| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Ocieplanie domu od wewnątrz - na te 4 rzeczy koniecznie zwróć uwagę

Ocieplanie domu od wewnątrz - na te 4 rzeczy koniecznie zwróć uwagę

Ocieplenie domu od wewnątrz to czasami jedyne rozwiązanie, aby poprawić izolacyjność cieplną ścian. Ocieplanie od środka jest jednak bardziej ryzykowne od tradycyjnej izolacji zewnętrznej. Jest bowiem wiele czynników, które mogą je utrudnić. Zobacz, na co zwrócić uwagę, aby zyskać na ociepleniu od środka.

Nowoczesne ocieplenie ścian, podłogi i poddasza. Zobacz!

1. Paroizolacja

W przypadku ocieplenia od wewnątrz ściany trzeba przede wszystkim chronić przed wilgocią. Przenikaniu pary wodnej pochodzącej z wnętrza domu do środka przegrody przeciwdziała paroizolacja o właściwie dobranym współczynniku oporu dyfuzyjnego.

Tradycyjnie przegrodę konstruuje się tak, by od środka znajdował się materiał o najwyższym oporze. Im dalej na zewnątrz, tym opór kolejnej warstwy powinien być mniejszy. Ocieplając ściany od środka, zaburzamy taki układ warstw, trzeba więc ograniczyć dostawanie się pary wodnej do środka przegrody.

Para przenika inaczej przez poszczególne materiały ociepleniowe (wełna mineralna, styropian), bo mają one różne współczynniki oporu dyfuzyjnego. Rodzaj materiału dobranego do ocieplania od środka ma wpływ na kondensację pary wodnej, ponieważ od tempa przepływu pary zależy jej zachowanie się w przegrodzie.

Polecamy:

Konstrukcja ocieplenia musi być dostosowana do wartości tego parametru. Dlatego często używaną do ocieplania od środka wełnę mineralną przykrywa się folią paroizolacyjną o wysokim oporze dyfuzyjnym – Sd≥100 m – lub znajdującą się w klasie A zgodnie z normą PN-EN 13984. Paroizolacja musi być szczelnie łączona taśmą dwustronnie klejącą lub specjalnym klejem – także dookoła okien.

2. Fachowy projekt

Aby nie popełnić błędu, warto powierzyć przygotowanie projektu osobie znającej fizykę budowli (audytorzy energetyczni, architekci specjalizujący się w projektowaniu domów efektywnych energetycznie, znani producenci materiałów izolacyjnych oferujący serwis techniczny). Ekspert wykona obliczenia sprawdzające, czy wewnątrz ocieplanej przegrody nie wystąpi kondensacja pary. Każdy przypadek izolacji od wewnątrz wymaga indywidualnego podejścia.

Fachowy projekt ogranicza destrukcyjny wpływ pary wodnej, która może się kondensować w przegrodzie. Źle zaprojektowana izolacja będzie powodować wykraplanie się wody na ścianach, a w konsekwencji rozwój grzybów i pleśni.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami (Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie) U dla ścian zewnętrznych po dociepleniu powinno maksymalnie wynosić 0,3 W/(m2·K). Dla przykładu, jeżeli ściana jest z cegły pełnej grubości 38 cm, jej izolacyjność cieplna U wynosi 1,51 W/(m2·K).

Aby więc osiągnąć wymagania polskich przepisów, taką ścianę należy izolować warstwą wełny szklanej grubości 10 cm, o współczynniku przewodzenia ciepła 0,030 W/(m·K). Uzyskuje się w ten sposób przegrodę właściwie zaprojektowaną pod kątem ochrony przed stratami ciepła. Przy tym pomieszczenie pomniejsza się o grubość ocieplenia, czyli przynajmniej o 11,25 cm (izolacja + płyta gipsowo-kartonowa). Gdy materiał, z którego wykonana jest ściana zewnętrzna, jest inny, zmienia się też grubość ocieplenia wewnętrznego.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

3. Mostki termiczne

W przypadku ocieplenia od środka niełatwo uniknąć mostków termicznych. Trudno bowiem zapewnić ciągłość izolacji wewnętrznej w starym budynku, bo oznaczałoby to konieczność ocieplenia nie tylko ścian, ale także wszystkich podłóg i stropów, przeniesienie wszystkich instalacji i zaizolowanie ich przejść przez stropy.

