powrocie do domu. Za pomocą rolet można też regulować dopływ światła, ograniczając go w zależności od naszych potrzeb. Pozwala na to jej budowa – głównym jej elementem jest płaszcz złożony z wąskich profili (lameli) połączonych zaczepami. Rolety do okien połaciowych dopasowane są do ich wymiarów. Jeśli chcemy zasłonić większą płaszczyznę przeszklenia złożoną z kilku okien połaciowych, w każdym należy zastosować osobną roletę. Ponieważ kaseta, w której chowają się rolety, jest nieco szersza niż rama okna, między oknami w zestawach trzeba zostawić odległość w pionie wynoszącą 25 cm. Warto także pamiętać, że rolety zewnętrzne zabezpieczają szybę przed uszkodzeniami mechanicznymi, na przykład przed gradem.

Autor: VELUX

Mogą być obsługiwane ręcznie, sterowane elektrycznie za pomocą przycisków umieszczonych przy oknie albo po prostu pilotem

Autor: VELUX

Markiza zwija się na wałek ukryty w kasecie z blachy aluminiowej zamontowanej do ościeżnicy okna

Rodzaje sterowania przesłonami

Jeśli mamy łatwy dostęp do okien, można zdecydować się na zwykłe rolety, które przesuwa się ręcznie za pomocą prowadnic. Natomiast do zmiany pozycji rolet zewnętrznych służy także korbka. Roletę w zależności od potrzeb można zatrzymać na dowolnym poziomie. Do okien z roletami umieszczonymi wysoko można wykorzystać drążek teleskopowy długości 1,9 m, który łatwo zahaczyć o prowadnice rolety.

Gdy manualna obsługa osłon okiennych jest kłopotliwa, pomocne są elektryczne systemy sterowania. Zamykanie i otwieranie przesłon przy użyciu pilota na fale radiowe umożliwia ich obsługę z każdego miejsca w domu. Mogą być one zasilane energią słoneczną, dzięki czemu nie trzeba podłączać ich do zasilania. Jest to najwygodniejsze rozwiązanie, gdy nie mamy doprowadzonego prądu w okolice okna, a rozbudowa instalacji elektrycznej mogłaby się wiązać ze zniszczeniem wykończenia.

 

Energooszczędne okno z zawiasami niewidocznymi

Energooszczędne okno  DPT-90u zbudowane zostało w oparciu o serię DPT-90, wyróżnioną...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Przygotowanie do montażu markizy tarasowej

Zastanawiasz się nad nowoczesnym wyposażeniem i wykończeniem domu? Popraw swój standard mieszkania...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Okno tarasowe: jakie okno wybrać oraz jakie są...

Obecnie niemal w każdym nowym projekcie domu można spotkać co najmniej jedno duże okno tarasowe. Są cenione,...

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.