| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Dom do przeniesienia - przeniesienie domu drewnianego. Jak się do tego zabrać, czy się opłaca?

Dom do przeniesienia - przeniesienie domu drewnianego. Jak się do tego zabrać, czy się opłaca?

Gdzie, kiedy i za ile kupić dom do przeniesienia? Przeniesienie starego drewnianego domu moze być korzystnym rozwiązaniem. W końcu każdy właściciel kawałka gruntu prędzej czy później chce postawić dom. Ale nawet jeśli ziemię kupił tanio, to koszt budowy domu często przerasta jego możliwości.

Tagi: dom, rozbiórka

Dlaczego właśnie stara chałupa? Decydują o tym: niska cena, duże walory estetyczne, krótki czas rozbiórki, przeniesienia domu i montażu oraz walory zdrowotne drewna. Nie wymyślono lepszego, a jednocześnie zdrowszego materiału na dom, bez względu na to, czy jest on całoroczny czy letni.

Chałupę najlepiej kupić wraz z siedliskiem – we wsi lub na jej obrzeżu. Wtedy dom nie jest osamotniony, znajduje się pod stałym nadzorem sąsiadów, a koszt transakcji jest o wiele niższy niż przeniesienia samej chałupy. Najczęściej jednak spotyka się  domy drewniane do przeniesienia z tabliczką „do sprzedania” stojące obok nowych, murowanych domów. Właściciele są gotowi pozbyć się ich za bezcen, byleby nie ponosić kosztów rozbiórki, do której i tak zmuszają ich przepisy.

Ile kosztuje przeniesienie domu

Domy do rozbiórki nie są drogie. Ale koszt całego przedsięwzięcia to jeszcze opłata za transport, wynagrodzenie dla cieśli oraz koszt nowego drewna do ewentualnych uzupełnień lub przeróbek. Trzeba też pamiętać, że im dłużej obiekt stoi nieużytkowany, tym bardziej jest zniszczony, ale jednocześnie tańszy.

Dołącz do nas i bądź na bieżąco

Oczekiwania względem nowego domu 

Poszukiwania będą łatwiejsze, jeśli wiemy, czego chcemy. Najistotniejsze jest określenie sposobu przyszłego użytkowania domu. Warto wybrać dom wymagający jak najmniej przeróbek. Trzeba brać pod uwagę specyfikę regionalną, a więc to, że na Kurpiach większość domów ma wejście umieszczone asymetrycznie, przy szczytowej ścianie budynku, a w Łowickiem symetrycznie, na przestrzał budynku, z izbami po obu stronach sieni, w układzie jedno- lub dwutraktowym. Jeśli chcemy zagospodarować strych, warto, by dach był wyższy.

Gdy z kilku chałup planujemy zestawienie nowego obiektu według własnego projektu, musimy zastanowić się, czy:

  • materiał z rozbiórki pozwoli na zrealizowanie powziętego zamierzenia;
  • bale w ścianach dadzą się przedłużyć przez dostawienie nowych pól sumików połączonych łątkami; 
  • materiał ma wystarczającą grubość, ściany będą miały odpowiednią wysokość i nie trzeba będzie dołożyć bali z nowego drewna.

Najważniejsza jest grubość materiału, z którego będą ściany. Na Mazowszu przeciętnie grubość bali wynosi 9-15 cm, dlatego że na tym terenie domy są dodatkowo ocieplane szalunkiem zewnętrznym lub tynkiem od wewnątrz. Natomiast na Podhalu bale mają najczęściej 24 cm i więcej średnicy. Wynika to z wielowiekowych doświadczeń i wpływu warunków klimatycznych na rodzaj stosowanego materiału oraz formę i bryłę budynku na określonym terenie. W górach i na pogórzu bale muszą być grubsze, bo klimat jest surowszy. Przy przenoszeniu domu wystarczy, jeśli grubość jego ścian będzie zbliżona do tej, jaka występuje w budynkach na danym terenie.

