| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Okna połaciowe czy lukarny. Który sposób lepszy na oświetlenie poddasza słońcem

Okna połaciowe czy lukarny. Który sposób lepszy na oświetlenie poddasza słońcem

Niebagatelny wpływ na oświetlenie poddasza ma rodzaj okien. Czy lepiej sprawdzą się okna w lukarnach czy może korzystniej zamontować okna połaciowe. Sprawdź!

Które okna zapewnią lepsze oświetlenie poddasza?

We wnętrzach na poddaszu spotyka się trzy rodzaje okien – tradycyjne - montowane w ścianach szczytowych, tradycyjne montowane w  lukarnach oraz okna połaciowe.

Okna w ścianach szczytowych (oznaczone w projekcie tak samo jak okna na parterze) pojawiają się w domach z dwuspadowymi dachami. Mogą mieć różne kształty, ale zawsze zapewniają dobre oświetlenie poddasza słońcem.

Okna dachowe (oznaczone przerywaną linią) również dają bardzo dużo światła, ale w ich przypadku bardzo istotne jest odpowiednie położenie. Koniecznie trzeba sprawdzić, na jakim poziomie znajduje się dolna krawędź okna. Położone zbyt nisko da mniej światła, a zbyt wysoko – ograniczy możliwość wyglądania. Należy też pamiętać, że długość okna musi być dostosowana do kąta nachylenia połaci – im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno.

Lukarny (oznaczone tak samo jak okna na parterze, na wysuniętych przed pozostałe fragmentach ścian) dają zasadniczo najmniej światła, ale jest to uzależnione przede wszystkim od ich wielkości oraz od wysokości, na jakiej jest położony dach. Bardzo ważna jest też szerokość lukarny – to od niej zależy, jak będziemy mogli ją wykorzystać (czy na przykład możliwe będzie ustawienie w niej łóżka lub biurka).

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Dobrze doświetlony dom z płaskim dachem

Czy nowoczesny dom z płaskim dachem można doświetlić od góry. Oczywiście! Dzięki odpowiednio dobranym...

KONKURS! Wygraj okno uchylno-obrotowe

Nowoczesne okna dachowe preSelect polecane przez firmę Fakro zapewniają naturalne światło i wygodę...