| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Podłoga na gruncie i co dalej? Jak wykonać ocieplenie podłogi i rozprowadzić rury centralnego ogrzewania

Podłoga na gruncie i co dalej? Jak wykonać ocieplenie podłogi i rozprowadzić rury centralnego ogrzewania

Podłoga na gruncie to także punkt wyjścia do kolejnych robót. Czy wiesz jak i kiedy ułożyć instalację wodno-kanalizacyjną, jak rozprowadzić instalację grzewczą i na czym zbudować ścianki działowe? Warto na tym etapie mieć do pomocy fachowca - inspektora nadzoru.

Układanie pierwszych warstw podłogi na gruncie rozpoczniemy zaraz po zbudowaniu ław i ścian fundamentowych. Przedtem jednak trzeba rozprowadzić instalację kanalizacyjną.

Prace pod chmurką potrwają do momentu wykonania płyty z betonu i zrobienia izolacji przeciwwilgociowej. Ocieplanie styropianem lub innym materiałem wykonanie podkładu pod posadzkę będzie można dokończyć wtedy, gdy dom zostanie już zadaszony.

Kolejność prac może być różna w zależności od tego, jak zamierzamy ocieplić podłogę. Czasem bowiem materiał izolacyjny do ocieplenia podłogi na gruncie ułożymy przed wykonaniem hydroizolacji.

Co sprawdzić przed budową podłogi na gruncie

Badanie gruntu i poziomu wody gruntowej przeprowadza się jeszcze przed zamówieniem projektu. Inaczej może być, jeśli zamierzamy wybrać projekt z katalogu. Wtedy przed rozpoczęciem prac ziemnych i budowy fundamentów trzeba wezwać geotechnika, żeby wydał pisemną opinię na temat rodzaju gruntu pod przyszły budynek. Na jej podstawie dokonamy ewentualnej adaptacji projektu architektonicznego do konkretnych warunków gruntowych oraz wodnych. Przyda się ona również kierownikowi budowy do odpowiedniego rozplanowania prac związanych z budową podłogi na gruncie.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Autor: Wiktor Greg

Pierwsze prace związane z budową podłogi na gruncie rozpoczynają się po zrobieniu fundamentów. Układa się wtedy podsypkę i robi płytę betonową

Autor: Wiktor Greg

Inspektor nadzoru przypilnuje, aby roboty, które będą zakryte, zostały fachowo wykonane

Inspektor nadzoru potrzebny od zaraz!

Jeśli nie ufamy ekipie wykonawczej, a jednocześnie sami nie mamy odpowiednich kwalifikacji oraz wystarczającodużo wolnego czasu, żeby śledzić przebieg budowy, zatrudnijmy inspektora nadzoru.

Podłoga na gruncie ma to do siebie, że prace nad nią przebiegają dość szybko. Co to może w praktyce oznaczać? Robotnicy będą w stanie szybko ukryć wszelkie niedokładności pod warstwą betonu lub wylewki podłogowej i nie będziemy mogli stwierdzić, czy pracę wykonano właściwie.

Inspektor skontroluje poszczególne etapy i będzie naszym pełnomocnikiem w kontaktach z kierownikiem ekipy wykonawczej.

Czym ocieplić podłogę na gruncie

Przed rozpoczęciem budowy trzeba wybrać materiał termoizolacyjny do ocieplenia podłogi na gruncie. Musi się on charakteryzować dobrą izolacyjnością termiczną i dużą wytrzymałością na ściskanie. Warto też wziąć pod uwagę jego nasiąkliwość. Im będzie ona mniejsza, tym lepiej.

Do ocieplenia podłogi na gruncie można zastosować: styropian, granulat keramzytowy, polistyren ekstrudowany, wełnę mineralną, piankę poliuretanową, granulat pollytag.

Jak stawiać ściany działowe na podłodze na gruncie

Jak stawiać ściany działowe na podłodze na gruncie? To dylemat projektanta, ale czasem warto mieć tę kwestię przemyślaną. W czym kryje się problem? W izolacyjności termicznej - ważne jest ocieplenie podłogi. Ucieczka ciepła przez podłogę na gruncie jest właściwie niewielka i możliwe jest nawet ułożenie tylko pasa termoizolacji szerokości 1 m wokół ścian zewnętrznych domu.

Co jednak zrobić ze ścianami działowymi, które stykają się ze ścianami zewnętrznymi? Jeśli ocieplimy podłogę od góry, tak jak robi się to tradycyjnie, a ściany działowe znajdą oparcie na betonowej płycie, wzdłuż nich pojawią się mostki termiczne – większe w pobliżu ścian fundamentowych, mniejsze w środkowej części podłogi. Nie zawsze da się przecież ustawić ściany na wylewce. Tak można zrobić z tymi z lekkich materiałów, na przykład ścianami szkieletowymi. Masywne mury z cegieł pełnych mogą zanadto obciążać cienki podkład podłogowy, zwłaszcza jeśli nie będzie on zbrojony.

Najkorzystniej, gdy izolacja termiczna podłogi na gruncie biegnie między płytą a podsypką lub jeżeli to podsypka stanowi termoizolację. Wówczas cała podłoga jest odgrodzona od gruntu materiałem ociepleniowym i straty energii są najmniejsze. Jeśli mamy zamiar stawiać ściany działowe na podkładzie, pamiętajmy, że powinien on mieć grubość 6-8 cm.

Szczególną uwagę na odizolowanie termiczne ścian działowych musimy zwracać, gdy budujemy dom energooszczędny lub dom pasywny.

Jak rozprowadzić instalacje w podłodze na gruncie

W podłodze na gruncie może przebiegać instalacja centralnego ogrzewania. Rury c.o. powinny być ułożone na warstwie ocieplenia. Mogą być w niej nawet częściowo zagłębione. Rur centralnego ogrzewnia nie powinno się natomiast układać bezpośrednio na płycie betonowej, ponieważ utworzą liniowe mostki termiczne.

Na izolacji termicznej trzeba też układać przewody instalacji ogrzewania podłogowego.

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Podłoga na gruncie. Przewody instalacji c.o. ułożone w warstwie termoizolacyjnej podłogi na gruncie

Autor: Agnieszka i Marek Sterniccy

Podłoga na gruncie. Instalacja ogrzewania podłogowego na podłodze na gruncie

Czy drenaż wewnętrzny można wykonać nie zrywając podłogi?

W piwnicy twojego domu pojawia się woda – wykonaj drenaż wewnętrzny. Jeżeli jednak przeraża...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Hydroizolacja fundamentów. Jak wybrać papę...

Jednym z powszechnie stosowanych materiałów do hydroizolacyji fundamentów jest papa bitumiczna....

Szalowanie fundamentów: na co zwrócić uwagę...

Szalunki są niezbędnym elementem podczas prac fundamentowych, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić...

Betonowanie płyty fundamentowej - nasz film z...

Popularność płyty fundamentowej rośnie. Płyta lepiej izoluje część mieszkalną od chłodu i wilgoci. Tylko jak...

Ocieplenie podłogi na gruncie. Kruszywo...

Podłoga układana bezpośrednio na gruncie musi być ciepła, dlatego wymaga bardzo dobrego izolatora. Jedną...

Hydroizolacja piwnicy. Czym zabezpieczyć ściany...

Głównym zagrożeniem dla piwnicy jest woda gruntowa. Może ona doprowadzić do zawilgocenia ścian piwnic....