| muratordom.pl » Budowa » Okna i akcesoria » Jak zaprojektować okna...

Jak zaprojektować okna...

Klimatu nie da się zmienić, ale odpowiednio projektując okna i ich otoczenie, można regulować ilość światła wnikającego do pomieszczeń – zależnie od ich przeznaczenia i naszych potrzeb. 

Jesienią i zimą w domu zwykle jest zbyt ciemno, latem – często narzekamy na nadmiar słońca. Klimatu nie da się zmienić, ale odpowiednio projektując okna i ich otoczenie, można regulować ilość światła wnikającego do pomieszczeń – zależnie od ich przeznaczenia i naszych potrzeb.

Zaplanuj swój dom

Aby jak najlepiej wykorzystać naturalne światło, pomyśl przede wszystkim o ustawieniu domu względem stron świata i właściwym jego rozplanowaniu. Czy kupujesz projekt gotowy, czy zamawiasz go u architekta, pamiętaj, że pokój dzienny, taras czy oranżeria powinny być usytuowane od strony południowej lub zachodniej, kuchnia, jadalnia i sypialnie – od wschodu lub północy, a spiżarnia i pomieszczenia gospodarcze – od północy.

Minimalna wysokość okna w pomieszzeniu mieszkalnym

Dobierz kształt i wymiary okien


W pokojach i pomieszczeniach, z których korzysta się na co dzień, stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi powinien wynosić co najmniej 1:8. Dolna krawędź okna w pomieszczeniu na piętrze powinna być na wysokości 90-110 cm od poziomu podłogi. Wtedy można przez okno swobodnie wyglądać, bez obawy, że się przez nie wypadnie.Okno powinno mieć wysokość co najmniej 130 cm. Na parterze czasem robi się duże okna, od podłogi. Są bardzo efektowne, można wtedy oglądać z wnętrza domu piękny ogród. Taki widok sprawia wrażenie, że za szybą jest następny – zielony – pokój.
Na poddaszu ilość światła wpadająca przez okna dachowe zależy od kąta nachylenia dachu i wysokości, na jakiej znajdują się poziome krawędzie okna. Im mniejsze nachylenie dachu, tym okno powinno być wyższe. Dolna krawędź okna połaciowego powinna być na wysokości 90-110 cm, górna – nie wyżej niż 2 m od podłogi.

Najkorzystniejsze usytuowanie poszczegółnych pomieszczeń domu względem stron świata

Przeczytaj dodatkowo:
Okna PVC godne zaufania

Grupa MS więcej niż OKNA przykłada ogromną wagę do jakości swoich produktów. Od wielu lat dba nie...

Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji...

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi...

Stolarka okienna – fakty i mity

Wybór stolarki okiennej jest wyborem na lata. Jak kupić dobry produkt? Jak zachowuje się materiał, z...

Jakie okna dachowe kupić na poddasze? Sprawdź, co...

Jeżeli stoisz przed wyborem okien dachowych, ten artykuł jest właśnie dla ciebie. Wyjaśniamy w nim, jakie są...

Nietypowe okna do dachów płaskich i dachów...

Nie tylko okna połaciowe dostarczają światło słoneczne do pomieszczeń poddasza użytkowego. Mogą je tam...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.