| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja dachu skośnego i dachu płaskiego: kiedy wełna mineralna jest wskazana?

Izolacja dachu skośnego i dachu płaskiego: kiedy wełna mineralna jest wskazana?

Przez dach ucieka z domu najwięcej ciepła. Istotne jest więc, żeby izolacja dachu była wykonana bardzo starannie. W tym celu można zastosować wełnę mineralną. Aby w pełni wykorzystać jej izolacyjność, trzeba wiedzieć jaki produkt (płyty, maty, granulaty) zastosować. Radzimy, kiedy do izolacji dachu stosować wełnę mineralną.

Izolacja dachu skośnego

Dachy skośne ociepla się je płytami i matami z wełny mineralnej lub szklanej o małej gęstości i niskim współczynniku przewodzenia ciepła  (około 0,035-0,037 W/(m*K)). Do ocieplania dachów skośnych stosuje się także płyty lub maty laminowane - powleczone folią aluminiową, która odbija ciepło i pełni rolę paroizolacji.

W takim przypadku można również do izolacji dachu zastosować luźną wełnę w postaci granulatu. Jest to pracochłonne i wymaga dodatkowych zabiegów stolarskich. Do krokwi trzeba bowiem przymocować przeźroczystą folię i poprzeczne listwy, dzięki którym granulat będzie dokładnie i równomiernie rozprowadzony.

Ocieplając dach skośny, trzeba pamiętać o ułożeniu od strony pomieszczenia folii paroizolacyjnej. Dzięki niej wilgoć powstająca w pomieszczeniach nie przedostanie się w głąb dachu i tym samym nie zawilgoci go. Od zewnętrznej strony pod warstwą pokrycia powinna się znaleźć folia dachowa. Jej zadaniem będzie ochrona przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Dach powinien też mieć sprawną wentylację, żeby para wodna, która dostanie się do jego wnętrza, mogła swobodnie się wydostać.

Izolacja dachów skośnych i dachów płaskich wełną mineralną

Izolacja dachów skośnych i dachów płaskich wełną mineralną

Izolacja dachu płaskiego

W stropodachu niewentylowanym izolację można zrobić na dwa sposoby. Można ułożyć płyty dwuwarstwowe z wełny mineralnej. Ich część wierzchnia jest utwardzona, tak by płyta mogła przenosić duże obciążenia. Istnieją także i takie płyty dwuwarstwowe z wełny mineralnej, które pokryte są welonem szklanym. W płytach tego typu powierzchnia zewnętrzna jest specjalnie oznakowana, by uniknąć pomyłki przy montażu. Można również zastosować dwie płyty: jedną twardą – jako płytę wierzchnią, drugą miękką i lżejszą – jako spodnią. Płyta wierzchnia z wełny mineralnej lub szklanej ma za zadanie przenosić obciążenia i zabezpieczać płytę spodnią z wełny mineralnej, która pełni jedynie funkcję izolacyjną. Płyty na stropodachach niewentylowanych układa się na płycie betonowej. Z zewnątrz kryte są one papą.

Gdy ocieplamy stropodach wentylowany (taki, w którym między stropem ostatniej kondygnacji a dachem jest szczelina powietrzna), można to zrobić dwoma sposobami. Jeśli między stropem a dachem jest wystarczająco wysoko, by można było tam wejść i swobodnie się poruszać – można ułożyć na stropie termoizolację z miękkich płyt lub mat z wełny mineralnej bądź szklanej.

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Izolacje natryskowe z pianki PUR

Zobacz, co powinieneś wiedzieć przed ociepleniem domu. Dowiedz się, jak wybrać materiał do termomodernizacji....

Mostki termiczne na poddaszu użytkowym. Jak...

Analizując straty ciepła w budynkach mieszkalnych, stwierdza się że dach stanowi potencjalnie największą...

Ocieplanie domu i energooszczędność - sprawdź, co...

Termomodernizacja domu związana jest z szeregiem prac. Najbardziej jednak kojarzona jest z ociepleniem domu...

Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać...

Zmiany w warunkach technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie dotyczą między innymi...

Systemy optymalnej termoizolacji w budynkach...

Termomodernizację obiektów zabytkowych należy przeprowadzać z poszanowaniem cennych elementów...

Zapytaj eksperta o termomodernizację domu....

Planujesz ocieplenie domu? Poszukujesz informacji o materiałach potrzebnych do termomodernizacji? Nie wiesz,...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.