| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Jak dobrać drzwi wewnętrzne i jak je kupić. Skrzydła i ościeżnice z dostawą do domu

Jak dobrać drzwi wewnętrzne i jak je kupić. Skrzydła i ościeżnice z dostawą do domu

Drzwi wewnętrzne są dostępne od ręki tylko w supermarketach budowlanych. Na skrzydła drzwiowe i ościeżnice wybrane z katalogu czeka się nawet kilka tygodni. Zobacz, jak dobrać drzwi wewnętrzne, gdzie je kupić i kogo zatrudnić do montażu.

Autor: POL-SKONE

Drzwi przylgowe o konstrukcji ramiaka drewnianego obłozonego dwiema gładkimi płytami HDF, wykonczone fornirem

Najpierw trzeba wybrac odpowiedni model drzwi. Poźniej przedstawiciel producenta dokładnie mierzy otwór, co gwarantuje, że będą pasować. Warto kupować drzwi łącznie z autoryzowanym montażem. Podczas nieumiejętnego wstawiania łatwo je zniszczyć i utracić gwarancję. Ponadto produkt wraz z usługą montażu jest objęty niższym VAT-em. Kolor drzwi dobierj, kierując się barwą stolarki okiennej, lub dopasowuj go do ścian i podłogi. Do wszystkich otworów warto wybrać drzwi z jednej linii stylistycznej. Drzwi jednoskrzydłowe mają najczęściej szerokość od 60 do 110 cm. Te szersze ze względu na ciężar skrzydła wymagają większej liczby zawiasów (trzech). Te o nietypowych wymiarach są wykonywane na specjalne zamówienie. Można też za dopłatą skrócić je lub zwęzić.

Drzwi lewe i prawe

Drzwi nazywa się lewymi, jeżeli przesuwając skrzydło do siebie, za klamkę łapiesz lewą ręką, a zawiasy znajdują się po lewej stronie. Jeśli zawiasy są po prawej stronie, a drzwi otwieraz prawą ręką, są to drzwi prawe.

Skrzydło drzwiowe z wentylacją

Istotne jest, aby drzwi do pomieszczeń wymagających wentylacji (łazienki, WC, pralni, garderoby i kuchni) miały wycięte otwory wentylacyjne lub – co jest obecnie częściej praktykowane – podcięcie o wysokości 10-30 mm umożliwiające przepływ powietrza.

Ościeżnica bezprzylgowa lub przylgowa

Musi być dopasowana do modelu skrzydła. Tradycyjna – przylgowa – ma na obwodzie kilka profili, do których przylega skrzydło drzwiowe. W takich ościeżnicach montuje się widoczne zawiasy, które znajdują się na zewnątrz konstrukcji, najczęściej dwa lub przy cięższych skrzydłach trzy. Tak zwane ościeżnice bezprzylgowe mają prostszy przekrój. Pasujące do nich skrzydła mają prostą krawędź i przywierają do ościeżnicy tylko po zewnętrznym obwodzie. Łatwiej jest takie drzwi utrzymać w czystości. Z jednej strony skrzydło oraz ościeżnica tworzą jedną płaszczyznę – nadaje to drzwiom nowoczesny wygląd.

Materiał na ościeżnicę

Ościeżnice mogą być zrobione z MDF-u (płyty meblowej), litego drewna klejonego warstwowo lub metalu. Te ostatnie, choć kojarzone z budownictwem z ubiegłego wieku, w wersji współczesnej bywają bardzo eleganckie (na przykład aluminiowe). Ościeżnice mogą być stałe (są wtedy zazwyczaj węższe niż mur) lub regulowane (dopasowuje się je do szerokości muru). Do niektórych ościeżnic można dokupić opaski maskujące połączenie z murem. W wersji nowoczesnej opaski te bywają poszerzane, wyglądają wtedy jak dekoracyjne płaskie panele ścienne. Można też kupić opaski dopasowane do cokołów przypodłogowych.

Ukryte zawiasy

Aby w pełni wykorzystać zalety oscieznic bezprzylgowych, zwykle montuje się w nich ukryte zawiasy. Część zawiasu wpuszcza się w bok ościeżnicy, a część w skrzydło. Drzwi z ościeżnicami bezprzylgowymi są nieco gorszą barierą akustyczną niż przylgowe.

Konstrukcja skrzydła drzwiowego

Jest nią najczęściej rama z drewna klejonego lub MDF-u z wypełnieniem. Zależnie od standardu drzwi wypełnieniem może być tektura wyprofilowana jak plaster miodu, płyta wiórowo-otworowa, płyta wiórowa pełna lub szkło. W najtańszych modelach drzwi jest to zazwyczaj tektura charakteryzująca się niskim współczynnikiem izolacyjności akustycznej oraz podatnością na uszkodzenia. W drzwiach średniej klasy wypełnienie skrzydeł jest wzmacniane sklejką lub płytami pilśniowymi. W droższych wersjach wypełnieniem są warstwowe panele z płyt wiórowych lub drewno klejone warstwowo.

Wykończenie drzwi wewnętrznych

Zewnętrzna część skrzydła jest często pokryta cienkimi płytami pilśniowymi MDF lub HDF. W płytach MDF będących warstwą wykończeniową są czasami tłoczone wzory. Płyty lakieruje się, maluje lub powleka sztucznymi albo naturalnymi okleinami. Najtańszą, najbardziej wrażliwą na wilgoć i uszkodzenia sztuczną okleiną jest dekor. Najbardziej odporną – twarda okleina CPL. Jest to wielowarstwowy laminat zespolony klejami żywicznymi i pokryty warstwą lakieru odpornego na ścieranie. W droższych liniach skrzydła i futryny są okleinowane fornirami drewnianymi. Jeżeli wypełnieniem skrzydła ma być szkło, ze względów bezpieczeństwa lepiej wybierać laminowane lub hartowane. Zamiast szkła można wybrać lustro. Niedrogą opcją są też drzwi z surowego klejonego drewna sosnowego przeznaczone do samodzielnego malowania albo lakierowania. Można je kupić od ręki w większości składów budowlanych.

Wybór bramy garażowej: jaką bramę kupić, by pasowała do architektury Twojego domu?

Obecnie garaż coraz częściej stanowi spójny element z bryłą domu jednorodzinnego. Często też...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Konstrukcja do nietypowych garaży. Boczna brama...

Firma Hörmann uzupełniła swoją ofertę bram garażowych. Od kilku lat obok bram uchylnych, segmentowych i...

Jak ograniczyć straty energii w garażu? Bramy...

Każdy inwestor dąży do maksymalnego ograniczania strat ciepła w swoim domu. Dzięki temu, można znacząco...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

Energooszczędne drzwi na wymiar ThermoPlus

Niedrogie drzwi wejściowe o ponadstandardowym wyposażeniu i doskonałych właściwościach izolacyjnych....

Udany komplet. Drzwi wejściowe i brama garażowa.

Dlaczego warto dobrać wygląd drzwi wejściowych do wyglądu bramy garażowej? Spójna kolorystyka oraz...

Wzmocnienia w bramach garażowych. Dlaczego są tak...

Nie każdy użytkownik bramy garażowej zdaje sobie sprawę z tego, czym jest tak zwany efekt bimetaliczny i...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.