| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Drzwi przesuwne: naścienne i chowane w ścianie. Plusy i minusy obu rozwiązań

Drzwi przesuwne: naścienne i chowane w ścianie. Plusy i minusy obu rozwiązań

Drzwi przesuwne to dobre rozwiązanie zarówno do małych pomieszczeń, gdzie liczy się każdy centymetr, jak i do dużych, w których otwarte drzwi utrudniałyby aranżację wnętrza.

Drzwi naścienne przesuwane

Drzwi naścienne przesuwane można zamontować, gdy ściany działowe są już zbudowane, a także podczas remontu domu. Wystarczy, jeśli pozostawimy otwór drzwiowy równy wielkości skrzydła i miejsce na ścianie potrzebne do jego odsunięcia. Skrzydło drzwi przesuwa się na wózkach jezdnych po prowadnicy, którą montuje się na ścianie nad otworem drzwiowym lub do sufitu.

Jak to zrobić? Drzwi naścienne można zamontować zarówno na ścianie murowanej, jak i gipsowo - kartonowej. Ścianę g-k, aby wytrzymała ciężar zawieszonego na niej skrzydła, należy wzmocnić dodatkowym ceownikiem. Zawieszenie na niej drzwi trzeba więc zaplanować na etapie jej wznoszenia. Jeśli drzwi przesuwne mają mieć wysokość pomieszczenia, prowadnicę montujemy do sufitu (do stropu). Nie może to być sufit podwieszany. Prowadnicę możemy zamontować bezpośrednio do stropu lub pośrednio – poprzez listwę z drewna iglastego. 

Ważne wymiary. Szerokość skrzydła może wynosić od 60 do 150 cm. Zależy ona od szerokości otworu oraz od uchwytu, jaki zastosujemy do otwierania skrzydła. Jeżeli uchwyt jest umieszczony w płaszczyźnie skrzydła, nie będzie go można całkowicie odsunąć na ścianę, dlatego skrzydło drzwi musi być o blisko 10 cm szersze niż planowany otwór. Jeśli zastosujemy uchwyt znajdujący się w czole skrzydła, możemy odsunąć całe skrzydło, a wtedy jego szerokość może być równa szerokości planowanego otworu. Na ścianie, na którą będą się odsuwać drzwi, trzeba pozostawić miejsce równe szerokości skrzydła.

Jak się otwierają? Drzwi naścienne mogą być jednoskrzydłowe, wtedy skrzydło odsuwa się na jedną stronę ściany. Drzwi dwuskrzydłowe mogą być dwustronne – wtedy każde ze skrzydeł odsuwa się na inną stronę. Gdy chcemy mieć drzwi dwuskrzydłowe, a miejsce na odsunięcie skrzydła mamy jedynie po jednej stronie ściany, możemy zrobić drzwi zasuwane teleskopowo – wtedy jedno skrzydło chowa się za drugim. Taki rodzaj drzwi wymaga zamontowania szyny dwutorowej. 

Drzwi naścienne

plusy

 • najłatwiejszy montaż i najtańsze materiały

minusy

 • na ścianie, na którą się odsuwają, nie można ustawić mebli
 • zawsze są widoczne
 • słaba izolacyjność akustyczna. Ponieważ takie drzwi odstają kilka milimetrów od płaszczyzny ściany, zawsze będą mniej izolowały od dźwięków niż drzwi montowane w kasecie

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Drzwi naścienne, ale ukryte

Gdy ściany działowe są już zbudowane, a chcielibyśmy, aby odsuwające się drzwi były niewidoczne, można przykryć skrzydło dodatkową ścianką z płyt g-k. Odsunięte skrzydło znika wtedy w ścianie. Ścianka osłonowa może kryć same drzwi z prowadnicą, ale wówczas z jednej strony drzwi powstaje uskok o grubości skrzydła i osłaniającej je ścianki (mniej więcej 10 cm). Ścianka może być również zbudowana na całej powierzchni ściany. Drugie rozwiązanie jest jednak droższe i zabiera więcej miejsca.  

Jak to zrobić? Ściankę osłonową możemy dostawić zarówno do ściany murowanej, jak i g-k. Buduje się ją jako konstrukcję szkieletową i pokrywa płytami g-k. Szerokość przerwy między ścianą osłonową a murem powinna wynosić tyle, ile szerokość prowadnicy powiększona o luz potrzebny do zamocowania szczotek uszczelniających.

