| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Okna i drzwi – dzielą i łączą

Okna i drzwi – dzielą i łączą

Okna i drzwi chronią nas również przed zmianami pogody, hałasem, zanieczyszczeniami. Muszą więc być wykonane z materiałów wysokiej jakości, bardzo trwałych i odpornych.

Szklane ściany

Okna są niezwykle ważnym elementem architektonicznym domu. O ich kształcie i rozmieszczeniu decyduje co prawda projekt, jednak rzadko określa on materiał, z którego powinny być wykonane. Ta decyzja należy do właściciela domu. Warto podejmować ją z rozwagą – okna to inwestycja na wiele lat. 

Do wyboru są okna drewniane, z PCW oraz aluminiowe. Drewno od zewnątrz może być dodatkowo osłonięte profilem aluminiowym, wtedy mówimy o oknach drewniano-aluminiowych. Aby okna dobrze chroniły nas przed hałasem, zanieczyszczeniami, zmianami temperatur, muszą być szczelne, starannie wykonane i zamontowane. Powinny się także bez kłopotu otwierać i zamykać oraz być łatwe do utrzymania w czystości. Coraz popularniejsze są okna połaciowe, instalowane w dachach modnych poddaszy mieszkalnych. Warto wiedzieć, że pomieszczenia z oknami połaciowymi są lepiej oświetlone, ponieważ światło wpada przez nie pod innym, większym kątem niż przez tradycyjne okna. Dlatego wnętrza z oknami dachowymi często wydają się przestronniejsze. Okna odgrywają też ważną rolę w aranżacji wnętrz. Stanowią ramy dla „żywych obrazów”, przez które przestrzeń dookoła domu płynnie przenika do środka. Dobrze dobrana rama podkreśla wartość obrazu – podobnie dobrze dobrane okno jest istotnym elementem architektury domu i ozdobą jego wnętrz.

Najważniejsze drzwi

To drzwi zewnętrzne. Ogrywają mniejszą niż okna rolę jako detal architektoniczny, stanowią jednak wizytówkę domu. W końcu przede wszystkim na nie padnie wzrok odwiedzających nas gości. Dlatego ważne jest, by stylistycznie pasowały do architektury domu. Ponieważ mają za zadanie chronić naszą prywatność i własność, powinny również być bardzo solidne. Dla większego bezpieczeństwa wyposażyć je można w stalowe wzmocnienia, blokady antywyważeniowe, rygle i solidne zamki (drzwi wzmocnione) lub wybrać atestowane drzwi antywłamaniowe. Jednak wszystkie rodzaje zastosowanych zabezpieczeń powinny być starannie ukryte, po to, by nie „przyciągały” złodziei, ale także dlatego, by uwagę przykuwały wyłącznie walory estetyczne drzwi. Warto też przypomnieć o niebagatelnej roli, jaką odgrywają okucia drzwiowe. Na pierwszy rzut oka stanowią rodzaj użytecznej „drzwiowej” biżuterii. Mają jednak do odegrania o wiele ważniejszą rolę. Zawiasy i zamki w drzwiach zewnętrznych muszą przede wszystkim gwarantować bezpieczeństwo. Powinny również lekko (co nie znaczy łatwo) i bezszelestnie się otwierać, a także pasować wzornictwem do stylu domu i drzwi.

Autor: Andrzej Szandomirski

Okna i drzwi – dzielą i łączą

Autor: Andrzej Szandomirski

Okna i drzwi – dzielą i łączą

Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Okna do domu pasywnego - relacja właścicielki...

Śledzimy budowę domu pasywnego pod Warszawą. Ważny etap. Są już zamontowane okna. Jakie parametry mają okna...

Aranżacje pomieszczeń z oknami dachowymi –...

Aranżacja poddasza przestała być problemem. Podpowiadamy, jak dobrze zaprojektować przestrzeń użytkową pod...

Jakie akcesoria do okien dachowych warto kupić?

Akcesoria do okien dachowych powinny łączyć w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą...

Problem z roszeniem okien dachowych. Jak temu...

Zdarza się, że w mroźne dni, gdy temperatura na zewnątrz spada poniżej 0, występuje roszenie okien na...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.