| muratordom.pl » Budowa » Drzwi, bramy garażowe » Wybierz do domu dobre drzwi wewnętrzne

Wybierz do domu dobre drzwi wewnętrzne

Drzwi wewnętrzne zapewniają intymność i chronią przed hałasem, współtworzą klimat i styl wnętrza. Drzwi różnią się od siebie nie tylko budową, kolorystyką i ceną, ale także konstrukcją i sposobem otwierania. Dzięki temu możemy bez trudu wybrać takie drzwi wewnętrzne, które z łatwością dopasujemy do naszego mieszkania.

Drzwi jest dziś w sklepach bez liku. Różnią się od siebie nie tylko budową, kolorystyką i ceną, ale także konstrukcją i sposobem otwierania. Dzięki temu, możemy bez trudu wybrać takie drzwi wewnętrzne, które z łatwością dopasujemy do naszego domu.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Sposoby otwierania drzwi

Ze względu na sposób otwierania, drzwi możemy podzielić na trzy główne typy:

  • drzwi rozwieralne – nadają się do wnętrz, w których jest odpowiednio dużo miejsca na ich otwieranie. Różnią się od siebie miejscem umieszczenia zawiasów i kierunkiem otwierania: mogą być lewe lub prawe. Te pierwsze mają zawiasy z lewej strony (patrząc od strony okuć w futrynie) – otwieramy je do siebie lewą ręką, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Prawe mają zawiasy z prawej strony; otwieramy je do siebie prawą ręką, w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. 
    Odmianą drzwi rozwieralnych są drzwi wahadłowe (jedno- lub dwuskrzydłowe) – zamykają się samoczynnie ruchem wahadłowym. W przypadku drzwi dwuskrzydłowych – prawymi są te, w których jako pierwsze jest otwierane prawe skrzydło; lewymi – te, w których jako pierwsze jest otwierane skrzydło lewe;
  • drzwi przesuwne – składają się z jednego lub dwu szerokich skrzydeł, przesuwanych na szynie. Wygodne zwłaszcza tam, gdzie nie ma miejsca na zamontowanie tradycyjnych drzwi rozwieralnych. 
    Drzwi przesuwne, rozsuwając się, mogą zachodzić na ścianę lub chować się w niej. W tym drugim przypadku, w ścianie trzeba zamontować kasetę, w którą wsuną się drzwi. Drzwi chowane można zamontować, jeśli ściana ma odpowiednią grubość: murowana – co najmniej 12,5 cm, z płyt gipsowo-kartonowych – co najmniej 10 cm;
  • drzwi składane (łamane) – jedno skrzydło drzwi składa się z dwu części, połączonych na górze i na dole zawiasami. Po zamknięciu wyglądają jak drzwi rozwieralne lub przesuwne; po otwarciu składają się jak parawan, zajmując mało miejsca. Warto je zamontować tam, gdzie nie ma miejsca na drzwi rozwieralne, a założenie przesuwnych nie jest korzystne (futryna jest zbyt małej szerokości) – np. w wąskich przejściach i garderobach. 

Odmianą drzwi składanych są drzwi harmonijkowe. Budową bardzo przypominają drzwi składane – są jednak zbudowane z większej ilości węższych elementów. W sklepie możemy sobie zamówić „harmonijkę” złożoną z dowolnej liczby części – takie drzwi nadają się zwłaszcza do futryn o nietypowej szerokości. Trzeba jednak pamiętać, że po otwarciu zajmą część otworu drzwiowego zwężając wejście – musimy zatem sprawdzić, czy po ich założeniu będziemy mogli swobodnie wchodzić do pomieszczenia.

ZDANIEM EKSPERTA

Jakie drzwi do łazienki?

doradza Krzysztof Doring, ekspert Porta KMI Poland

Zwyczajowo do łazienki stosuje się drzwi z tzw. małą ramką, szprosem WC lub innym przeszkleniem w górnej części skrzydła. Jednak obecnie zauważyć można odstępstwa od tej zasady.  Coraz częściej klienci do łazienki wybierają drzwi pełne (bez przeszklenia), pełne z bulajem, a niekiedy nawet całkowicie przeszklone.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, drzwi łazienkowe powinny otwierać się na zewnątrz pomieszczenia, mieć co najmniej 0,8 m szerokości i 2 m wysokości w świetle ościeżnicy, a w dolnej części posiadać otwory dla dopływu powietrza o sumarycznym przekroju nie mniejszym niż 0,022m².

