| muratordom.pl » Budowa » Okna dachowe » Jakie okno do łazienki na poddaszu: drewniane, czy plastikowe?

Jakie okno do łazienki na poddaszu: drewniane, czy plastikowe?

Okno do łazienki usytuowanej na poddaszu powinno być odporne na wilgoć. Specjalnie z myślą o takich pomieszczeniach powstały okna dachowe odporne na wodę. Dowiedz się, czym powinno charakteryzować się najlepsze okno do łazienki. Czy lepsze będzie okno drewniane, czy może okno plastikowe?

Okno dachowe do łazienki: drewniane czy plastikowe?

Zwolennicy okien drewnianych bez obaw mogą kupić okna, których ramy są wykonane z wielu warstw drewna sosnowego, ale uwaga – drewniana rama jest pokryta kilkumilimetrową warstwą twardego poliuretanu pomalowanego na biało. Choć okno jest drewniane, wygląda jak wykonane z tworzywa. Zapewne jednak dla zagorzałych zwolenników drewnianych ram wystarczającą rekompensatą będzie świadomość, że mają drewniane, trwałe okno.

Plusem drewnianego okna dachowego jest to, że nie wymaga konserwacji. Krawędzie drewnianych profili ościeżnicy i skrzydła zostały zaokrąglone po to, by powłoka z poliuretanu rozkładała się równomiernie i dzięki temu była trwalsza – odporna na uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowym wzmocnieniem konstrukcji okna są umieszczone w ramie stalowe profile.

Dostępne na naszym rynku drewniane okna do łazienek są wyposażone w specjalne pakiety szybowe – między dwiema 4-milimetrowymi szybami znajduje się argon, a dodatkową ochroną termiczną jest powłoka antyemisyjna na zewnętrznej szybie. Można też kupić okna z szybą antywłamaniową albo ornamentową (szronioną).

Autor: VELUX

Chcąc zapewnić wystarczającą ilość światła dziennego, kształt okna należy uzależnić od kąta nachylenia połaci dachowej. Zasada jest prosta – im mniejszy kąt, tym dłuższe okno.

Okna plastikowe przeznaczone do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności mają ramy wykonane z wielokomorowych profili PCW. Tworzywo, z którego są zrobione okna, nie tylko nie pochłania wilgoci, ale ma też wysoką odporność na działanie kwasów i alkoholi. Wewnątrz ramy okna mają wzmacniający rdzeń stalowy. Dzięki temu konstrukcja jest stabilna i odporna na odkształcenia podczas użytkowania.

Okna z tworzywa są wyposażone w aluminiowy profil, który od zewnątrz dociska szybę. Blacha aluminiowa jest zabezpieczona powłoką poliestrową i dzięki temu odporniejsza na działanie czynników atmosferycznych.

Dodatkowe zalety dachowych okien łazienkowych

Z zewnątrz okna plastikowe nie różnią się od drewnianych okien dachowych. Tak jak drewniane, są wyposażone w termoizolacyjne szyby zespolone. Najczęściej zewnętrzna jest hartowana, a wewnętrzna ze szkła niskoemisyjnego. Współczynnik przenikania ciepła zarówno okien drewnianych, jak i plastikowych to 1,5 albo 1,6 W/(m²·K).

Okna łazienkowe mogą mieć nawiewnik albo klapę wentylacyjną. Dzięki temu bez otwierania okna do pomieszczenia w ciągu godziny może się dostać 16,1 m³ albo nawet 49 m³świeżego powietrza. Niektóre takie okna mają dodatkowo wbudowany filtr powietrza, który zapobiega przedostawaniu się do pomieszczenia kurzu, pyłków roślinnych i owadów.

Okna na zamówienie. Sam dobierz szyby zespolone i akesoria do okien dachowych.

Standardowe okna dachowe nie spełniają twoich oczekiwań? A może zdecyduj się na okna na...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Okno kolankowe, czyli okno tradycyjne i dachowe w...

Okno kolankowe to dobre rozwiązanie na poddasze, szczególnie w przypadku domów z dachem bez...

Nowoczesne poddasze: okna dachowe i rolety na...

Renowacje i adaptacje to obecnie jeden z trendów, który z roku na rok będzie się coraz bardziej...

Markizy i rolety wewnętrzne. Wybierz oryginalne!

Osłony okienne, w tym markizy i rolety zamontowane w oknach dachowych, znacznie ograniczają nasłonecznienie i...

Nowoczesne okna dachowe. Jak urządzić komfortowe,...

Przestrzeń na poddaszu traktowana jest głównie jako strefa rodzinna, miejsce spokoju i ciszy, w...

Markizy i rolety zewnętrzne na okna dachowe

Okna dachowe znakomicie doświetlają poddasze. Jednak więcej światła, oznacza również więcej ciepła....

Przesłony na okna dachowe. Jak dobrać i...

Zobacz, co zrobić, aby nie dopuścić do przegrzania się pomieszczeń pod dachem. Rodzaje przesłon zewnętrznych...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.