| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Nowoczesne okna do nowoczesnego domu. Poznaj okna przyszłości

Nowoczesne okna do nowoczesnego domu. Poznaj okna przyszłości

Jakie będą okna przyszłości? O prognozy poprosiliśmy osoby, które od lat obserwują, jak zmieniają się gusty. Potrafią oddzielić zjawiska istotne od przelotnych mód. I nie tylko wyławiają trendy, ale również przyczyniają się do ich ugruntowania.

Jak największe

Małgorzata Tomczyk: Najchętniej panoramiczne, na całą wysokość i szerokość ściany salonu. Także kąpielowego. Kiedyś musimy przecież odreagować siermięgę PRL-u. Doświetlić się i dogrzać. W aranżacji okien – pełna dowolność. Przełamaliśmy opór przed odsłanianiem się, zwłaszcza jeśli ktoś cieszy się pięknym widokiem – jak żywy obraz zmieniający się wraz z porami roku. Z materiałów rekomenduję naturalny len, najlepiej kilka warstw, większość dla dekoracji, a tylko jedna do zasłaniania. W rezydencjach i luksusowych apartamentach – tkaniny z mieszanek wełny, jedwabiu i kaszmiru. W ramach ekstrawagancji zestawienia matowych z połyskliwymi.

Ciepłe

Beata Kerntopf-Ślusarczyk: Nowe przepisy i warunki techniczne narzucą większe wymagania co do izolacyjności okien. Będą prawdopodobnie musiały mieć niższy współczynnik przenikania ciepła niż dziś obowiązujący. Obecnie współczynnik Umax wynosi 1,7-1,8 W/m2.K. Po zmianie przepisów w najbliższych miesiącach zmaleje on do 1,2. Będzie rósł nacisk na tak zwany ciepły montaż okien, taki jak w domach pasywnych, bo da to zyski długoterminowe w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Okna będą niekoniecznie mniejsze, ale na przykład mniej ich będzie usytuowanych od północy, z większą uwagą dla zagadnienia zysków i strat ciepła przez szyby.

Rozmaite

Anna Wrońska: Staliśmy się koneserami światła. Nic już nie zmieni powszechnej świadomości, że na odbiór przestrzeni, samopoczucie mieszkańców i klimat wnętrza największy wpływ ma naturalne oświetlenie. Nie chodzi tylko o to, aby w domu było wystarczająco jasno. Staliśmy się wybredni – potrzebujemy światła zróżnicowanego, zmiennego, uzależnionego od pór dnia i stron świata. W przyszłości nauczymy się jeszcze bardziej cieszyć niuansami oświetlenia i doceniać znaczenie widoków z okien. Dlatego coraz chętniej i odważniej będą stosowane okna różnej wielkości i o rozmaitym kształcie – nie tylko bardzo duże, ale też małe, niskie, panoramiczne lub wysokie pionowe. Powszechne stanie się dostosowywanie ich formy do strony świata, funkcji pomieszczenia oraz tego, co chcemy widzieć. Przewiduję dalszą wielką karierę okien dachowych. Coraz bardziej doceniany będzie urok światła padającego z góry – może być urozmaiceniem oświetlenia nie tylko na poddaszu. Niezbędne staną się rozmaite akcesoria okienne, przede wszystkim zewnętrzne przesłony, dzięki którym będziemy lepiej chronić się przez przegrzaniem w lecie i chłodem w zimie.

Autor: Marcin Czechowicz

Okna przyszłości z pewnością będą miały jeszcze lepszą izolacyjność termiczną. Nowatorskich rozwiązań można oczekiwać również od producentów okuć okiennych 

Domowe porządki. Sposoby czyszczenia żaluzji, rolet, plis i paneli okiennych

Wiosenne porządki czekają każdego z nas. Jeżeli jednak decydujesz się na generalne sprzątnie domu,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Montaż stolarki. Jak montować okna, drzwi...

Montaż okien, drzwi wejściowych oraz bram garażowych nie jest prosty, o czym przekonują reklamacje zgłaszane...

Energooszczędność w pakiecie. Uniwersalny...

Energooszczędność to jedno z najważniejszych zagadnień we współczesnym budownictwie. Wzrastające ceny...

Nowe warunki techniczne dla budynków: zaostrzone...

Od 1 stycznia 2017 roku zaczęły obowiązywać nowe warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki....

Okna drewniano-aluminiowe – luksus,...

Połączenie drewna i aluminium pozwoliło stworzyć okna doskonałe. Wyróżnia je ekskluzywny wygląd,...

Okna energooszczędne do domów klasy premium. Czy...

Świadomość inwestorów na temat energooszczędnych okien, jak i samej energooszczędności, stale rośnie....

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.