| muratordom.pl » Budowa » Fundamenty » Koszty budowy fundamentów. Tańsze są fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Koszty budowy fundamentów. Tańsze są fundamenty tradycyjne czy płyta fundamentowa?

Przed wyborem rodzaju posadowienia budynku sprawdź, jakie są koszty budowy fundamentów tradycyjnych, a ile może kosztować wykonanie płyty fundamentowej. Zapoznaj się z cenami materiałów do budowy i zaizolowania fundamentów.

Tradycyjny sposób posadowienia domu jest powszechnie stosowany i nie wymaga od wykonawców wyjątkowych kwalifikacji. Zapewne dlatego panuje opinia, że płyta fundamentowa jako rozwiązanie nowoczesne i mniej dostępne musi być znacznie droższa. Czy to prawda? Poprosiliśmy fachowców o wyliczenie kosztów. Dzięki temu można porównać koszt fundamentu tradycyjnego oraz płyty fundamentowej dla tego samego projektu. Jako przykład posłużył nam dom piętrowy o powierzchni zabudowy równej 150 m2.

Wyceniając fundamenty tradycyjne, przyjęto, że ławy betonowe będą wykonane bez zastosowania szalunku z desek. Wykop przygotowuje się wtedy dokładnie na szerokość ław i układa w nim grubą folię hydroizolacyjną. Folia nie tylko zabezpieczy mieszankę betonową przed wypływaniem z niej zaczynu cementowego, ale także ułatwi wiązanie betonu. W projekcie przewidziano ławy o wymiarach 40 x 70 cm, uzbrojone prętami stalowymi. Materiałem na ściany fundamentowe są bloczki betonowe. Do izolacji cieplnej mają być zastosowane płyty ze styropianu EPS 100 o grubości 12 cm.

Zaprojektowano też płytę fundamentową grubości 20 cm z betonu klasy C25/30, zbrojoną prętami stalowymi oraz zbrojeniem rozproszonym (włókna stalowe). Izolacja cieplna ma być zrobiona z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Wokół krawędzi ma mieć grubość 20 cm, a pod płytą – 10 cm.

Przeczytaj: Jak powstaje betonowa płyta fundamentowa - projektowanie, budowa i odbiór

Koszt fundamentów tradycyjnych Koszt płyty fundamentowej
Roboty ziemne - 3242 zł

Konstrukcja: chudy beton, ławy betonowe, ściany
fundamentowe z bloczków betonowych, zbrojenie ław
– 19 571 zł

Izolacja termiczna i hydroizolacja ław i ścian
fundamentowych – 6130 zł

Podłoga na gruncie wraz z podbudową z piasku,
hydroizolacją, ociepleniem (styropian EPS 200) i podkładem
podłogowym – 26 555 zł

Roboty ziemne – 4500 zł
Żelbetowa płyta fundamentowa: beton klasy
C25/30 i zbrojenie rozproszone oraz pręty Æ 12 mm
– 19 600 zł
Izolacja termiczna płyty oraz jej bocznych
krawędzi razem z opaską przeciwwysadzinową
– 13 335 zł
Hydroizolacja pod płytą – 1720 zł
Instalacje, przepusty – 1000 zł
Łącznie - 55 498 zł Łącznie - 40 155 zł
Czas budowy: 3-4 tygodnie Czas budowy: 5 dni
ZDANIEM EKSPERTA

Co wpływa na koszt płyty fundamentowej - wyjaśnia Thomas Brinkmann (Brinkmann Consulting)

