Sklep online Pomoc Tagi Newsletter
| muratordom.pl » Budowa » Elewacje » Deski na elewacji - rodzaje i montaż desek elewacyjnych

Deski na elewacji - rodzaje i montaż desek elewacyjnych

Takie wykończenie ścian jest coraz bardziej popularne. Deski mogą być użyte na całej elewacji lub na jej fragmencie. Jeżeli zabezpieczymy je przed nadmierną wilgocią i nie zapomnimy o wentylacji, to będziemy się cieszyć taką elewacją pr zez długie lata.

Autor: Andrzej Szandomirski

Deski układa się na elewacji najczęściej poziomo, nieco rzadziej pionowo lub ukośnie

Tradycyjne wiejskie chaty miały w Polsce oblicówki z desek sosnowych, świerkowych lub modrzewiowych. Dziś poleca się gatunki bardziej odporne na warunki atmosferyczne i zniszczenia biologiczne spowodowane grzybami i szkodnikami – modrzew syberyjski, świerk skandynawski, sosnę skandynawską, cedr kanadyjski, meranti oraz wiele gatunków egzotycznych. Drewno na elewację musi mieć odpowiednią wilgotność – 12-18%. Dzięki temu nie będzie się nadmiernie odkształcać. Przed ułożeniem deski powinno się przechowywać przez kilka dni w suchym, przewiewnym i zadaszonym miejscu. W ciągu ostatnich paru lat coraz popularniejsze staje też drewno modyfikowane termicznie. Technologia ta pochodzi ze Skandynawii, gdzie elewacje drewniane są z powodzeniem stosowane od setek lat.

Wymiary i kształt desek elewacyjnych

W ofercie producentów elewacji drewnianych znajdują się deski o różnych profilach. Grubość profilu zależy od jego kształtu. Najcieńsze są te deski, które zachodzą jedna na drugą lub są ukształtowane z wrębem (około 15 mm). Łączone na pióro i wpust muszą być nieco grubsze, przy czym pióro powinno mieć co najmniej 10 mm długości. Profile są tak ukształtowane, aby tworzyły płaszczyznę, po której z łatwością spływa woda. Należy unikać ostrych kantów – lepiej sprawdzają się krawędzie wyoblone lub sfazowane. Szerokość desek elewacyjnych wynosi zazwyczaj kilkanaście centymetrów (do 15 cm). Nie powinny one być zbyt szerokie ze względu na niebezpieczeństwo ich skręcania.

Ich długość dostosowuje się do potrzeb danej elewacji. Popularne obecnie profile żaluzjowe mają nieco inne proporcje niż tradycyjne deski – są od nich trochę grubsze i znacznie węższe. Długość desek może dochodzić do 6 m, ale zazwyczaj są to odcinki maksymalnie 4-metrowe.

Układ desek na elewacji

Deski mogą być ułożone poziomo, pionowo lub pod kątem 45°. Drewno jest materiałem pracującym, to znaczy, że rozszerza się i kurczy pod wpływem wilgoci. Montując deski elewacyjne, nie należy więc przybijać ich na ścisk, trzeba zostawiać między nimi kilka milimetrów odstępu, aby umożliwić im nieznaczny ruch. Między poziomymi fragmentami elewacji wykonanymi z drewna i innych materiałów można stosować okapniki z blachy, które ułatwiają odprowadzenie wody. Również łączenia pionowe powinno się zaprojektować tak, aby nie narażać ściany na zawilgocenie. Elewację drewnianą musimy też chronić przed wodą deszczową rozbryzgującą się na gruncie, dlatego zaleca się pozostawianie cokołu o wysokości około 30 cm z mniej nasiąkliwego materiału. Szczególną uwagę należy zwrócić na zabezpieczenia desek w okolicach otworów okiennych i parapetów oraz w narożach. Łączenie desek elewacyjnych z innymi materiałami, okładziną z cegieł, szkłem lub tynkiem jest modne, jednak przy planowaniu elewacji najlepiej skorzystać z rady architekta, aby uniknąć przypadkowości kompozycji i błędów wykonawczych.

