| muratordom.pl » Budowa » Domy drewniane » Przeniesienie domu drewnianego. Jak się do tego zabrać, czy się opłaca

Przeniesienie domu drewnianego. Jak się do tego zabrać, czy się opłaca

Każdy właściciel kawałka gruntu prędzej czy później chce postawić dom. Ale nawet jeśli ziemię kupił tanio, to koszt budowy domu często przerasta jego możliwości. Korzystnym rozwiązaniem może być przeniesienie starego drewnianego domu. Zobacz: gdzie, kiedy i za ile kupić chałupę.

Dlaczego właśnie stara chałupa? Decydują o tym: niska cena, duże walory estetyczne, krótki czas rozbiórki, przeniesienia i montażu oraz walory zdrowotne drewna. Nie wymyślono lepszego, a jednocześnie zdrowszego materiału na dom, bez względu na to, czy jest on całoroczny czy letni.

Chałupę najlepiej kupić wraz z siedliskiem – we wsi lub na jej obrzeżu. Wtedy dom nie jest osamotniony, znajduje się pod stałym nadzorem sąsiadów, a koszt transakcji jest o wiele niższy niż przeniesienia samej chałupy. Najczęściej jednak spotyka się drewniane domy z tabliczką „do sprzedania” stojące obok nowych, murowanych domów. Właściciele są gotowi pozbyć się ich za bezcen, byleby nie ponosić kosztów rozbiórki, do której i tak zmuszają ich przepisy.

Liczymy koszty przedsięwzięcia

Domy do rozbiórki nie są drogie. Ale koszt całego przedsięwzięcia to jeszcze opłata za transport, wynagrodzenie dla cieśli oraz koszt nowego drewna do ewentualnych uzupełnień lub przeróbek. Trzeba też pamiętać, że im dłużej obiekt stoi nieużytkowany, tym bardziej jest zniszczony, ale jednocześnie tańszy.

Określamy oczekiwania względem nowego domu 

Poszukiwania będą łatwiejsze, jeśli wiemy, czego chcemy. Najistotniejsze jest określenie sposobu przyszłego użytkowania domu. Warto wybrać dom wymagający jak najmniej przeróbek. Trzeba brać pod uwagę specyfikę regionalną, a więc to, że na Kurpiach większość domów ma wejście umieszczone asymetrycznie, przy szczytowej ścianie budynku, a w Łowickiem symetrycznie, na przestrzał budynku, z izbami po obu stronach sieni, w układzie jedno- lub dwutraktowym. Jeśli chcemy zagospodarować strych, warto, by dach był wyższy.

Gdy z kilku chałup planujemy zestawienie nowego obiektu według własnego projektu, musimy zastanowić się, czy:

  • materiał z rozbiórki pozwoli na zrealizowanie powziętego zamierzenia;
  • bale w ścianach dadzą się przedłużyć przez dostawienie nowych pól sumików połączonych łątkami; 
  • materiał ma wystarczającą grubość, ściany będą miały odpowiednią wysokość i nie trzeba będzie dołożyć bali z nowego drewna.

Najważniejsza jest grubość materiału, z którego będą ściany. Na Mazowszu przeciętnie grubość bali wynosi 9-15 cm, dlatego że na tym terenie domy są dodatkowo ocieplane szalunkiem zewnętrznym lub tynkiem od wewnątrz. Natomiast na Podhalu bale mają najczęściej 24 cm i więcej średnicy. Wynika to z wielowiekowych doświadczeń i wpływu warunków klimatycznych na rodzaj stosowanego materiału oraz formę i bryłę budynku na określonym terenie. W górach i na pogórzu bale muszą być grubsze, bo klimat jest surowszy. Przy przenoszeniu domu wystarczy, jeśli grubość jego ścian będzie zbliżona do tej, jaka występuje w budynkach na danym terenie.

Autor: Jerzy Szałygin

W dokumentacji rozbiórkowej przenoszonego domu każdy element budynku musi zostać czytelnie oznaczony. Przeniesienie oznaczeń elementów ścian na jej rzut poziomy pozwoli na zaplanowanie prac oraz oszacowanie kosztów ich przeprowadzenia (między innymi tego, ile będzie trzeba kupić nowego materiału)

Wybieramy teren, na którym ma stanąć dom

Podejmując decyzje o tym, skąd ma pochodzić chałupa, warto kierować się dwoma zasadami:

  1. minimalizowania kosztów przeniesienia;
  2. wyboru terenów, na których jest regionalne budownictwo, którego tradycje budowania, kunszt ciesielski i stolarski stoją na wysokim poziomie i mają wielowiekową tradycję. Wtedy my mamy pewność, że chałupa nie była postawiona przez przypadkowych budowniczych.

Na pierwszy ogień można wybierać osady położone z dala od głównych traktów, najlepiej wśród lasów. Nie należy omijać wsi – siedzib gmin, bo chałupy do kupienia są tam, gdzie trwa ruch budowlany. Można też szukać ogłoszeń w gazetach, jednak wtedy na pewno nie będzie to taka wielka okazja. Droższe chałupy można znaleźć w pobliżu „daczowisk”.

Autor: Andrzej T. Papliński

Wczesna wiosna i późne lato - zaczynamy poszukiwania siedliska

Najlepiej wczesną wiosną i późnym latem (między żniwami a wykopkami) i na przedzimiu, czyli po zakończeniu prac polowych. Prace trzeba planować w terminie, który pozwoli na rozbiórkę, transport i złożenie domu w krótkim czasie. Najkorzystniejszy jest okres od maja do września. Wtedy w naszym klimacie są najlepsze warunki pogodowe. Wykończenie i urządzanie domu można odołożyć na później. Na wieś należy się wybrać w dzień wolny, najlepiej w sobotę. Nieodpowiednie są dni targowe.

Odnawianie drewnianego domu. Rady doświadczonych inwestorów

Drewniany dom można użytkować przez długie lata. Materiał, z którego jest zbudowany, łatwo...

zobacz więcej
zamknij
Przeczytaj dodatkowo:
Dom przysłupowy. Perła budownictwa regionalnego w...

Domy przysłupowe występują w regionie od Dolnego Śląska przez północne Czechy, Górne Łużyce, aż po Szwajcarię...

WIDEO: Jak ocieplony jest dom szkieletowy

Domy szkieletowe ocieplone wełną mineralną są bardzo ciepłe, łatwo się nagrzewają, łatwo utrzymać w nich...

Konstrukcja domu szkieletowego. Z kamerą na...

Dom szkieletowy jest zbudowany z belek drewnianych. Konstrukcja jest bardzo precyzyjna i przemyślana....

Pierwsze piętro w konstrukcji drewnianej....

Zobacz, w jaki sposób buduje się kondygnację o konstrukcji drewnianej, gdy parter domu ma ściany...

Dom drewniany, dom z bali - dylematy inwestorów....

Piękne domy z bala wymagają przy ich budowie szczególnych umiejętności i wiedzy. Jak osadzić okna w domu z...

Domy murowane z drewnianymi elementami. Kiedy...

Dom nie musi powstawać w jednej technologii. Proponujemy technologię mieszaną, czyli połączenie ścian...

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.