| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wymiana drzwi wewnętrznych. Jak usunąć starą ościeżnicę?

Wymiana drzwi wewnętrznych. Jak usunąć starą ościeżnicę?

Usunięcie ościeżnicy to bardzo dobre rozwiązanie, pod warunkiem że decyzję o tym podejmiesz na samym początku remontu, przed odnawianiem ścian oraz podłogi. Zobacz, jak prawidłowo usunąć starą ościeżnicę.

Jak usunąć drewnianą, a jak metalową ościeżnicę

Starą drewniana ościeżnicę dość łatwo jest usunąć – z reguły jest osadzona w ścianie za pomocą drewnianych kołków, które po prostu się odcina.

Aby usunąć metalową ościeżnicę, przecina się ją w kilku miejscach, w tym koniecznie tuż nad posadzką. Następnie odcina się przyspawane do niej kotwy, którymi była mocowana, lub wykuwa się je z muru. W powstały otwór wstawia się nowe drzwi składające się z wybranej framugi i dopasowanego do niej skrzydła.

Demontaż ościeżnicy

Wyjmując ościeżnicę, należy postępować bardzo ostrożnie, szczególnie jeśli budynek był wznoszony w czasach niedoboru materiałów budowlanych. Wprawdzie rzadko, ale zdarzają się takie sytuacje, że w ścianach konstrukcyjnych nad drzwiami nie ma nadproża i cegły opierają się na framudze. Usunięcie jej powoduje wówczas pękanie ściany, a całość trzeba podpierać, przemurowywać i wstawiać pręty zbrojeniowe lub kupować nadproże prefabrykowane.

Usunięcie framugi w ścianie działowej

Gdy usuwamy framugę w ścianie działowej i poszerzamy otwór, należy zwrócić uwagę na szerokość otworu i wysokość pomieszczenia. Jeżeli wysokość nad drzwiami jest większa niż wysokość trójkąta równobocznego o boku równym szerokości otworu, to ściany nie trzeba wzmacniać. Kiedy wysokość ta jest mniejsza, wówczas fragment nad otworem może wymagać wzmocnienia, na przykład wkucia metalowego kątownika, inaczej ściana działowa może zacząć pękać. Można też usunąć całą ścianę aż do stropu, a fragment nad drzwiami zastąpić płytą budowlaną.

Problem ten dotyczy tylko ścian murowanych, nie występuje w domach z wielkiej płyty. Wykuwanie ościeżnic w mieszkaniach w bloku bywa jednak utrudnione, gdyż często były one wypełniane betonem.

Więcej na temat wymiany i odnawiania starych drzwi, remontu podłogi przeczytasz w najnowszym numerze miesięcznika Murator 11/2013.

Przeczytaj dodatkowo:
Konkurs jubileuszowy firmy Hörmann - 25% rabatu...

Firma Hörmann Polska - znana ze swoich bram garażowych, drzwi i napędów - świętuje 25-lecie...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Nowe Okna i Drzwi

Wybieramy je do domów nowo budowanych i remontowanych. W tych pierwszych stanowią eleganckie...

Zestawienia bram garażowych i drzwi wejściowych -...

Piękny dom to duma i chluba właściciela, dlatego warto zadbać o kompleksowe i profesjonalne zaprojektowanie...

Jakimi parametrami charakteryzują się...

Budując dom, który ma spełniać surowe kryteria w zakresie izolacyjności termicznej, trzeba go...

Kupno bramy garażowej. Na co zwrócić uwagę?

Wybór sposobu zamknięcia garażu nie jest łatwy. Dostępne są bramy uchylne, segmentowe i rolowane....