Aby ścianka wraz z przesuwającymi się drzwiami była stabilna, poleca się użycie do jej budowy dwóch warstw płyt g-k.
Drzwi za ścianką można zrobić przy użyciu tych samych elementów co do drzwi naściennych; wtedy zamontowaną na ścianie prowadnicę i odsuwające się skrzydło drzwi przykrywamy ścianką. Można też skorzystać z systemu do drzwi chowanych w ścianie. Wówczas na istniejącą ścianę nakładamy kasetę i przykrywamy ją ścianką osłonową. To rozwiązanie jest droższe, ale zapewnia większą stabilność całej konstrukcji i dodatkowe wyciszenie.

Drzwi naścienne ukryte

plusy

 • efekt estetyczny jest zbliżony do tego, jaki dają drzwi chowane w ścianie – skrzydło drzwi po otwarciu oraz prowadnica są niewidoczne
 • zyskujemy miejsce na zawieszenie obrazów czy ustawienie mebli pod ścianą
 • jeśli zastosujemy dwie warstwy płyt g-k, będą bardziej wyciszały niż drzwi naścienne

minusy

 • widoczny na ścianie uskok
 • większa strata powierzchni pomieszczenia
 • wyższy w porównaniu z drzwiami naściennymi koszt wykonania
ZDANIEM SPECJALISTY

Co jest niezbędne do systemu naściennego

 • skrzydło – może być dowolne, tylko bez zawiasów. Na ogół wybiera się bezprzylgowe, choć czasami, gdy drzwi są dwuskrzydłowe, poleca się przylgowe;
 • wózki (rolki) umożliwiają przesuwanie skrzydła po szynie. Wózek ma dwa lub cztery koła ze stali albo z tworzywa sztucznego. Do jednego skrzydła zwykle stosuje się dwa wózki. Wyposażone dodatkowo w łożyska sprawiają, że drzwi przesuwają się łatwiej. Najlepiej sprawdzają się te z tarmonidu, czyli utwardzonego tworzywa sztucznego, które nie wyciera się w kontakcie z aluminium;
 • prowadnica (szyna) – ze stopów aluminium albo ze stali, może być jedno- lub dwutorowa. Montuje się ją do ściany bezpośrednio albo przez uchwyty kątowe. Materiał, z którego jest zrobiona, dobiera się do ciężaru skrzydła;
 • listwy maskujące prowadnicę mają zwykle szerokość kilkunastu centymetrów i długość uzależnioną od szerokości otworu;
 • ościeżnica wykańczająca otwór drzwiowy jest zwykle wykonana z tego samego materiału co skrzydło drzwi. Jej cena uzależniona jest od szerokości i rodzaju pokrycia;
 • opaski wykańczające ościeżnicę są zrobione z tego samego materiału co ościeżnica;
 • uchwyty do przesuwania skrzydła mogą być boczne lub palcowe.

Drzwi przesuwające się w otworze drzwiowym

Jeśli pozostawiliśmy szeroki otwór na drzwi dwuskrzydłowe, możemy wybrać rozwiązanie polegające na tym, że skrzydło drzwi przesuwa się po prowadnicy umieszczonej w otworze. Zasada działania jest ta sama co w wypadku drzwi naściennych, tyle że skrzydło drzwi przesuwa się nie na ścianę, ale na drugie skrzydło umieszczone w otworze. Podobnie jak drzwi naścienne można je zamontować bez naruszania ścian. Możemy wybrać rozwiązanie z jednym przesuwającym się skrzydłem lub dwoma.

Jak to zrobić? Szynę mocujemy w górnej części otworu, a następnie montujemy do niej skrzydło drzwi, które ma się przesuwać. Drugie stałe skrzydło mocujemy z jednej strony otworu równolegle do szyny. W W takim rozwiązaniu otwór po rozsunięciu drzwi będzie równy szerokości jednego skrzydła. Kiedy drzwi są zamknięte, częściowo na siebie zachodzą. Otwór na takie drzwi musi więc mieć szerokość mniej więcej 10 cm mniejszą od szerokości dwóch skrzydeł. Prowadnica montowana w otworze musi mieć długość równą szerokości otworu.

Można też zastosować rozwiązanie, w którym oba skrzydła w otworze będą się przesuwały, wymaga to jednak prowadnicy dwutorowej. Wówczas otwór będzie się znajdował raz z jednej, raz z drugiej strony. Jeśli chcemy zamontować drzwi dwuskrzydłowe odsuwające się na dwa nieotwierające się skrzydła, otwór musi być równy szerokości czterech skrzydeł.