Polecamy:

>> Dom z bali - czy opłaca się kupić stary dom drewniany

>> Odnawianie starego domu z drewna

Autor: Jerzy Szałygin

W dokumentacji rozbiórkowej przenoszonego domu każdy element budynku musi zostać czytelnie oznaczony. Przeniesienie oznaczeń elementów ścian na jej rzut poziomy pozwoli na zaplanowanie prac oraz oszacowanie kosztów ich przeprowadzenia (między innymi tego, ile będzie trzeba kupić nowego materiału)

Wybieramy teren, na którym ma stanąć przeniesiony dom

Podejmując decyzje o tym, skąd ma pochodzić chałupa, warto kierować się dwoma zasadami:

  1. minimalizowania kosztów przeniesienia;
  2. wyboru terenów, na których jest regionalne budownictwo, którego tradycje budowania, kunszt ciesielski i stolarski stoją na wysokim poziomie i mają wielowiekową tradycję. Wtedy my mamy pewność, że chałupa nie była postawiona przez przypadkowych budowniczych.

Na pierwszy ogień można wybierać osady położone z dala od głównych traktów, najlepiej wśród lasów. Nie należy omijać wsi – siedzib gmin, bo chałupy do kupienia są tam, gdzie trwa ruch budowlany. Można też szukać ogłoszeń w gazetach, jednak wtedy na pewno nie będzie to taka wielka okazja. Droższe chałupy można znaleźć w pobliżu „daczowisk”.

Autor: Andrzej T. Papliński

Kiedy rozpocząć poszukiwania domu do przeniesienia

Najlepiej wczesną wiosną i późnym latem (między żniwami a wykopkami) i na przedzimiu, czyli po zakończeniu prac polowych. Prace trzeba planować w terminie, który pozwoli na rozbiórkę, transport i złożenie domu w krótkim czasie. Najkorzystniejszy jest okres od maja do września. Wtedy w naszym klimacie są najlepsze warunki pogodowe. Wykończenie i urządzanie domu można odołożyć na później. Na wieś należy się wybrać w dzień wolny, najlepiej w sobotę. Nieodpowiednie są dni targowe.

Co powinniśmy wiedzieć o domu, który chemy przenieść

Jeśli znaleźliśmy wymarzoną chałupę, trzeba dokładnie ją obejrzeć i szybko kupić. Przedtem musimy o chałupie dowiedzieć się:

  • kiedy i dla kogo została zbudowana. Zdarza się, że im dom starszy, tym w lepszym stanie i dłużej postoi, ponieważ zbudowany został z drewna, z którego nie odciągnięto żywicy. To sprawia, że jest bardziej odporny na działanie warunków atmosferycznych, grzyby oraz owady;
  • od kiedy budynek jest niezamieszkany. Im dłużej chałupa była nieopalana, tym większe prawdopodobieństwo, że krócej postoi. Przemarzanie ścian powoduje ich uszkodzenie.
Autor: Andrzej T. Papliński

Stary dom z drewna - odnawianie. Rady doświadczonych inwestorów

Stary dom drewniany można użytkować przez długie lata. Materiał, z którego jest zbudowany,...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Budowa domu szkieletowego - VADEMECUM dla...

Budownictwo szkieletowe to coraz bardziej popularna technologia. Dom szkieletowy można budować o każdej porze...

Dom przysłupowy. Perła budownictwa regionalnego w...

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż...

Szkodniki drewna. Jak usunąć je z drewna...

Mikrofalowa metoda nagrzewania konstrukcji budowlanych pozwala w prosty i pewny sposób przeprowadzić...

Drewniany taras - czyszczenie i impregnacja...

Po zimie należy wykonać wiosenne porządki na posesji. Drewniany taras również potrzebuje lekkiego...

Impregnacja drewna. Jak zabezpieczyć drewno...

Drewno konstrukcyjne powinno być dobrze zabezpieczone przed szkodliwym działaniem mikroorganizmów,...