| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Okna na zamówienie. Sam dobierz szyby zespolone i akesoria do okien dachowych.

Okna na zamówienie. Sam dobierz szyby zespolone i akesoria do okien dachowych.

Standardowe okna dachowe nie spełniają twoich oczekiwań? A może zdecyduj się na okna na zamówienie.  Sam będziesz mógł wtedy wybrać szyby zespolone i inne akcesoria do okien.

Autor: VELUX

Okna dachowe zdobyły popularność, bo doskonale doświetlają poddasza, ich montaż nie przysparza kłopotów, a dodatkowe akcesoria podnoszą ich funkcjonalność

Ciepłe i ciche okna dachowe

Izolacyjność cieplna. Producenci przy każdym oknie dachowym w katalogu podają jego współczynnik przenikania ciepła – U. Im jest on niższy, tym lepiej. Jednak porównując podawane współczynniki, należy brać pod uwagę tylko te, które dotyczą całego okna. Współczynnik przenikania ciepła dla szyby będzie zawsze niższy niż dla całego okna połaciowego. Poza tym U szyby nie jest miarodajne, bo termoizolacyjny pakiet szybowy w kiepskiej pod względem izolacyjności cieplnej ramie nie gwarantuje, że całe okno będzie dobrze chroniło przed ucieczką ciepła. Okna połaciowe mają różne współczynniki U – od 1,2 do 1,7 W/(m².K). Warto wiedzieć, że standardowe pakiety szybowe mają współczynnik przenikania ciepła U = 1,1 W/(m².K), a energooszczędne 0,6 W/(m².K).

Izolacyjność akustyczna. Dla osób mieszkających w centrum miasta może się stać jednym z ważniejszych kryteriów. Zestawy szybowe bezpieczne i antywłamaniowe (zawierające szyby hartowane i klejone) mają podwyższoną izolacyjność akustyczną w porównaniu z szybami standardowymi. Te bowiem chronią przed hałasem na poziomie 32 dB, a bezpieczne i antywłamaniowe – 35 dB. Najlepszą ochronę zapewnia okno dachowe dźwiękoszczelne. Redukuje niepożądane dźwięki nawet o 60%.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Materiały skrzydła i ościeżnicy okien dachowych

Producenci oferują okna dachowe drewniane i z PCW. Choć te drugie potrzebują mniej zabiegów konserwacyjnych, to większym zainteresowaniem inwestorów cieszą się okna połaciowe drewniane. Ramy i ościeża okien dachowych są zrobione z drewna sosnowego. Oczywiście drewno musi być odpowiednio przygotowane, aby się nie odkształcało i było odporne na działanie czynników atmosferycznych.
Z reguły do produkcji ram i ościeży wykorzystywane jest drewno klasy I, warstwowo klejone i impregnowane. Prócz tego stolarka jest pokrywana kilkoma – najczęściej dwiema albo trzema – warstwami lakieru lub powłoką poliuretanową. Ten ostatni rodzaj wykończenia jest zalecany do okien znajdujących się w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności.

WARTO WIEDZIEĆ

Zewnętrzną stronę ramy i skrzydła wszystkich okien połaciowych przykrywają specjalne profile aluminiowe zabezpieczające przed czynnikami atmosferycznymi. Blacha aluminiowa ma powłokę poliestrową i dzięki temu jest bardziej odporna na działanie tych czynników. Tak więc decydując się na różne kolory ram okiennych w poszczególnych pomieszczeniach, nie należy się obawiać, że taki wybór będzie szpecił dom. Z zewnątrz wszystkie okna będą miały taki sam kolor.

Szyby zespolone do okien dachowych

Na cenę okien dachowych mają również wpływ zastosowane w nich pakiety szybowe. Sprawdź, jakie pakiety szybowe oferują producenci oraz jakie szyby stosuje się w oknach dachowych.

Nawiewniki okienne i inne akcesoria do okien

Rozszczelnianie okna dachowego przez odpowiedni sposób ustawienia klamki odchodzi już do lamusa. Obecnie okna połaciowe są wyposażane w nawiewniki albo klapy wentylacyjne. Rozwiązania te gwarantują dopływ do pomieszczenia świeżego powietrza bez otwierania okna.
Nawiewniki w oknie dachowym pozwalają z reguły na doprowadzenie w ciągu godziny do 24 m³ powietrza, klapy wentylacyjne w oknie połaciowym nawet do 49 m³.

Interesującym rozwiązaniem jest wbudowanie w okienny system wentylacji filtra powietrza. Chroni on przed przedostawaniem się do pomieszczenia pyłków roślinnych, owadów i kurzu.

Kołnierze do okien dachowych

Dzięki kołnierzom połączenie okna dahcowego z połacią staje się szczelne. Jednak kołnierz nie zawsze jest zintegrowany z oknem, bardzo często jest sprzedawany oddzielnie. Istotne jest więc dostosowanie kołnierza do wymiarów okna i do rodzaju pokrycia. Sprzedawane są specjalne kołnierze do pokryć falistych i płaskich oraz uniwersalne, które można montować bez względu na rodzaj i wysokość pokrycia.

W standardowej ofercie są kołnierze z aluminium, miedzi, a na zamówienie klienta również z blachy cynkowo-tytanowej. Kołnierze oferowane przez producentów najczęściej mają kolor brązowy albo czarny. Można też zamówić kołnierz w dowolnym kolorze wybranym z palety RAL. Wtedy jednak cena kołnierza z reguły wzrasta, na przykład aluminiowego aż o 25%. Jednak sam kołnierz w wymarzonym kolorze to jeszcze za mało, by dach miał jednolity kolor. Zmiana koloru kołnierza powinna pociągnąć za sobą zmianę koloru oblachowania okna. Jednak wtedy cena oblachowania również wzrośnie – o blisko 10%.

WARTO WIEDZIEĆ

Chcąc zwiększyć kąt nachylenia okna w dachu, trzeba zamontować je w specjalnym kołnierzu. Może on zwiększyć kąt nachylenia okna połaciowego o 10%.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Sypialnia na poddaszu. Pomysły na ciekawą...

Sypialnia na poddaszu to dzisiaj standard. Kluczem do interesującej aranżacji sypialni pod skosami jest dobry...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych. Co...

Ceny okien plastikowych i okien drewnianych mogą w znacznym stopniu różnić się od siebie. Sprawdźmy,...

Poddasza, pomieszczenia za skosami. GALERIA...

Światło dzienne ma znaczący wpływ na nasze samopoczucie i komfort użytkowania pomieszczeń. Dlatego też, już...

Sposoby na zaciemnienie wnętrz - rolety i żaluzje

Rolety, żaluzje i inne przesłony okienne służą nie tylko do ochrony wnętrz przed słońcem i wysoką temperaturą...

Wybieramy rolety do okien dachowych, żaluzje,...

Markizy i rolety do okien dachowych skutecznie ograniczają przepływ ciepła, nie dopuszczając do nagrzewania...