| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Wybieramy okna dachowe. Jakie problemy niesie adaptacja poddasza?

Wybieramy okna dachowe. Jakie problemy niesie adaptacja poddasza?

Adaptacja poddasza wiąże się z doświetleniem ciemnych miejsc. Aby wnętrza były jaśniejsze stosuje się okna dachowe lub lukarny. Jeśli już się zdecydowałeś i wybrałeś okna połaciowe, koniecznie zwróć uwagę na sposób na właściwe wymiary. Ważny jest też montaz okien.  Jeżeli o to należycie zadbasz, adaptacja poddasza przebiegnie sprawniej, a strych będzie naprawdę reprezentacyjny.

Ile okien połaciowych?

Adaptacja poddasza wiąże się z oświetleniem ciemnej powierzchni. Do uzyskania niezbędnej ilości światła dziennego należy zaprojektować tyle okien połaciowych, aby powierzchnia szyb stanowiła co najmniej 1/8 powierzchni podłogi poddasza. Pamiętajmy, że kilka okien doświetli powierzchnię bardziej równomiernie niż jedno.

Okna połaciowe wciąż liderem

Najpopularniejszym sposobem doświetlenia poddasza są okna dachowe, czyli inaczej okna połaciowe. Aby wstawić tradycyjne okna, musimy wybudować lukarny i zmienić kształt dachu. Jest to rozwiązanie droższe i przy adaptacji nie zawsze możliwe do wykonania.

Decydując się na okna dachowe, pomyśl o kształcie i ich usytuowaniu w dachu oraz o rozwiązaniach technicznych: sposobie otwierania, właściwościach cieplnych, doborze szyb i sposobie montażu okien. Wpływa to na szczelność, ciepło i stabilność okna.

Autor: FAKRO

Okna dachowe sprawiły, że poddasze zamieniło się w reprezentacyjne wnętrze

Okna dachowe na właściwej wysokości

Okna dachowe umieszczamy w skosie dachu, co umożliwia nam piękny widok na niebo, ale jednocześnie ogranicza kąt widzenia. A my lubimy przecież okna, przez które widać jak najwięcej.

Adaptacja poddasza i montaż okien dachowych zależą od kąta nachylenia dachu. Dlatego w zależności od pochylenia dachu dolna krawędź okna powinna znajdować się co najwyżej na wysokości 90-120 cm nad podłogą, natomiast górna krawędź – na wysokości minimum 180-205 cm.

Ważne też wymiary okien

Aby na poddaszach pod dachami o małej pochyłości (35°) okna dachowe nie ograniczały widoku, muszą mieć aż 160 cm długości.

Na poddaszu pod stromym dachem, nachylonym pod kątem 60°, okno jest ustawione bardziej pionowo i aby swobodnie przez nie wyglądać, może być nieco krótsze – musi mieć jednak co najmniej 94 cm długości.

Duże okna dachowe są efektowne, jednak jeżeli chcemy okno otwierane umieścić niżej niż 85 cm nad podłogą, według przepisów musimy wyposażyć je w barierkę ochronną. Okno nieotwierane możemy zamontować nawet tuż nad podłogą, na przykład w ściance kolankowej.

Dobry pomysł to okna dachowe między krokwiami

Jeśli czeka nas adaptacja poddasza, warto zastanowić się nad takim rozwiązaniem. Korzystnie jest umieścić okna dachowe między krokwiami. Szerokość okna połaciowego dobieramy wówczas, mierząc odległość między krokwiami w świetle i pomniejszając ją o 6 cm (po 3 cm luzu z każdej strony). Wymiary okien dachowych większości producentów są dostosowane do typowych rozstawów krokwi.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Moskitiery, żaluzje, rolety do każdego...

Przysłony okienne, takie jak moskitiery, żaluzje czy rolety muszą pełnić zarówno funkcją praktyczną,...

Nowoczesne okna dachowe. Jak urządzić komfortowe,...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Jakie akcesoria do okien dachowych warto kupić?

Akcesoria do okien dachowych powinny łączyć w sobie cechy funkcjonalne i użytkowe z atrakcyjną formą...

Jak ochronić wnętrze domu przed przegrzaniem?...

Montujemy w domach bardzo wielkie okna, czasem całe ściany są przeszklone. Warto zastosować na nich przesłony...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy,...

Jak rozmieścić okna dachowe? Na co zwrócić uwagę...

Planując naturalne doświetlenie poddasza, warto pamiętać o kilku istotnych zasadach, które pomogą...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.