| muratordom.pl » Budowa » Domy prefabrykowane » Domy z prefabrykatów betonowych: jakie ceny, co trzeba wiedzieć przed budową

Domy z prefabrykatów betonowych: jakie ceny, co trzeba wiedzieć przed budową

Dom z prefabrykatów betonowych, a konkretniej keramzytobetonowych zbudujesz do stanu surowego nawet w kilka dni. Prefabrykaty skracają cały proces budowy nawet do 10-12 tygodni, a budowanie z nich jest prostsze niż się wydaje. Co powinieneś wiedzieć o domach, których ściany przyjeżdżają na plac budowy z fabryki? Jakie są ich ceny?

Budowanie z prefabrykatów jak montaż wielkiej płyty, ale...

Budowanie domu prefabrykowanego przypomina montaż bloku z wielkiej płyty z lat 70. Jest jednak zasadnicza różnica między obecną prefabrykacją a tą sprzed kilkudziesięciu lat. O ile wszystkie bloki z wielkiej płyty wyglądały podobnie, bo architekci, dysponując tylko kilkoma prefabrykowanymi modułami, mieli ograniczone możliwości kształtowania bryły, to z prefabrykatów wyprodukowanych obecnie można zrealizować prawie każdą wizję architektoniczną.

Elementy ścienne przygotowuje się na wymiar, dostosowując ich schematy statyczne do indywidualnego projektu.

Błyskawiczna budowa domu - nawet kilka dni

Najważniejszą zaletą współczesnej prefabrykacji, obok elastyczności w dostosowaniu technologii do projektu, jest krótki czas budowy domu prefabrykowanego (w porównaniu z technologiami tradycyjnymi). Na budowę przyjeżdżają gotowe ściany z otworami na okna i drzwi, a elementy łączy się ze sobą na miejscu. 

Dom jednorodzinny z prefabrykatów w stanie surowym powstaje w kilka dni. Pozostałe elementy budynku – okna, dach wraz z pokryciem, wykończenie elewacji – wykonuje się podobnie jak w technologiach tradycyjnych. Wykończony dom można zbudować w 10-12 tygodni.

Prefabrykaty alternatywą dla konstrukcji drewnianych

Prefabrykaty keramzytobetonowe to alternatywa dla tych, którzy chcą szybko postawić solidny, masywny budynek i nie są przekonani do konstrukcji drewnianych, bo przede wszystkim takie konkurują pod względem szybkości wznoszenia z domami z prefabrykatów betonowych.

Zazwyczaj prefabrykaty są sprzedawane wraz z usługą montażu, co pozwala zmniejszyć zaangażowanie inwestora w proces budowy.

Cena domu z prefabrykatów

Przedstawiamy aktualny koszt wybudowania domu jednorodzinnego Dom na 102 – Murator D09 z Kolekcji Muratora o powierzchni użytkowej 102 m2. Wycena obejmuje kompleksowe wykonanie budynku wraz z uzyskaniem pozwolenia na budowę. Oznacza to, że w sumie tej zawarte są wydatki na wszystkie uzgodnienia, projekty, adaptacje, badania geotechniczne, pracę geodety, przygotowanie kompletu map itp. Producent prefabrykatów udziela 50-letniej gwarancji na konstrukcję domu. Czas realizacji budynku to 4 miesiące.

  • stan surowy otwarty (ściany zewnętrzne i wewnętrzne z prefabrykatów keramzytobetonowych posadowione na fundamencie płytowym, kominy, drewniana konstrukcja dachu pokryta dachówką cementową, obróbki blacharskie) - 168 696 zł brutto (w tym 8% VAT)
  • stan surowy zamknięty (ocieplenie ze styropianu grubości 15 cm, parapety zewnętrzne, wykończenie elewacji tynkiem akrylowym, stolarka okienna z PCW) - 202 932 zł brutto (w tym 8% VAT)
  • stan surowy zamknięty z instalacjami (instalacje wewnętrzne bez przyłączy do budynku oraz białego montażu, kocioł gazowy oraz grzejniki) -  242 352 zł brutto (w tym 8% VAT)
  • stan deweloperski kompletny (ocieplenie stropu, montaż stelaży, płyt g-k oraz schodów na strych, schody żelbetowe przed wejściem) - 278 532 zł brutto (w tym 8% VAT)

Wycenę przygotowała firma Pref-Bud z Mysłowic specjalizująca się w budowie domów z prefabrykatów.

Autor: Zuzanna Podwysocka

Ścian z prefabrykatów nie trzeba sezonować ani tynkować. Są gładkie i można je od razu wykańczać. Ich masywna struktura umożliwia wieszanie ciężkich przedmiotów bez konieczności stosowania specjalnych wklejanych kołków

Każdy projekt domu możliwy do realizacji z prefabrykatów betonowych

Do technologii prefabrykatów betonowych można zaadaptować każdy projekt domu jednorodzinnego, nawet ten, dla którego uzyskano już pozwolenie na budowę. Budynek ma wówczas wymiary zewnętrzne zgodne z zatwierdzonymi, identyczną stolarkę i jej rozmieszczenie. Wykonuje się jedynie zamienny projekt konstrukcyjny, który uwzględnia nową geometrię konstrukcji.

