| muratordom.pl » Budowa » Izolacje » Izolacja dachu skośnego i dachu płaskiego: kiedy wełna mineralna jest wskazana?

Izolacja dachu skośnego i dachu płaskiego: kiedy wełna mineralna jest wskazana?

Przez dach ucieka z domu najwięcej ciepła. Istotne jest więc, żeby izolacja dachu była wykonana bardzo starannie. W tym celu można zastosować wełnę mineralną. Aby w pełni wykorzystać jej izolacyjność, trzeba wiedzieć jaki produkt (płyty, maty, granulaty) zastosować. Radzimy, kiedy do izolacji dachu stosować wełnę mineralną.

Izolacja dachu skośnego

Dachy skośne ociepla się je płytami i matami z wełny mineralnej lub szklanej o małej gęstości i niskim współczynniku przewodzenia ciepła  (około 0,035-0,037 W/(m*K)). Do ocieplania dachów skośnych stosuje się także płyty lub maty laminowane - powleczone folią aluminiową, która odbija ciepło i pełni rolę paroizolacji.

W takim przypadku można również do izolacji dachu zastosować luźną wełnę w postaci granulatu. Jest to pracochłonne i wymaga dodatkowych zabiegów stolarskich. Do krokwi trzeba bowiem przymocować przeźroczystą folię i poprzeczne listwy, dzięki którym granulat będzie dokładnie i równomiernie rozprowadzony.

Ocieplając dach skośny, trzeba pamiętać o ułożeniu od strony pomieszczenia folii paroizolacyjnej. Dzięki niej wilgoć powstająca w pomieszczeniach nie przedostanie się w głąb dachu i tym samym nie zawilgoci go. Od zewnętrznej strony pod warstwą pokrycia powinna się znaleźć folia dachowa. Jej zadaniem będzie ochrona przed wiatrem, śniegiem i deszczem. Dach powinien też mieć sprawną wentylację, żeby para wodna, która dostanie się do jego wnętrza, mogła swobodnie się wydostać.

Izolacja dachów skośnych i dachów płaskich wełną mineralną

Izolacja dachów skośnych i dachów płaskich wełną mineralną

Izolacja dachu płaskiego

W stropodachu niewentylowanym izolację można zrobić na dwa sposoby. Można ułożyć płyty dwuwarstwowe z wełny mineralnej. Ich część wierzchnia jest utwardzona, tak by płyta mogła przenosić duże obciążenia. Istnieją także i takie płyty dwuwarstwowe z wełny mineralnej, które pokryte są welonem szklanym. W płytach tego typu powierzchnia zewnętrzna jest specjalnie oznakowana, by uniknąć pomyłki przy montażu. Można również zastosować dwie płyty: jedną twardą – jako płytę wierzchnią, drugą miękką i lżejszą – jako spodnią. Płyta wierzchnia z wełny mineralnej lub szklanej ma za zadanie przenosić obciążenia i zabezpieczać płytę spodnią z wełny mineralnej, która pełni jedynie funkcję izolacyjną. Płyty na stropodachach niewentylowanych układa się na płycie betonowej. Z zewnątrz kryte są one papą.

Gdy ocieplamy stropodach wentylowany (taki, w którym między stropem ostatniej kondygnacji a dachem jest szczelina powietrzna), można to zrobić dwoma sposobami. Jeśli między stropem a dachem jest wystarczająco wysoko, by można było tam wejść i swobodnie się poruszać – można ułożyć na stropie termoizolację z miękkich płyt lub mat z wełny mineralnej bądź szklanej.

Izolacja dachu: jaka folia dachowa do warstwy wstępnego krycia

Przy wykonywaniu izolacji dachu nie można zapomnieć o warstwie wstępnego krycia, czyli ułożeniem...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Sprawdzone rozwiązanie – termoizolacja na...

Termoizolacja na krokwiach zapewnia optymalne docieplenie oraz daje się łatwo i szybko zamontować. Stanowi...

Ocieplenie budynku. Jak przygotować stary dom?

W ręce wielu młodych inwestorów trafiają stare domy odziedziczone po dziadkach lub rodzicach. Często...

Folie hydroizolacyjne. Z których rodzajów...

Folia hydroizolacyjna nie może przepuszczać wilgoci ani wody nawet pod dużym ciśnieniem, dlatego jest to...

Mostki cieplne, wilgotne ściany i grzyb - skutki...

Wilgotne ściany i grzyb to problemy, które pojawią się nie tylko w starych domach, ale także w nowych...

Izolacja domu pianką poliuretanową. Porady...

Ocieplenie domu pianką to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form izolacji. Pianka dokładnie wypełnia...

Styropian grafitowy. Czy takie ocieplenie domu...

Styropian grafitowy pojawia się nie tylko jako ocieplenie nowoczesnych i luksusowych domów, ale jest...