Ostateczna cena płyty fundamentowej zależy między innymi od obciążeń przekazywanych przez budynek. Ta wartość wpływa bowiem na sposób zbrojenia, ilość wykorzystanej stali, grubość płyty oraz prętów zbrojeniowych. Duże znaczenie mają też warunki gruntowe na danej działce. One decydują na przykład o tym, czy musimy wymieniać grunt pod płytę lub jak gruba podbudowa okaże się konieczna. Tak jak w przypadku fundamentów tradycyjnych jej koszt zależy również od wielkości budynku. Rozmiar płyty przekłada się na czas jej budowy, a to ma wpływ na wysokość wynagrodzenia wykonawców. Płytę o powierzchni 100 m² wykonuje się w ciągu czterech dni, 200 m² – w pięć dni. Aby porównać ceny obu typów fundamentów, trzeba dokładnie przyjrzeć się projektowi budynku. Na przykład jeśli budynek ma wymiary 10 x 10 m i projektant nie przewidział wewnętrznych ścian nośnych, do kalkulacji przyjmie się 40 m ław i ścian fundamentowych. W tym przypadku płyta fundamentowa będzie trochę droższa. Gdy jednak w tym samym budynku będą dwie wewnętrzne ściany konstrukcyjne, długość ław i ścian fundamentowych wyniesie 50-60 m. W takiej sytuacji płyta najprawdopodobniej okaże się tańsza.

Fundament tradycyjny czy płyta fundamentowa - które rozwiązanie jest tańsze?

Okazuje się, że płyta może być tańsza od fundamentów tradycyjnych. Na korzyść tego rozwiązania wpływa to, że w cenie płyty fundamentowej zawiera się koszt wykonania podłogi na gruncie. Płyta staje się bowiem podłogą, na której można układać cienkowarstwowy podkład oraz posadzkę bez dodatkowej hydroizolacji i ocieplenia. Jednak pamiętajmy, że wiele zależy tu od rodzaju gruntu, głębokości posadowienia, wielkości i kształtu budynku oraz kosztów robocizny, które mogą być bardzo różnie ustalane. Dlatego w praktyce napotkamy na ogromne rozbieżności w wycenach.

Koszt płyty wciąż bywa wysoki, gdyż technologia ta jest u nas stosowana od niedawna. Nie ma póki co zbyt wielu firm, które zdążyły się w niej wyspecjalizować. Musi więc upłynąć jeszcze trochę czasu, aby zadziałały prawa rynku i wyższa konkurencyjność wymusiła obniżkę cen. Scenariusz ten jest jednak nieunikniony. Już dziś udaje się zbudować fundament płytowy taniej niż zwykły. Ma przecież prostszą konstrukcję, wymaga mniej prac ziemnych, nie potrzebuje deskowania, a jego budowa trwa krócej, bo obywa się bez przerw technologicznych. Co do fundamentów tradycyjnych, to ich los nie jest na razie zagrożony. Jeszcze długo będą konkurować z płytami, bo wszystkie firmy budowlane potrafią je wykonywać. Wielu inwestorów decyduje się wręcz na samodzielną ich budowę, co pozwala zaoszczędzić na kosztach robocizny.


Wycena:
fundamentów tradycyjnych – Marcin Gościmski (Dział Projektów Gotowych MURATORA), płyty fundamentowej – Thomas Brinkmann (Brinkmann Consulting)

Przeczytaj dodatkowo:
Izolacja posadzki na gruncie. Czy warto...

Wykonywanie posadzki na gruncie dotyczy większości domów jednorodzinnych. Bardzo ważna jest jej...

Geotechnik na budowie. Badanie gruntu

Zanim rozpoczniesz budowę warto zlecić badania gruntu wykwalifikowanemu geotechnikowi. Opinia geotechniczna...

Przepis na beton do małych prac budowlanych

To zadanie nie tylko dla tych, którzy lubią wyzwania. Czasem jest to konieczność. Warto wtedy...

Alternatywa dla ław i ścian fundamentowych....

Alternatywą dla tradycyjnych fundamentów jest płyta fundamentowa. Czy warto dla niej zrezygnować z ław...

Płyta Fundamentowa Legalett

Choć niewidoczny i niepozorny, jednak fundament jest najważniejszą częścią budynku. To od niego w dużym...

Dom podpiwniczony. Jak wykonać ocieplenie piwnicy...

Jeżeli decydujesz się na dom z piwnicą, musisz go wybudować zgodnie z obecnymi standardami. Ważne jest...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.