Drzwi przesuwające się w otworze drzwiowym

plusy

 • oszczędza się miejsce, które zajmują otwierające się skrzydła drzwi rozwieralnych

minusy

 • mimo szerokiego otworu drzwiowego otwór do przejścia będzie równy jedynie szerokości jednego skrzydła
 • skrzydła zawsze są widoczne

Drzwi w kieszeni w ścianie

Skrzydło po otwarciu całkowicie chowa się w ścianie. Takie drzwi wymagają jednak wczesnych decyzji – najlepiej zaplanować je na etapie projektu lub przynajmniej przed wzniesieniem ścian działowych.
Aby można je było zamontować bez wyburzania ścian, konieczne jest pozostawienie otworu drzwiowego o co najmniej dwukrotnej szerokości planowanego skrzydła. Do montażu takich drzwi służą specjalne systemy. Głównym ich elementem jest kaseta do montowania w otworze wyposażona w prowadnicę z wózkami, na których montuje się skrzydło drzwi. Kasetę osłania się płytą g-k lub tynkiem.

Drzwi w kieszeni w ścianie

plusy

 • po otwarciu skrzydło drzwi nie zajmuje miejsca na ścianie
 • możliwość wyboru systemu pozwala na różne sposoby montowania drzwi

minusy

 • decyzję o ich zamontowaniu trzeba podjąć już na etapie budowy lub konieczny jest remont


System pojedynczy. Tworzy go kaseta mieszcząca pojedyncze skrzydło drzwi. Kasety dostępne są w wymiarach 60, 70, 80, 90 i 100 cm. W W zależności od zastosowanych uchwytów otwór na pojedyncze skrzydło drzwi powinien być równy 5-10 cm lub szerszy od dwukrotnej szerokości skrzydła.

System podwójny. Składa się z dwóch kaset, z których każda ma szerokość jednego skrzydła, połączonych górną prowadnicą. Prowadnica łącząca skrzydła ma szerokość równą czterokrotnej szerokości skrzydła. Jest możliwość zastosowania w systemie podwójnym mechanizmu synchronicznego otwierania drzwi (przesuwając jedne drzwi, otwieramy drugie). Otwór na podwójne drzwi przesuwne musi być równy lub około 10 cm szerszy od czterokrotnej szerokości skrzydła.

System zachodzący. Tworzy go jedna kaseta, w którą mogą się chować dwa skrzydła drzwiowe rozsuwające się na dwie strony. Prowadnicaprzebiega w ścianie i otworach drzwiowych sąsiadujących pomieszczeń. Dzięki niemu można zamknąć dwa sąsiadujące pomieszczenia.

System teleskopowy. Składa się z jednej kasety, do której chowają się dwa zachodzące na siebie skrzydła drzwi. Pozwala na schowanie dwóch skrzydeł drzwiowych w   jednej kasecie, gdy miejsce na zabudowę kasety znajduje się tylko z jednej strony. System ten wymaga zastosowania ściany o grubości 17 cm dla drzwi bez szprosów lub ze szprosami, które licują się z płaszczyzną skrzydła, albo 18 cm dla drzwi ze szprosami. W W systemie teleskopowym można montować zarówno drzwi pojedyncze, jak i podwójne.

System do drzwi łamanych. Składa się z kasety mniejszej niż szerokość skrzydła. Wówczas tylko część drzwi chowa się w kasecie, zaś pozostała – łamana – otwiera się jak drzwi rozwieralne.

System łukowy. Jest to wykonywana na zamówienie kaseta obsługująca skrzydło drzwiowe półokrągłe. Do przygotowania kasety niezbędne jest podanie promienia koła i długości cięciwy. Można je zamówić w wersji pojedynczej lub podwójnej.

Drzwi wejściowe

Chronią przed złodziejami i dlatego powinny być mocne i pewnie osadzone. Osłaniają przed wiatrem,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...

Masz w garażu rower, motocykl? Wybierz bramę...

Brama otwierana na bok jest idealna do garażu gdzie wstawiany jest motocykl, rower, czy wózek...

Brama garażowa uchylna, boczna, rolowana czy...

Uchylna, segmentowa czy rolowana? Jaka brama garażowa sprawdzi się najlepiej? Pytają inwestorzy...

Nowoczesne wzornictwo energooszczędnych bram...

Dopasowanie bramy garażowej do elewacji domu sprawia wiele problemów. Modele bram segmentowych...

LPU 67 Thermo – energooszczędna brama garażowa...

Nowoczesna brama garażowa ogranicza straty ciepła, zapewnia dobrą wentylację garażu i jest dostępna w wielu...