Po adaptacji projektu zleca się przygotowanie prefabrykatów. Trwa ono, zależnie od wielkości domu, od dwóch do pięciu dni.

Rodzaje prefabrykatów betonowych

Dobór kruszywa do produkcji prefabrykatów betonowych zależy od funkcji, jaką będą one pełniły w domu. Najczęściej używa się betonów lekkich z kruszywem keramzytowym. Wykonuje się z nich nośne przegrody zewnętrzne – tu najważniejsza oprócz oczekiwanej wytrzymałości jest ich termoizolacyjność – oraz wewnętrzne, gdzie istotna jest nośność, a w przypadku przegrody między lokalami także izolacyjność akustyczna. Można z nich też wznosić ściany działowe.

Przygotowując elementy budynku na potrzeby projektu indywidualnego, producenci prefabrykują też niezbędne elementy konstrukcyjne zbrojone prętami, na przykład nadproża, podciągi lub słupy. Do ich produkcji używa się zwykłego betonu klasy C20/25 lub C30/37. Często elementy te są zintegrowane z prefabrykatami ściennymi.

Prefabrykaty do budowy domów ze stropami drewnianymi wykonuje się z keramzytobetonu LC12/13 o gęstości 1,2-1,4 t/m3, a w budynkach ze stropami żelbetowymi stosuje się prefabrykaty z cięższego keramzytobetonu LC16/18 o gęstości 1,4-1,6 t/m3.

Wymiary prefabrykatów

Ze względu na możliwości transportowe wymiary prefabrykatów są ograniczone – 9 m długości i 3,65 m wysokości. Ich waga nie może przekroczyć 8 ton.

Minimalna w wysokość prefabrykatu ściennego wynosi 50 cm. Grubość prefabrykatów wynosi najczęściej (w zależności od producenta) 10, 12, 15, 17,5, 18, 20 lub 24 cm. Z grubszych często wykonywane są ściany stanowiące trzony klatek schodowych lub wewnętrzne ściany nośne, na których opierają się stropy gęstożebrowe. Elementy ścienne są zbrojone.

Z odpowiednio przygotowanych prefabrykatów można budować domy o wysokości nawet kilku kondygnacji.

Na życzenie inwestorów producenci mogą wykonać prefabrykaty ścienne o budowie trójwarstwowej, składające się z warstwy nośnej, izolacji oraz 6-centymetrowej betonowej warstwy licowej, a także elementy przygotowane do wykończenia na przykład cegłą elewacyjną. W ścianach betonowych osadza się wówczas kotwy ze stali nierdzewnej (w odpowiedniej liczbie i rozstawie) do zamocowania warstwy klinkieru lub innej okładziny.

Dostęp dla dźwigu na budowie

Budując z prefabrykatów, trzeba być przygotowanym na to, że konieczne będzie korzystanie z ciężkiego sprzętu budowlanego.

Elementy domu przyjeżdżają na plac budowy transportem samochodowym. Długie, ciężkie pojazdy muszą mieć zapewnioną możliwość dojechania na budowę oraz postoju przez czas potrzebny do montażu. Wokół domu musi być przestrzeń do poruszania się dźwigu samochodowego o udźwigu do 40 ton, którym bezpośrednio z samochodów dostawczych podnosi się i ustawia ciężkie wielotonowe elementy ścian.

WARTO WIEDZIEĆ

Co to jest keramzyt?

Keramzyt to lekkie kruszywo ceramiczne uzyskane w wyniku wypalania w obrotowym piecu łatwo pęczniejącej gliny. Można więc porównać niektóre parametry fizyczne ścian wykonanych z betonu z dodatkiem keramzytu do właściwości ścian z ceramiki.

Przeczytaj dodatkowo:
Dom szkieletowy - czy warto wybrać projekt domu w...

Dom szkieletowy zbudujesz szybko, solidnie, a nawet samodzielnie. Producenci oferują wiele gotowych...

Szybka budowa domu. Domy szkieletowe, z bali i...

Szybka budowa domu to marzenie wielu inwestorów. Bez problemu możesz je zrealizować, wybierając...

Zalety fińskich domków modułowych. Jak buduje się...

Fińskie domki modułowe wznosi się w kilka dni. Jeśli więc chcesz szybko skończyć budowę zamów szkieletowy dom...

Domy prefabrykowane z betonu lub drewna klejonego

Prefabrykacja to pomysł na szybkie i dokładne budowanie. Jeśli więc masz odpowiednią sumę i nie chcesz...

Dom z paczki, dom mobilny i minidom - alternatywa...

Domy z paczki, których samodzielny montaż zajmuje 8-12 godzin, domy mobilne wygodne do przenoszenia i...

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ NA TEMAT