| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Termomodernizacja budynku jednorodzinnego – inwestycja w przyszłość

Termomodernizacja budynku jednorodzinnego – inwestycja w przyszłość

Ile energii przeznaczonej na ogrzewanie domu można zaoszczędzić przez ocieplenie ścian? Jak dużo ciepła „ucieka” przez dach lub podłogi? Dlaczego warto zainwestować w termomodernizację budynków jednorodzinnych?

W Polsce jest ponad 5 mln domów jednorodzinnych. Zdecydowana większość z nich powstała kilkadziesiąt lat temu – w czasach, kiedy nie zwracano jeszcze uwagi na jakość materiałów budowlanych i na jej związek z późniejszą eksploatacją budynku, w tym zużycia energii.

Którędy z naszych domów „ucieka” najwięcej energii? Przez tradycyjną wentylację grawitacyjną tracimy ok. 30% ciepła. Niedocieplone ściany niepotrzebnie „wypuszczają” nawet do 30%, a dach do 20%. Nieszczelne okna to ubytki ciepła na poziomie 15-25%.

Budynki, które mają więcej niż 30 lat są przeważnie ocieplone słabo lub wcale. Na dodatek powszechnym sposobem na ich ogrzanie pozostają przestarzałe kotły węglowe. Często spalany jest w nich węgiel o niskiej jakości, co bezpośrednio wpływa na zanieczyszczenie powietrza i co raz większe problemy np. ze smogiem.

W źle zaizolowanych budynkach, wyposażonych w zużyte i niesprawne instalacje pomieszczenia mogą być niedogrzane pomimo bardzo dużej produkcji ciepła i ponoszenia wysokich kosztów zużywanej energii. W licznych przypadkach źle zaizolowane ściany zewnętrzne są zimą po stronie wewnętrznej (w mieszkaniach) bardzo zimne, co powoduje, że na ich powierzchni może wykraplać się wilgoć zawarta w powietrzu. To znakomite warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Niska temperatura, wilgoć i pleśń odbijają się na zdrowiu mieszkańców, a szczególnie groźne są dla dzieci. We wszystkich budynkach oddanych do użytku przed 1995 rokiem konieczna jest termomodernizacja.

Na czym polega termomodernizacja budynku?

Termomodernizacja to zestaw działań obejmujących zmiany zarówno w systemach wentylacji i ogrzewania, jak też w samej strukturze budynku czy w instalacji doprowadzającej ciepłą wodę. Jej efektem jest eliminacja strat ciepła, a co za tym idzie mniejsze zapotrzebowanie na energię do jego wyprodukowania.

Tylko budynek właściwie zaizolowany i wyposażony w sprawną instalację grzewczą zapewnia warunki komfortu cieplnego, przy jednoczesnym zmniejszeniu kosztów ogrzewania.

Niższe rachunki za energię to niewątpliwie najbardziej dostrzegalny efekt termomodernizacji, a przez to też najbardziej przekonujący argument dla właścicieli i użytkowników budynków jednorodzinnych. Ogromne znaczenie dla obecnych i przyszłych pokoleń ma też pozytywny efekt ekologiczny zmian: -mniej zmarnowanej energii przełoży się na zmniejszenie eksploatacji kurczących się zasobów surowców naturalnych.

Dowiedz się więcej: www.EkologicznyDom.org i www.ekoprezent.org

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Narodowa Fundacja Ochrony Środowiska, Centrum UNEP/GRID-Warszawa.

Przeczytaj dodatkowo:
Grafitowa izolacja fundamentów, cokołów i dachów...

Yetico wprowadziło na rynek nowe płyty styropianowe dedykowane izolacji termicznej fundamentów i...

Zapytaj eksperta o termomodernizację domu....

Planujesz ocieplenie domu? Poszukujesz informacji o materiałach potrzebnych do termomodernizacji? Nie wiesz,...

Ekspert odpowiada na wszelkie pytania na temat...

System ocieplania pianką poliuretanową na dobre zadomowił się na polskim rynku. Pianka PUR to materiał ciepły...

Termomodernizacja – wszystko o docieplaniu...

Jak wykonać dodatkowe ocieplenie na już istniejącym ociepleniu domu? Zobacz, jak wygląda przekrój...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Zapytaj EKSPERTA o ocieplenie domu pianką PUR

Ocieplenie domu pianką PUR to alternatywa dla wełny mineralnej i styropianu. Pianka dokładnie wypełnia...

sponsor artykułu
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.