Aktualnie producenci drzwi w skrzydłach łazienkowych stosują różne sposoby zapewnienia wentylacji pomieszczeń: tuleje wentylacyjne (1 lub 2 rzędy), kratkę wentylacyjną, podcięcie lub szczelinę wentylacyjną. Jednakże należy pamiętać, że spośród wyżej wymienionych, jedynie kratka wentylacyjna spełnia  wymogi prawa budowlanego dotyczące wentylacji łazienek.

Drzwi wewnętrzne: jak i z czego są zbudowane

Drzwi wewnętrzne produkuje się z materiałów drewnopochodnych: płyt wiórowych, pilśniowych, MDF i HDF, a także z drewna (sosna, dąb, mahoń, jesion, buk) – litego lub sklejanego z kilku warstw. Dwa pierwsze materiały są tanie, ale dosyć wrażliwe na wilgoć. Pozostałe – zwłaszcza HDF i klejone drewno – droższe, ale bardzo trwałe i odporne na paczenie.
Możemy wybierać spośród drzwi płytowych, drzwi płycinowych i drzwi płytowo-płycinowych. W drzwiach płytowych – skrzydło jest pełną płytą drewnianą lub z materiału drewnopochodnego (sklejka, MDF, HDF). Drzwi płycinowe – na ramie wokół drzwi mają zamontowane najczęściej dwie  płyty z litego drewna, boazerii, sklejki czy np. ramki z szybkami z tworzywa lub szkła. Drzwi płytowo–płycinowe składają się z litej płyty, ozdobionej profilami (wyżłobieniami) imitującymi płyciny.

Autor: PORTA

Wykończenie powierzchni drzwi

Drzwi wewnętrzne są lakierowane lub pokryte okleiną. Niektóre firmy sprzedają drzwi z powierzchnią niewykończoną, pozostawiając klientowi decyzję, jak i czym to zrobić.

Drzwi lakierowane. Są pokrywane lakierem bezbarwnym lub malowane farbami akrylowymi. Za drzwi w tzw. kolorach podstawowych – białym, brązowym, czarnym i popielatym – nie dopłacamy. Za inne, na specjalne zamówienie – np. czerwone lub niebieskie – zapłacimy o 15-20% więcej. Drzwi lakierowane często są dodatkowo dekorowane ozdobnymi tłoczeniami – w kształcie prostokątnych kasetonów lub łuków.

Drzwi okleinowane. Powierzchnia drzwi może też być pokryta okleinami – laminatem ze sztucznego tworzywa lub fornirem z naturalnego drewna. Prawie wszystkie laminaty mają kolory drewnopodobne. Imitują buk, orzech, jesion, dąb, mahoń i wiele innych. Mogą być gładkie lub z rysunkiem słojów drewna.           

Futryna (ościeżnica) drzwiowa: stara czy nowa?

Futryna może być drewniana, z materiałów drewnopochodnych lub metalowa. 
W naszych mieszkaniach mamy zazwyczaj futryny (ościeżnice) metalowe. Jeśli nie przeprowadzamy większego remontu, a chcemy tylko wymienić skrzydło drzwiowe – lepiej nie ruszać starej ościeżnicy – przy jej demontażu będzie spory bałagan. Jeśli jednak zmieniamy drzwi przy okazji generalnego remontu, możemy dokupić do nich również nową, zaproponowaną przez producenta ościeżnicę, idealnie dopasowaną do wyglądu drzwi.

Cena drzwi: za co płacimy?

Cena drzwi obejmuje skrzydło z zamkiem pod klucz zwykły i zawiasami oraz futryną. Czasami w cenę drzwi może też być wliczony koszt szyby. Dodatkowo płacimy za klamkę i szyld. Za dopłatą, drzwi mogą być wyposażone w zamek patentowy. 

Tuznajdziesz
Porównaj
Przeczytaj dodatkowo:
Niezawodne bramy garażowe

Sposób otwierania, wymiary, ocieplenie czy rodzaj napędu to tylko niektóre informacje istotne...

Dobre drzwi wejściowe

Izolacyjność cieplna, materiał wykonania, klasa antywłamaniowa to tylko niektóre parametry mające...

Wybieramy okna i drzwi

Dzisiaj wybór okien i drzwi nie jest już tak prosty jak kiedyś – najpierw trzeba poznać cechy,...

Inteligentny dom. System sterowania bramami,...

System inteligentnego domu umożliwia sterowanie różnymi funkcjami budynku. Potrafi między innymi...

Drzwi wewnętrzne z ukrytymi ościeżnicami. Jak...

Patrząc na drzwi z ościeżnicą ukrytą w ścianie, widzisz tylko styk płaszczyzny skrzydła drzwiowego i ściany...