Bądź na bieżąco!
Zapisz się na newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Montaż okien dachowych - zasady i zalecenia

Montaż okien dachowych - zasady i zalecenia

Montaż okien dachowych powinien być dobrze przemyślany. Ważna jest lokalizacja okien połaciowych, dobór sposobu montażu do rodzaju pokrycia oraz  postępowanie ściśle według instrukcji dołączonej przez producenta.

Montaż okna dachowego: w jakim dachu?

O tym, w jak stromym dachu może być zamontowane okno dachowe, decyduje sposób otwierania okna połaciowego. Najwięcej możliwości dają okna obrotowe, które nadają się do dachów o kącie nachylenia połaci od 15 do 90°. W przypadku okien uchylno-obrotowych i okien wysokoosiowych możliwości jest trochę mniej. Te pierwsze okna dachowe montuje się w dachach o nachyleniu od 15 do 65°. Drugi rodzaj okien połaciowych – od 20 do 65°. Właściciele domów z dachem o spadku mniejszym niż 15° lub zupełnie płaskich muszą zamontować okno dachowe na specjalnej podstawie nachylonej do dachu pod kątem 19°.

Do czego montować okna połaciowe?

Większość okien dachowych montuje się na łatach – mają kątowniki montażowe na górze i na dole ościeżnicy. Są też takie okna dachowe, których ościeżnice przytwierdza się do krokwi – z kątownikami z obydwu jej boków. Okna uniwersalne mają szerokie kątowniki narożne, dzięki którym można je opierać zarówno na krokwiach, jak i na łatach. Niektóre z nich mają tradycyjne kątowniki, które można montować w dowolnym miejscu ościeżnicy. Warto wiedzieć, że między różnymi pokryciami dachowymi a oknami dachowymi trzeba pozostawić odpowiednie odstępy. Przy pokryciu płaskim (papa, gont bitumiczny, blacha płaska) odstęp pod oknem połaciowym (od deskowania do ościeżnicy) powinien mieć od 0 do 4 cm, a przy dachu pokrytym dachówką lub blachodachówką – od 4 do 9 cm. Gdy pokrycie dachowe jest wysoko profilowane (wysokość profilu przekracza 5 cm), odstęp ten powinien wynosić 9 cm. Przy układaniu dachówki wzdłuż boków okna dachowego należy pozostawić od 3 do 7 cm wolnej przestrzeni, a nad oknem – od 6 do 15 cm.

Długość okna dachowego a kąt nachylenia dachu

Wymiary okien dachowych

Przepisy mówią, że w pomieszczeniach na poddaszu powierzchnia okien połaciowych w świetle ościeżnic musi stanowić minimum 1/8 powierzchni podłogi (górnej granicy przeszklenia ie ma, w zależności od upodobań można przeszklić nawet całą połać dachu, pod warunkiem że jego konstrukcja to wytrzyma). Oznacza to, że w pomieszczeniu wielkości 20 m² należy montować okna dachowe o łącznej powierzchni przeszklenia co najmniej 2,5 m². Kombinacje mogą być różne, ponieważ okna dachowe są dostępne w kilkunastu rozmiarach. Można np. zamontować trzy okna dachowe o wielkości 8 x 160 cm w zestawieniu poziomym lub cztery okna połaciowe o wielkości 78 x 140 cm w zestawieniu pionowym. Długość okna dachowego trzeba zawsze dostosować do kąta nachylenia połaci dachu – im jest on mniejszy, tym dłuższe powinno być okno dachowe. Zależność ta wynika z konieczności uzyskania możliwości wyglądania przez okno połaciowe zarówno w pozycji siedzącej, jak i stojącej.

Montaż okna dachowego a sposób jego otwierania

Podane poniżej wartości dotyczą okna dachowego o długości około 100 cm zamontowanego w dachu o dużym spadku.

Na jakiej wysokości nad podłogą montować okna połaciowe?

Dla wygody użytkownika okno dachowe powinno być zamontowane na takiej wysokości, aby dolna krawędź szyby znalazła się poniżej wzroku osoby siedzącej, czyli nie wyżej niż 110 cm nad podłogą, a górna krawędź ramiaka powyżej głowy osoby stojącej. Niezwykle istotny jest jednak sposób otwierania okna dachowego, ponieważ zależnie od niego górna krawędź ramy okiennej wchodzi do wnętrza poddasza w połowie wysokości (okno obrotowe), w 3/4 wysokości (wysokoosiowe) lub nie wchodzi wcale (okno uchylne i okno uchylno-obrotowe). Oznacza to, że okna obrotowe należy montować wyżej – na takiej wysokości, aby wchodzący do wnętrza ramiak znalazł się około 180 cm nad podłogą, a wysokoosiowe, uchylne i uchylno-obrotowe mogą być zamontowane niżej (90-110 cm nad podłogą). Bardzo ważne jest przy tym uwzględnienie spadku połaci dachu i długości okna połaciowego. Położenie dolnej krawędzi otworu okiennego ograniczają przepisy: nie może się znajdować niżej niż 85 cm nad podłogą (chyba że zastosuje się okno nieotwieralne lub balkon dachowy). Dobra rada: wysokość montażu okna najlepiej ustalić na miejscu, czyli na poddaszu. Siąść, stanąć – wymierzyć. Amatorów podwyższania ścianek kolankowych przestrzegamy: zyskuje się w ten sposób większą przestrzeń, ale traci możliwość umieszczenia okna dachowego na odpowiedniej wysokości.

Przeczytaj dodatkowo:
Jakie okno połaciowe wybrać na poddasze?

Okna dachowe różnią się parametrami cieplnymi, pakietami szybowymi i budową. Jednak wybór...

Świetlik tunelowy – dobry sposób na doświetlenie...

Dzięki zainstalowaniu świetlika tunelowego można rozświetlić pomieszczenia, w których nie ma okien, na...

Duże okna połaciowe. Jak je prawidłowo rozmieścić...

Dzięki dużym oknom połaciowym, poddasze staje się w pełni wartościową przestrzenią użytkową. To niezwykle...

Pomysłowa aranżacja poddasza: zobacz najnowsze...

Odpowiednio dobrane okna połaciowe to połowa sukcesu w aranżacji poddasza. Jeżeli planujesz zrobić tam...

Jak urządzić pokój dziecka na poddaszu?

Poddasze to idealne miejsce na usytuowanie pokoju dla dziecka. Urządzając go, poza funkcjonalną aranżacją i...

Łazienka na poddaszu jasna i wygodna

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom łazienkę na poddaszu można doświetlić światłem dziennym niezależnie od tego,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.