| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna i drzwi – dzielą i łączą

Okna i drzwi – dzielą i łączą

Okna i drzwi chronią nas również przed zmianami pogody, hałasem, zanieczyszczeniami. Muszą więc być wykonane z materiałów wysokiej jakości, bardzo trwałych i odpornych.

Szklane ściany

Okna są niezwykle ważnym elementem architektonicznym domu. O ich kształcie i rozmieszczeniu decyduje co prawda projekt, jednak rzadko określa on materiał, z którego powinny być wykonane. Ta decyzja należy do właściciela domu. Warto podejmować ją z rozwagą – okna to inwestycja na wiele lat. 

Do wyboru są okna drewniane, z PCW oraz aluminiowe. Drewno od zewnątrz może być dodatkowo osłonięte profilem aluminiowym, wtedy mówimy o oknach drewniano-aluminiowych. Aby okna dobrze chroniły nas przed hałasem, zanieczyszczeniami, zmianami temperatur, muszą być szczelne, starannie wykonane i zamontowane. Powinny się także bez kłopotu otwierać i zamykać oraz być łatwe do utrzymania w czystości. Coraz popularniejsze są okna połaciowe, instalowane w dachach modnych poddaszy mieszkalnych. Warto wiedzieć, że pomieszczenia z oknami połaciowymi są lepiej oświetlone, ponieważ światło wpada przez nie pod innym, większym kątem niż przez tradycyjne okna. Dlatego wnętrza z oknami dachowymi często wydają się przestronniejsze. Okna odgrywają też ważną rolę w aranżacji wnętrz. Stanowią ramy dla „żywych obrazów”, przez które przestrzeń dookoła domu płynnie przenika do środka. Dobrze dobrana rama podkreśla wartość obrazu – podobnie dobrze dobrane okno jest istotnym elementem architektury domu i ozdobą jego wnętrz.

Najważniejsze drzwi

To drzwi zewnętrzne. Ogrywają mniejszą niż okna rolę jako detal architektoniczny, stanowią jednak wizytówkę domu. W końcu przede wszystkim na nie padnie wzrok odwiedzających nas gości. Dlatego ważne jest, by stylistycznie pasowały do architektury domu. Ponieważ mają za zadanie chronić naszą prywatność i własność, powinny również być bardzo solidne. Dla większego bezpieczeństwa wyposażyć je można w stalowe wzmocnienia, blokady antywyważeniowe, rygle i solidne zamki (drzwi wzmocnione) lub wybrać atestowane drzwi antywłamaniowe. Jednak wszystkie rodzaje zastosowanych zabezpieczeń powinny być starannie ukryte, po to, by nie „przyciągały” złodziei, ale także dlatego, by uwagę przykuwały wyłącznie walory estetyczne drzwi. Warto też przypomnieć o niebagatelnej roli, jaką odgrywają okucia drzwiowe. Na pierwszy rzut oka stanowią rodzaj użytecznej „drzwiowej” biżuterii. Mają jednak do odegrania o wiele ważniejszą rolę. Zawiasy i zamki w drzwiach zewnętrznych muszą przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo. Powinny również lekko (co nie znaczy łatwo) i bezszelestnie się otwierać, a także pasować wzornictwem do stylu domu i drzwi.

Autor: Andrzej Szandomirski

Okna i drzwi – dzielą i łączą

Autor: Andrzej Szandomirski

Okna i drzwi – dzielą i łączą

Profile drewniano-aluminiowe

Podwójna trwałość: od wewnątrz - piękne drewno, od strony zewnętrznej - pełna i trwała...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Świetliki dachowe - dobry sposób na wprowadzienie...

Świetliki dachowe zapewniają naturalne oświetlenie tam, gdzie nie mogą tego zrobić okna. Poza tym potrafią...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Nowatorskie okucia okienne zapewniające...

Stała wymiana powietrza, łatwość obsługi, energooszczędność, odporność na włamania, ochrona przed hałasem,...

Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Okna dachowe FPP-V preSelect - przestrzeń na...

Poddasze to wyjątkowe miejsce w domu. Zwykle to strefa, w której rodzina relaksuje się po ciężkim...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...