| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Termomodernizacja budynku jednorodzinnego – inwestycja w przyszłość

Termomodernizacja budynku jednorodzinnego – inwestycja w przyszłość

Ile energii przeznaczonej na ogrzewanie domu można zaoszczędzić przez ocieplenie ścian? Jak dużo ciepła „ucieka” przez dach lub podłogi? Dlaczego warto zainwestować w termomodernizację budynków jednorodzinnych?

W Polsce jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych. Zdecydowana większość z nich powstała kilkadziesiąt lat temu – w czasach, kiedy nie zwracano jeszcze uwagi na jakość materiałów budowlanych i na jej związek z późniejszą eksploatacją budynku, w tym zużycia energii.

Którędy z naszych domów „ucieka” najwięcej energii? Przez tradycyjną wentylację grawitacyjną tracimy ok. 30% ciepła. Niedocieplone ściany niepotrzebnie „wypuszczają” nawet do 30%, a dach do 20%. Nieszczelne okna to ubytki ciepła na poziomie 15-25%.

Budynki, które mają więcej niż 30 lat są przeważnie ocieplone słabo lub wcale. Na dodatek powszechnym sposobem na ich ogrzanie pozostają przestarzałe kotły węglowe. Często spalany jest w nich węgiel o niskiej jakości, co bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenie powietrza i co raz większe problemy np. ze smogiem.

W źle zaizolowanych budynkach, wyposażonych w zużyte i niesprawne instalacje pomieszczenia mogą być niedogrzane pomimo bardzo dużej produkcji ciepła i ponoszenia wysokich kosztów zużywanej energii. W licznych przypadkach źle zaizolowane ściany zewnętrzne są zimą po stronie wewnętrznej (w mieszkaniach) bardzo zimne, co powoduje, że na ich powierzchni może wykraplać się wilgoć zawarta w powietrzu. To znakomite warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Niska temperatura, wilgoć i pleśń odbijają się na zdrowiu mieszkańców, a szczególnie groźne są dla dzieci. We wszystkich budynkach oddanych do użytku przed 1995 rokiem konieczna jest termomodernizacja.

Na czym polega termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja to zestaw działań obejmujących zmiany zarówno w systemach wentylacji i ogrzewania, jak też w samej strukturze budynku czy w instalacji doprowadzającej ciepłą wodę. Jej efektem jest eliminacja strat ciepła, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na energię do jego wyprodukowania.

Tylko budynek właściwie zaizolowany i wyposażony w sprawną instalację grzewczą zapewnia warunki komfortu cieplnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

Niższe rachunki za energię to niewątpliwie najbardziej dostrzegalny efekt termomodernizacji, a przez to też najbardziej przekonujący argument dla właścicieli i użytkowników budynków jednorodzinnych. Ogromne znaczenie dla obecnych i przyszłych pokoleń ma też pozytywny efekt ekologiczny zmian: -mniej zmarnowanej energii przełoży się na zmniejszenie eksploatacji kurczących się zasobów surowców naturalnych.

Dowiedz się więcej: www.EkologicznyDom.org i www.ekoprezent.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Przeczytaj dodatkowo:
Ocieplenie domu styropianem - GALERIA krok po...

Zobacz, jak wykonać ocieplenie domu krok po kroku. Ocieplenie styropianem bez błędów potrzebuje...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Buduj energooszczędnie. Jak zbudować dom, żeby...

Od nowego roku zaostrzyły się wymagania dotyczące energooszczędności domów. Kolejna rewolucja czeka w...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

sponsor artykułu