| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Okna połaciowe w domach energooszczędnych

Okna połaciowe w domach energooszczędnych

Najnowsze okna dachowe mają konstrukcje, w których z jednej strony liczy się uzyskanie jak najlepszej izolacyjności, a z drugiej dąży do powiększenia powierzchni szyby, przez którą przenika do wnętrza darmowa energia ze słońca. Podpowiadamy, jak dobrać okna dachowe do domu energooszczędnego. Wyjaśniamy, czym charakteryzują się energooszczędne okna dachowe.

Autor: VELUX

Okna energooszczędne mogą w pewnym stopniu przyczynić się do zmniejszenia kosztów ogrzewania - ograniczamy ucieczkę ciepła, a co więcej, nie tracimy na estetyce elewacji

Przez okna dachowe, ze względu na ich usytuowanie, ucieczka ciepła może być większa niż przez okna o podobnej wielkości, które montowane są pionowo. Dlatego warto zadbać, żeby okna te miały dobre parametry energetyczne. Okna dachowe od jednego producenta od zewnątrz prezentują się tak samo, dlatego nie trzeba trzymać się zasady zakupu okien tego samego typu i o tych samych parametrach dla całego domu. Od południa sprawdzą się dobrze standardowe okna, zaś od północy, gdzie straty ciepła są większe, bardziej odpowiednie będą okna wyposażone w szybę dwukomorową o podwyższonej izolacyjności.

Ciepłe, cieplejsze i najcieplejsze

  • Ciepłe - to okna połaciowe o współczynniku Uw = 1,3-1,4 W/(m2.K) są już „ciepłym standardem” w nowo budowanych domach.
  • Cieplejsze - do domów energooszczędnych zgodnie z zaleceniami specjalistów powinno się wybierać okna o współczynniku Uw = 0,8-1,3 W/(m2.K).
  • Najcieplejsze - w domach pasywnych wymagania dotyczące termoizolacyjności są najsurowsze. Okna powinny mieć Uw  mniejsze lub równe 0,8 W/(m2.K).

Okna połaciowe w zgodzie ze standardem domu

Obecnie dla okien połaciowych obowiązujący współczynnik przenikania ciepła przez okno (Uw), niezależnie od strefy klimatycznej, wynosi maksimum 1,5 W/(m2.K). W styczniu 2021 roku współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,1 (W/m2K). A jakie okno wybrać, jeżeli zdecydowałeś się na budynek energooszczędny w standardzie pozwalającym na ubieganie się o dopłatę NFOŚiGW, czyli zużywający nie więcej energii niż 40 kWh/(m2.rok), lub na pasywny potrzebujący nie więcej energii niż 15 kWh/(m2.rok)? Z obliczeń do wytycznych dotyczących budowania domów energooszczędnych opracowanych przez Krajową Agencję Poszanowania Energii wynika, że:

  • aby osiągnąć standard NF40, konieczne jest zastosowanie okien o współczynniku Uw = 0,8-1,3 W/(m2.K),
  • dla standardu NF15, konieczne jest zastosowanie okien o współczynniku Uw = 0,7-0,8 W/(m2.K).

W przypadku okien o powierzchni mniejszej niż 0,6 m2 w pomieszczeniach niemieszkalnych (łazienki, schowki, garderoby itp.) KAPE proponuje dopuszczenie mniej korzystnego współczynnika U, pod warunkiem że są to okna takiego samego typu i producenta jak zastosowane w pozostałej części domu (czyli spełniające zalecenia) oraz że średni ważony współczynnik U dla wszystkich okien w budynku nie jest gorszy niż określony w wymaganiach. Takie okna są już dostępne, a producenci w odpowiedzi na coraz większe zapotrzebowanie rynku pilnie pracują nad nowymi, jeszcze lepszymi produktami.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Co ma wpływ na izolacyjność termiczną okna dachowego

Wiele zależy od zestawu szybowego, budowy ramy oraz szczelnego montażu. Lepszą izolacyjność uzyskuje się między innymi przez zwiększanie liczby tafli szklanych w zestawach szybowych. Na szyby napyla się też powłoki niskoemisyjne odbijające promieniowanie cieplne i utrudniające ucieczkę ciepła z pomieszczenia. Przestrzeń między szybami wypełnia się gazami szlachetnymi, takimi jak argon lub krypton, co utrudnia przewodzenie energii cieplnej. Styk szyb i ramy uszczelnia się coraz większą liczbą coraz skuteczniejszych uszczelek, a szyby oddziela od siebie ciepłymi ramkami dystansowymi. Polepsza się parametry cieplne samej ramy oraz starannie izoluje przestrzeń wokół ościeżnicy.