Unikamy tego, izolując nie tylko ścianę zewnętrzną, lecz również na szerokości 60-100 cm przylegające do niej przegrody – ściany prostopadłe do ściany zewnętrznej, a także strop nad i pod pomieszczeniem.

Szczególnie trudna do wykonania jest izolacja stropu (podłogi), ale teoretycznie nie powinno się z niej rezygnować. Połączenia między ścianą zewnętrzną a prostopadłą do niej ścianą wewnętrzną powinno wykonywać się tak, by nie łączyć izolacji pod kątem 90°.

Jeśli z jakichś powodów nie ma możliwości ocieplenia ścian prostopadłych do zewnętrznej, możliwe jest zmniejszenie mostka termicznego. Należy na ścianie prostopadłej nakleić kliny z materiału ociepleniowego grubości od 0,1 do 20 mm i długości 200 mm albo w narożach użyć metalowego kątownika o ściankach grubości 0,5 mm i długości 50 mm. Nie unikniemy w ten sposób mostka, ale zmienimy rozkład temperatury na korzystniejszy.

Wybierając rodzaj izolacji, pamiętajmy także, że im mniejszy jej współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda), tym mniejszą grubość może mieć izolacja.

Obejrzyj też, jak przyklejać do ściany styropian

4. Ocieplenie od środka tylko części domu

Gdy ocieplamy od wewnątrz część budynku wielorodzinnego (bliźniaczego, szeregowego itd.), nie mamy wpływu na to, jak będą zaizolowane przegrody w pomieszczeniach niebędących w naszej dyspozycji. Nie zawsze też, ze względów technicznych, będziemy mogli właściwie zaizolować ściany i stropy od wewnątrz (bo konieczne byłoby np. zrywanie warstw podłogowych).

Ocieplając w należącym do nas domu tylko pojedyncze pomieszczenia, pamiętajmy, że będzie to wpływało na sąsiednie ściany i stropy. Inaczej będą się rozkładać parametry cieplno-wilgotnościowe w ścianie/ stropie sąsiadującym z „zimniejszym” pomieszczeniem.

Montując niewłaściwie zaprojektowaną izolację wewnętrzną, możemy spowodować, że obok pojawi się grzyb lub pleśń. Może się też zdarzyć, że nie osiągniemy spodziewanych efektów. Obliczenia konstrukcyjne, cieplne, energetyczne są prowadzone dla całego domu, gdy więc zmieniamy jego część, może to mieć wpływ na resztę. Na przykład ściany pomiędzy bliźniaczymi częściami domu zazwyczaj nie są ocieplane, bo zakłada się, że w każdej będzie panować temperatura zapewniająca komfort cieplny (20-24°C). Ale sąsiad może przecież utrzymywać w swoim domu stałą temperaturę 15°C. Wtedy, w wyniku strat ciepła przez ścianę międzymieszkaniową, termoizolacja ściany zewnętrznej nie wpłynie znacząco na podniesienie komfortu cieplnego w naszym domu.

Kiedy ocieplanie domu od środka to konieczność i jakie problemy mogą się pojawić?

Wszyscy specjaliści uważają, że ocieplanie ścian od środka jest mniej korzystne niż ocieplenie...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Nowoczesne systemy balkonowe. Izolacja balkonu...

Nowoczesne systemy balkonowe to szybkie, proste i łatwe w realizacji rozwiązania o wieloletniej trwałości....

Izolacja dachu skośnego – zrób to dobrze, a...

Ocieplenie domu jest inwestycją na lata. 70% energii wykorzystywanej przez budynki, to właśnie energia zużyta...

Jakie znaczenie ma współczynnik przenikania...

W dobie rosnącej popularności domów energooszczędnych i pasywnych, coraz częściej słyszymy o czymś...

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....