Montaż desek elewacyjnych

Elewację z drewna można mocować do ściany konstrukcyjnej każdego rodzaju. Robi się to za pośrednictwem rusztu drewnianego, metalowego lub systemowego aluminiowo-drewnianego. Najczęściej stosuje się ruszt drewniany wykonany z tego samego gatunku drewna co elewacja, dokładnie zaimpregnowanego. Jeżeli wymaga tego układ desek elewacyjnych, wykorzystuje się ruszt krzyżowy, czyli na łaty nabija się kontrłaty. Elementy, do których przybijamy deski, powinny być prostopadłe do kierunku ich ułożenia. Układ oraz wymiary rusztu dopasowuje się nie tylko do desek na elewacji, ale także do grubości zastosowanej izolacji. Rozstaw łat wynosi od 40-60 cm. Jeżeli układa się między nimi izolację, rozstaw trzeba też dobrać do szerokości ocieplenia, aby zminimalizować docinanie płyt izolacyjnych. By uniknąć mostków cieplnych, najlepiej stosować ruszt podwójny – łaty i kontrłaty muszą mieć wówczas sumaryczny wymiar równy grubości izolacji oraz szczeliny wentylacyjnej. Jeśli fragment elewacji drewnianej styka się z elewacją z innego materiału, grubość rusztu musi być tak dobrana, aby osiągnąć zamierzony efekt – licowania się lub różnicy płaszczyzn na elewacji. W konstrukcjach szkieletowych ruszt jest mocowany do słupów nośnych, w ścianie warstwowej – do warstwy konstrukcyjnej. Jeżeli ocieplenie jest wyjątkowo grube, ruszt można mocować do ściany konstrukcyjnej na kotwach lub konsolach wsporczych. Izolacja pod elewację drewnianą może być zrobiona z każdego dostępnego materiału izolacyjnego. Osłania się go od zewnątrz wiatroizolacją z materiału paroprzepuszczalnego, która ochroni go przed wilgocią z zewnątrz, ale jednocześnie umożliwi odparowanie pary wodnej, która znalazła się wewnątrz. Dopilnujmy, aby deski nie dotykały do folii wiatroizolacyjnej, szybko bowiem zaczną niszczeć. Ich montaż rozpoczyna się zawsze od dołu elewacji. Układamy je piórem do góry, tak aby umożliwić swobodne spływanie wody.

Ile kosztują nowoczesne materiały na elewację?

Od niedawna tradycyjne materiały do wykończenia elewacji zastępuje się modnymi płytami, ceramiką...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Pomysł na elewację w ocieplanym domu. Poznaj...

Ocieplanie domu to doskonała okazja, żeby zrobić nową, ciekawą elewację. Przedstawiamy zatem kilka...

Odnawianie elewacji drewnianej. Malowanie desek...

Nawet najstaranniej zabezpieczone deski elewacyjne, zwane szalówkami, wymagają co kilka lat...

Efektowna elewacja z klinkieru

Wykonanie trwałej i estetycznie wyglądającej elewacji z cegieł wymaga przestrzegania kilku zasad sztuki...

Tradycyjne i nowoczesne domy z cegły. Elewacje z...

Ceglane elewacje przyciągają wzrok. Elewacja z cegły klinkierowej lub innej sprawia, że budynek wygląda jak...

Elewacja domu jednorodzinnego: jakie zalety i...

Cokół w elewacji domu jednorodzinnego ma pełnić przede wszystkim funkcję ochronną. Kostka granitowa jest...

Wykwity na klinkierze. Jak zapobiegać nalotowi na...

Cegły klinkierowe prezentują się pięknie, o ile na murowanej powierzchni nie pojawią się wykwity. Na...

update counter
SPRAWDŹ
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.