Parametry ramy okiennej

Ramy zawsze są słabym miejscem całego okna, mają bow

iem gorszy współczynnik przenikania ciepła niż zestawy szybowe. Producenci poprawiają ich parametry przez optymalizację ich kształtów lub stosowanie do konstrukcji ram materiałów o lepszej izolacyjności. Drewno łączy się z materiałem ociepleniowym na przykład polistyrenem, który jest odporny na wilgoć i złe warunki atmosferyczne, a także zawiera więcej powietrza, dzięki czemu rama ma lepszą izolacyjność niż taka z samego drewna. Do ciepłych ram wykorzystuje się też drewno modyfikowane termicznie. Jest ono nagrzewane w wysokiej temperaturze i podczas tego procesu traci część wilgoci, co poprawia jego właściwości izolacyjne. Niektóre profile ram z PCW, aby skuteczniej zatrzymywały ciepło, są wypełniane pianką polistyrenową.

Ciepłe pakiety szybowe

Szyby stanowią największy procent powierzchni całego okna, dlatego rodzaj zastosowanego pakietu szybowego ma olbrzymi wpływ na izolacyjność całego okna. W okna standardowe najczęściej są wstawiane pakiety dwuszybowe, pakiety trzyszybowe są standardem w oknach domów energooszczędnych. W oknach dachowych liczy się nie tylko ich izolacyjność, ale też to, ile energii cieplnej ze słońca pozyskuje się przez szyby. Dzięki zwiększeniu powierzchni szyb wpadnie więcej światła, dłużej będzie jasno i nie będziesz musiał korzystać ze światła sztucznego, mniej też zapłacisz za energię elektryczną.  Na pewno więcej energii cieplnej uzyskasz montując okna wysoko w połaci dachu. Działanie słońca może być korzystne zimą, za to stać się przyczyną przegrzewania poddasza latem, dlatego dobrze jest mocować regulowane przesłony, które ochronią w nętrze przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym w porze letniej.

Okno poziome

Dachy płaskie mają coraz więcej zwolenników, więc sukcesywnie poszerzana jest oferta okien przeznaczonych do takich dachów. W dachach płaskich okna pełnią często funkcję doświetlającą, wentylacyjną czy wyłazu dachowego. Występują w wersji nieotwieranej lub otwieranej elektrycznie, zaś najnowsze okna wyłazowe do dachów płaskich mogą być ręcznie otwierane do pełnej szerokości i umożliwiają wygodny dostęp do dachu w celach konserwacyjnych. Co ważne, bez względu na sposób otwierania, takie okna od wewnątrz wyglądają tak samo. Są przy tym tak ciepłe, że można je montować w domach energooszczędnych.

Najnowsze otwierane okno CXP do dachu płaskiego może być jednocześnie szerokim wyłazem

Montaż okien połaciowych

Montaż superenergooszczędnego okna dachowego niewiele różni się od montażu zwykłego okna. Do okien energooszczędnych warto dokupić zestawy izolacyjne, dostosowanyme do danego modelu, które ułatwiają prawidłowe zabezpieczenie okna przed zimnem, parą wodną i wilgocią. W zestawie są oferowane ramy izolacyjne do ocieplania przestrzeni między oknem a krokwiami, zestawy izolacji przeciwwilgociowej do szczelnego połączenia papy lub foli dachowej z oknem. Warto też pamiętać, o zastosowaniu okiennej paroizolacji wewnątrz i połączeniu jej z paroizolacją poddasza. Na izolacyjność okna ma też wpływ głębokość umieszczenia go w połaci dachu. Jeśli obniżysz poziom, na którym montujesz okno, to nad ramą zmieści się więcej materiału ociepleniowego. Do takiego systemu montażu trzeba zastosować specjalny kołnierz uszczelniający.

Remont poddasza. Montaż okien dachowych - uszczelnianie i wykańczanie

Montaż okien dachowych przebiega zawsze w dwóch fazach. Najpierw następuje osadzanie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom z płaskim dachem - jak doświetlić...

Pomieszczenia w domu pod płaskim dachem można efektywnie doświetlić od góry. Sprawdź, jakie niebanalne...

Rolety zaciemniające do okien dachowych

Ciepłe dni na poddaszu bywają uciążliwe ze względu na wysoką temperaturę panującą we wnętrzach. Konieczne...

Płaska szara dachówka. Na jaki dach? Jak dobrać...

Płaska szara dachówka wtapia się w naturalne barwy otoczenia i subtelnie dopełnia architektoniczną...

Jasny salon pod dachem. Pomysł na wnętrze z...

Na poddaszu użytkowym z powodzeniem zaaranżujemy jasny i funkcjonalny salon. Wystarczy trzymać się kilku...

Światło na poddaszu – test wiedzy o oknach...

Istnieją dwie metody doświetlenia poddasza słońcem. Jeden to montaż okien dachowych, a drugi to budowa lukarn...