Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak wygląda montaż drzwi tego rodzaju

2020-06-03 12:13

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany oraz klamkę. Osadzone w takiej ościeżnicy skrzydło po jednej stronie przegrody jest zlicowane z powierzchnią ściany. Na drzwi z ukrytą ościeżnicą najlepiej zdecydować się już na etapie budowy domu, gdyż wymagają odpowiedniego przygotowania ściany.

Drzwi wewnętrzne
Autor: Marcin Czechowicz Drzwi pomalowane lub wytapetowane tak jak ściana wtapiają się w jej powierzchnię

Drzwi bez widocznych framug

Zawiasy takich drzwi są wbudowane w skrzydło i ościeżnicę i umożliwiają otwieranie skrzydła pod kątem 180°. Widać je dopiero po otworzeniu drzwi. Pomalowanie lub wytapetowanie skrzydła na kolor ściany sprawia, że drzwi wtapiają się w tło – niewidoczna jest przykryta tynkiem lub płytą g-k ościeżnica, nie widać też zawiasów, niepotrzebna staje się opaska wokół drzwi. W tradycyjnych drzwiach o kilku przylgach bok skrzydła ma tak ukształtowany profil, że jedną przylgą dochodzi do zewnętrznej części ościeżnicy, pozostałymi dociska do jej profilu. Skrzydło, ościeżnica i ściana nie znajdują się w jednej płaszczyźnie. Jeżeli w pomieszczeniu z wieloma drzwiami w tradycyjnej konstrukcji część z nich otwiera się na zewnątrz, a część do środka, można określić kierunek ich otwierania na podstawie różnic w ich wyglądzie. W tych otwierających się na zewnątrz pomieszczenia nie będzie widać zawiasów, natomiast widoczna będzie szersza ościeżnica. Te otwierane do środka będą miały zawiasy na widoku lub przesłonięte przylgą, skrzydło będzie nieco szersze, a ościeżnica – węższa. W drzwiach z wbudowaną w ścianę ościeżnicą skrzydła mają jedną przylgę, która dochodzi do profilu ościeżnicy. Producenci oferują dwa rodzaje aluminiowych ościeżnic różniących się nieco wymiarami. Ta przeznaczona do drzwi otwieranych na zewnątrz jest niższa i węższa o 12 mm, czyli o grubość przylgi. Dzięki temu można uzyskać we wnętrzu elegancki efekt wszystkich skrzydeł o tej samej wysokości i szerokości zlicowanych ze ścianą, niezależnie od tego, na którą stronę się otwierają.

Przygotowanie ściany do montażu drzwi

Takie drzwi montuje się w ścianie o grubości minimum 10 cm, nadają się więc do większości ścian działowych i nośnych. Ze względu na schowaną ościeżnicę, którą maskuje się tynkiem lub płytą g-k, decyzję o ich wstawieniu najlepiej podjąć już na etapie budowy ścian. Wielkość otworu należy dopasować do wymiarów drzwi, korzystając z wytycznych producenta. Zazwyczaj jest to 5 cm po bokach i od góry plus 1,5 cm na pianę montażową. Ościeżnicę w tak przygotowany otwór wstawia się przed ułożeniem warstw podłogowych. Inaczej postępuje się w przypadku tradycyjnej ościeżnicy, którą możesz wybrać i zamontować po wykończeniu ściany i podłogi.

Montaż ościeżnicy

Przebiega nieco inaczej w ścianie murowanej i szkieletowej. W murze ościeżnicę mocuje się na dodawanych do niej fabrycznych kotwach, a następnie wypełnia szczeliny między profilem a murem pianą dwukomponentową. Ościeżnicę przykrywa się zaprawą tynkową wzmocnioną siatką. W konstrukcji szkieletowej przykręca się ją wkrętami do systemowych stalowych profili drzwiowych i również uszczelnia pianą. Ścianę wykańcza się odpowiednio sfazowaną płytą g-k zachodzącą na boki ościeżnicy. Podczas montażu ościeżnicy należy jej położenie wyregulować w trzech płaszczyznach. Staranne wykonanie tej czynności jest bardzo ważne dla osiągnięcia końcowego efektu wizualnego „niewidocznych drzwi”. Jest tutaj mniejsza tolerancja błędu niż w przypadku tradycyjnej ościeżnicy, ponieważ po wykończeniu znajdzie się ona w przedłużeniu płaszczyzny ściany i wszelkie niestaranności będą bardzo widoczne, podczas gdy standardowa ościeżnica zazwyczaj nie licuje się z płaszczyzną ściany.

Wykończenie ościeża i skrzydła

W łazienkach i innych pomieszczeniach wykończonych ceramiką, gdzie skrzydło otwiera się na zewnątrz, warto również wyłożyć płytkami ościeże. Dzięki wbudowanej ościeżnicy można dojść ich płaszczyzną prawie do samego skrzydła drzwi. Ostatni etap montażu, czyli wstawienie skrzydła, zależy od rodzaju wykończenia drzwi. Jeżeli decydujesz się na skrzydło gotowe – fornirowane lub wykończone lakierem – montuj je pod koniec prac wykończeniowych, tuż przed wnoszeniem mebli. Jeśli planujesz malowanie lub tapetowanie ich na kolor ściany i kup je w wersji do wykończenia, wstaw je w czasie malowania wnętrza. Powierzchnia drzwi jest wykończona poliuretanem i można je malować farbami przeznaczonymi do ścian lub tapetować. Malowanie zaczynaj od – uprzednio powleczonych specjalnym gruntem – aluminiowych boków ościeżnicy. Następnie pokrywaj farbą boki skrzydła. Po jej wyschnięciu usuń zaślepki zawiasów i wklej w ościeżnicę uszczelkę. Pod skrzydłem umieść podkładki na wysokość przewidywanej podłogi. Montuj je na zawiasach i reguluj pozycję drzwi. Następnie pomaluj jednocześnie ścianę oraz powierzchnię skrzydła.

Dobra izolacyjność akustyczna

Oprócz zalet estetycznych drzwi z ukrytą ościeżnicą mają jeszcze jedną zaletę – dzięki zwiększonej grubości skrzydła (wynoszącej 50 mm) dobrze tłumią hałas. Izolacyjnością akustyczną na poziomie 35 dB przewyższają znacznie standardowe drzwi wewnętrzne. Te ostatnie są cieńsze i ich izolacyjność wynosi około 25 dB. Dodatkowym wytłumieniem akustycznym drzwi ze schowaną ościeżnicą jest opadająca szczotka – uszczelka umieszczona pod skrzydłem.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Pozostałe podkategorie