Dopasowanie stolarki otworowej do elewacji budynku i stylu posesji

2016-08-03 15:54

Dobieranie stolarki otworowej to nie lada zadanie. Podpowiadamy, jak zrobić to z głową, aby okna i drzwi korzystnie podkreśliły walory budynku, a nie stanowiły szpecącego element elewacji domu. Z jakich materiałów powinny być wykonane najlepsze okna do domu? Piękna, nowoczesna i bezpieczna stolarka drzwiowa.

Elawacja budynku
Autor: POL-SKONE Okna z prawie niewidocznymi ramami nadają czystości i przejrzystości formie budynku.

Piękna posesja o spójnym charakterze i wyszukanym stylu to marzenie każdego posiadacza domu jednorodzinnego. Czynnikami składowymi, które pracują na doskonały efekt jest Dobrze zaprojektowany dom i elewacja, elementy dekoracyjne, infrastruktura części ogrodowej oraz ogrodzenie posesji. Wszystkie elementy oraz dodatki powinny być starannie do siebie dobrane. Nie bez znaczenia jest dopasowanie stolarki otworowej do elewacji domu, zarówno nowoczesnego, jak i tego z nutą tradycjonalizmu. Producenci oferują szeroki wachlarz asortymentu. Należy tu wymienić coraz doskonalsze okna PCV, drewniane, aluminiowe lub z materiałów łączonych. Można również wybierać spośród różnych rodzajów drzwi wejściowych: aluminiowych, drewnianych, PCV oraz włókna szklanego.

Okna i drzwi powinny nie tylko dobrze się prezentować, ale i spełniać oczekiwania w zakresie parametrów technicznych. Muszą być solidne, energooszczędne oraz bezpieczne. Trzeba pamiętać, że zabudowa jednorodzinna jest o wiele bardziej narażona na włamania, kradzieże, dlatego podczas wyboru stolarki zewnętrznej warto pomyśleć o rozwiązaniach antywłamaniowych. Mają one za zadanie utrudnić i opóźnić czas dostania się nieproszonego gościa do środka domu. Producenci ciągle pracują nad udoskonalaniem rozwiązań antywłamaniowych, dzięki czemu odsetek udanych rabunków wciąż spada.

Współczesny dworek szlachecki
Autor: Andrzej Szandomirski Siłą architektury dworkowej jest budowanie niepowtarzalnego nastroju.

Stolarka drzwiowa – bezpieczna i efektowna

Nie ma wątpliwości, że drzwi wejściowe muszą dawać poczucie bezpieczeństwa i komfortu termicznego. Są trzy klasy właściwości antywłamaniowych oraz różne wartości współczynnika termoizolacyjności. Im parametry są wyższe tym drzwi będą solidniejsze i cieplejsze co jednoznacznie wiąże się z wyższymi kosztami zakupu. Jednak warto jest inwestować w trwałe rozwiązania najlepszej jakości, które posłużą nam na długie lata.

Jeżeli drzwi wejściowe są bezpieczne to nie znaczy, że muszą być brzydkie. Producenci stolarki zewnętrznej starają się, aby ich produkty były jak najwyższej jakości, spełniały najwyższe wymagania, a przy tym cieszyły oko inwestora. Różne kształty, materiały i rozmiary przeszkleń pozwalają na dobór odpowiednich drzwi do stylu elewacji domu.

Zazwyczaj dopasowuje się drzwi pod kolor stolarki okiennej, jednak to nie jest regułą. W domach zaprojektowanych w stylu nowoczesnym, gdzie okna są wykonane z aluminium, dobrym rozwiązaniem będzie wprowadzenie akcentu drewna za pomocą drzwi i bramy garażowej w tym samym odcieniu. Taki zabieg ociepli i urozmaici, minimalistyczną formę budynku.

Dobrze dobrane drzwi do charakteru domu nie powinny za bardzo się wyróżniać spośród innych elementów, muszą z nimi współgrać. Nie powinny sprawiać wrażenia, że znalazły się tu przypadkowo. Jeżeli chcemy zaakcentować miejsce wejścia do domu raczej wyznacza się je projektując ganki, zadaszenia, dobudówki czy podcienie. Istnienie wejścia można również wyróżnić elementami na elewacji np. dodaniem fragmentu ściany z drewnianych paneli, boniowania lub po prostu wprowadzenia innego koloru ściany.

W domach tradycyjnych drzwi wejściowe mogą być cięższe, wykonane w całości z drewna. Mile widziane są ornamenty, rzeźbienia i przeszklenia. Można zastosować bardziej dekoracyjne i uwidocznione okucia, klamki oraz witraże. W domach o dużych powierzchniach, zaprojektowanych w stylu dworkowym, inwestorzy często wybierają drzwi podwójne, dwuskrzydłowe w wymiarach od 90cm + 40 cm do 90cm+90cm. Takie rozwiązania sprawiają wrażenie luksusu i dostojności.

Idealne okna do domu

Stolarka okienna powinna być dopasowana do stylu elewacji domu. W budynkach zaprojektowanych w duchu tradycji i klasycznej formie, najlepiej będą się prezentowały okna drewniane. W domach w stylu dworkowym można zastosować skrzydła okienne wyposażone dodatkowo w szprosy, które nadadzą charakteru z epoki. Kolorystyka okien drewnianych jest bardzo szeroka więc inwestorzy mają dużą dowolność w zestawieniach z elewacją budynku.

Okna drewniane w odcieniach pinia lub naturalny dąb pasują do jasnej elewacji przełamanej ciemnym dachem w odcieniach szarości. Dobrze jest również powtórzyć elementy drewniane w danej kolorystyce np. w postaci słupka podtrzymującego zadaszenie drzwi wejściowych, drewnianej pergoli na tarasie czy elementów elewacji domu. Najważniejsza jest konsekwencja w wyborze odcienia i zastosowaniu drewna, które nadaje wyrazu i charakteru budynkowi oraz posesji. Jasna, a nawet biała elewacja korzystnie eksponuje również ciemne odcienie stolarki okiennej.

W domach nowoczesnych coraz częściej stosuje się okna aluminiowe, które są proste w swojej stylistyce i pozwalają na wykonywanie dużych przeszklonych powierzchni. Kolorystyka ram zazwyczaj w odcieniach szarości dobrze współgra z drewnem na elewacji, które jest jednym z ostatnich trendów w nowoczesnym budownictwie. Do elewacji wykonanych z jasnej cegły w odcieniach piaskowych i żółtych dobrze komponują się ramy okienne w bardzo ciemnych kolorach, a nawet czarne.

Okna PCV zazwyczaj kojarzone są z bielą, jednak dziś producenci proponują szeroki wachlarz kolorów materiału z którego są wykonane. Mogą być również oklejone imitacją drewna, dzięki czemu otrzymujemy wszystkie właściwości okien PCV i elegancki wygląd okien drewnianych. Są również specjalne serie wyprodukowane na wzór okien aluminiowych, które swoją stylistyką idealnie wpisują się w nowoczesne i proste typy elewacji budynków.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie